آشنایی با اقتصاد یونان

اقتصاد یونان یکی از مهم‌ترین نکات کلیدی و تاثیر گذار در مورد تصمیم گیری برای مهاجرت به یونان می باشد. مهاجرت دلایل بسیار زیادی دارد. به طور عادی اگر مردم کشوری، در کشور خود در رفاه و امنیت اقتصادی به سر ببرند، هرگز به فکر مهاجرت نمی افتند. پس یکی از دلایل مهاجرت وضعیت بد اقتصادی کشورها است. از طرفی معمولا مهاجران، کشوری را انتخاب می کنند که دارای وضعیت مناسب اقتصادی باشد. در کل، کشورهای اروپایی نسبت به کشورهای منطقه ی خاورمیانه، از نظر اقتصادی در وضعیت بهتری قرار دارند. البته بهتر است شرایط هر کشوری به طور جداگانه بررسی شود. در ادامه به بررسی اقتصاد یونان خواهیم پرداخت. این کار به تصمیم گیری بهتر در مورد مهاجرت به یونان به شما کمک خواهد کرد.

اقتصاد یونان و شاخص های اقتصادی این کشور:

اقتصاد یونان دارای شاخص های متفاوتی است. این شاخص ها به طور تخصصی وضعیت اقتصادی یونان را مشخص می کنند. شاخص های اقتصادی برای ارزیابی وضعیت اقتصادی کشور های سراسر جهان مطرح است. از جمله این شاخص ها می توان به مواردی همچون: تولید ناخالص داخلی، درآمد سرانه، میزان بیکاری و تورم اشاره کرد. در ادامه به بررسی این شاخص ها خواهیم پرداخت.

اقتصاد-یونان

تولید ناخالص داخلی در این کشور اروپایی:

اقتصاد یونان تا حد بسیار زیادی توسط این شاخص مشخص می شود. تولید ناخالص داخلی یا GDP در واقع نشان دهنده ی ارزش نهایی و تمام شده ی پولی کالاها و خدمات ارائه شده در داخل مرز یک کشور است. این شاخص در سال 2019 در یونان معادل 314 میلیارد یورو بوده است. تولید ناخالص داخلی در یونان نسبت به سال قبل 1.9 درصد رشد داشته است. نزدیک به 70 درصد از این تولید، ناشی از ارائه ی خدمات بوده است و صنعت در رتبه ی دوم قرار دارد.

اقتصاد یونان و درآمد سرانه:

یکی دیگر از مواردی که اقتصاد یونان توسط آن ارزیابی می شود، درآمد سرانه است. در واقع این شاخص با تقسیم تولید ناخالص داخلی بر جمعیت به دست می آید. میزان این شاخص در سال 2019 برای کشور یونان، 30 هزار یورو است. درآمد سرانه در واقع سهم هر شخص در تولید یک کشور است.

اقتصاد یونان و میزان بیکاری در این کشور:

اقتصاد یونان را می توان با نرخ بیکاری در این کشور نیز ارزیابی کرد. از جمعیت 11 میلیونی این کشور، نزدیک به 5 میلیون نفر مشغول به کار هستند. در واقع نرخ بیکاری در این کشور 16 درصد است. به عبارتی از هر 100 نفر، 16 نفر بیکار هستند. این آمار، به هیچ عنوان از یک کشور اروپایی قابل قبول نیست. به علاوه بیش از 70 درصد شاغلان نیز در قسمت ارائه ی خدمات مشغول به کار هستند. تنها 12 درصد از افراد در بخش کشاورزی مشغول به کار می باشند.

 تورم در کشور یونان:

نرخ تورم یکی از مهم ترین شاخص ها در ارزیابی اقتصاد یونان می باشد. این نرخ در کشور یونان بسیار قابل قبول است. نرخ تورم در یونان در سال 2019، فقط 0.6 درصد عنوان شده است.

اقتصاد-یونان

منابع درآمدی کشور یونان:

اقتصاد یونان نیز مانند هر کشوری دارای منابع درآمدی است. همه ی کشورهای دنیا بر اساس شرایط جغرافیایی و منابعی که در اختیار دارند، دارای منابع درآمد متفاوت می باشند. در سال 2019، درآمد یونان نزدیک به 98 میلیارد یورو برآورد شده است. در ادامه به تفکیک به بررسی منابع درآمدی یونان خواهیم پرداخت.

اقتصاد یونان و کشاورزی:

اقتصاد این کشور اروپایی تا حد بسیار زیادی به کشاورزی وابسته است. اما کشاورزی منبع اصلی درآمد یونان نیست. یکی  از کشورهای مهم اتحادیه ی اروپا در زمینه ی کشاورزی، کشور یونان است. نزدیک 15 میلیارد از درآمد دولت یونان مربوط به بخش کشاورزی است. در کشور یونان به دلایل شرایط بسیار مناسب آب و هوایی محصولات بسیار فراوان و متنوعی کاشت می شود. از این محصولات می توان به پسته، پنبه، زیتون، هندوانه، برنج و گوجه فرنگی اشاره کرد. در این میان، زیتون مهم‌ترین محصول یونان محسوب می شود.

رشد صنعت در یونان:

اقتصاد یونان نیز همانند اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان، با صنعت در ارتباط است. تا سال 2005، پیشرفت زیادی در صنعت یونان مشاهده نمی کنیم. اما می توان سال های 2005 تا 2011 را سال های طلایی صنعت یونان نامید. در این سال ها به طرز شگفت انگیزی، صنعت در یونان رشد کرد. صنایع بسیاری زیادی در یونان تاسیس شده است از جمله: سیمان، دارو، پنیر سازی، بتن آماده، نوشیدنی و آبجو سازی.

اقتصاد-یونان

اقتصاد کشور یونان و معادن آن:

بخش کوچکی از اقتصاد یونان یونان را، استخراج از معادن این کشور به دوش می کشد. استفاده از معادن در یونان به 3500 سال قبل برمی‌گردد و عملا یک کار تاریخی محسوب می شود. معادن بسیار زیادی از جمله معادن سنگ آهن، لیگنیت، منیزیت، سرب و روی در این کشور وجود دارد. اما در سال های اخیر، تمرکز دولت یونان بر استخراج طلا بوده است.

اقتصاد یونان و گردشگری:

اقتصاد یونان و شرایط کنونی این کشور را باید مدیون صنعت گردشگری دانست. شرایط بسیار مناسب آب و هوایی، وجود جزیره های فراوان، تاریخ بسیار غنی و وجود شاهکارهای معماری، این کشور را به یک قطب گردشگری در اروپا تبدیل کرده است. به طوری که عمده ی درآمد دولت اروپا از صنعت گردشگری می باشد. درآمد حاصل از این صنعت سالانه نزدیک به 30 میلیارد یورو، است. علاوه بر موارد مذکور وجود مناطق آزاد تجاری پیرائوس، هراکلیون و تسالونیکی باعث رونق گردشگری در یونان شده است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در سال 2013، نزدیک به 20 میلیون نفر از یونان دیدن کرده اند.

صادرات و واردات کشور یونان:

برای این که یک نمای کلی از اقتصاد  کشور مذکور داشته باشیم، باید به صادرات و واردات این کشور توجه کنیم. در سال 2019 کشور یونان نزدیک به 38 میلیارد یورو به کشورهایی همچون ایتالیا، آلمان، ترکیه و قبرس صادرات داشته است. همچنین در همین سال تقریبا نزدیک به 63 میلیارد یورو از کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا، عراق و روسیه واردات داشته است. این آمار نشان می دهد که به اندازه ی 25 میلیارد یورو، ارز از این کشور خارج شده است و به ازای آن صادراتی انجام نشده است. این عدد نسبت به بسیاری از کشورها عدد قابل قبولی محسوب می‌شود.