آشنایی با خرید ملک در یونان

خرید ملک در یونان چه مقرراتی دارد؟ کشور یونان به عنوان یکی از تاریخی ترین کشور های دنیا شناخته می‌شود. تاریخ این کشور با تاریخ باستان ایران نیز رابطه ی تنگاتنگی دارد. این کشور به سبب قرار گرفتن در قاره ی اروپا شرایط نسبتا مناسبی دارد. کشور تاریخی یونان با داشتن جاذبه های اقتصادی، فرهنگی و تاریخی فراوان، همواره مورد توجه علاقه مندان به مهاجرت به یونان بوده است. برای مهاجرت به این کشور راه های بسیار زیادی وجود دارد. یکی از این راه ها، سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری در تاریخی ترین کشور اروپا، یونان، به چند روش امکان پذیر است. یکی از این روش ها، سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در یونان است. خرید ملک در هر کشوری قوانین و مقررات خاص خود را دارد. در ادامه ضمن بررسی ویژگی های این کشور، به بررسی قوانین و مقررات خرید ملک در یونان خواهیم پرداخت.

خرید ملک در یونان و ویژگی های این کشور:

خرید ملک در یونان با آشنایی با ویژگی های این کشور، رابطه ی تنگاتنگی دارد. به عبارتی، اولین قدم برای خرید ملک در این کشور، آشنا شدن با ویژگی های این کشور است.

این کشور یکی از کشورهای جنوب شرقی اروپا محسوب می شود. همچنین در منطقه ی بالکان قرار دارد. کشور یونان با کشورهای بسیاری نظیر آلبانی، مقدونیه و ترکیه همسایه است. طبق آماری که دو سال پیش یعنی در سال 2020 ارائه شده است، نزدیک به 11 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. همانطور که اشاره شد این کشور، تاریخی بسیار غنی دارد. قرار گرفتن در بین قاره های اروپا، آفریقا و آسیا باعث شده است که فرهنگ این کشور، در جهان بسیار تاثیرگذار باشد. جالب است بدانید که در میان کشورهای منطقه ی بالکان،  این کشور اروپایی در رتبه ی اول اقتصادی قرار دارد. پایتخت این کشور زیبا شهر تاریخی آتن است. این شهر نزدیک به 25 درصد جمعیت کشور را در خود جای داده است. زبان رسمی کشور یونان، زبان یونانی است. از نظر آب و هوایی، یک کشور معتدل و مرطوب محسوب می شود.

خرید ملک در یونان و اخذ اقامت این کشور:

خرید ملک در یونان می تواند اهداف متفاوتی داشته باشد. یکی از این اهداف، اخذ اقامت این کشور است. این کشور با موقعیت مکانی مناسبی که دارد، می تواند مقصد جذابی برای ایرانیان باشد. برای اخذ اقامت نیز، متقاضی باید ملکی را خریداری کند که بیش از 250 هزار یورو ارزش داشته باشد. فرد متقاضی می تواند با این خرید ملک، همسر و فرزندانش را همراه خود به یونان ببرد. البته شرط مهم این است که فرزندان باید کمتر از 21 سال سن داشته باشند. با خرید ملک در یونان فرد یک اقامت 5 ساله دریافت می کند. اگر در این 5 سال، مالک ملک تغییر نکرده باشد، این مجوز برای 5 سال دیگر تمدید می شود. البته فرد متقاضی 7 سال بعد از خرید ملک می تواند جهت اخذ اقامت دائم یونان اقدام کند

خرید ملک در یونان و شاخص های تاثیرگذار بر آن:

خرید ملک در یونان به دقت بسیار زیادی نیاز دارد. در نتیجه باید شاخص هایی که بر آن تاثیرگذار است را به دقت بررسی کنیم. در ادامه به بررسی این شاخص ها خواهیم پرداخت.

نرخ ضبط و مصادره اموال:

خرید ملک در یونان با این شاخص رابطه ی مهمی دارد. این شاخص در واقع نشان می دهد که سرمایه گذاری شما تا چه اندازه امن است. در واقع نشان می دهد که چقدر احتمال دارد اموال شما توسط دولت مصادره شود. این نرخ از بین یک تا هفت شماره گذاری شده است. هر چقدر نمره ی یک کشور پایین تر باشد، سرمایه گذاری در آن کشور امن تر است. نمره ی کشور یونان، یک می باشد.

نرخ کنترل فساد:

برای خرید ملک در یونان نرخ کنترل فساد در این کشور می تواند، راهنمای خوبی باشد. این نرخ یک بازه را  مطرح می کند. این بازه از +2.5 تا -2.5 درجه بندی شده است. یک کشور هرچقدر به +2.5 نزدیک تر باشد برای سرمایه گذاری مناسب تر است. متاسفانه این نرخ در کشور یونان -0.7 است.

مالیات:

مورد دیگری که برای خرید ملک در یونان باید به آن دقت شود، مالیات است. مالیات در کشور یونان بسیار سنگین است. به صورتی که فرد متقاضی خرید ملک باید نزدیک به 20 درصد ارزش ملک را به مالیات تخصیص بدهد.

نرخ تورم:

نرخ دیگری که در خرید ملک در یونان تاثیر گذار است، نرخ تورم است. این نرخ در کشور یونان در سال های اخیر روندی صعودی را تجربه کرده است.

خرید ملک در یونان و مراحل قانونی آن:

خرید ملک در یونان مراحلی دارد. این مراحل تقریبا در تمامی کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا یکسان است. اما هر کشوری نیز قوانین مخصوص به خود را دارد. در ادامه به ذکر این مراحل می پردازیم.

  • بررسی املاک و انتخاب ملک.
  • ارائه ی پیشنهاد به فروشنده.
  • مراجعه به دفاتر اسناد رسمی.
  • تنظیم قرارداد ابتدایی.
  • پرداخت 10 درصد ارزش ملک توسط خریدار به عنوان بیعانه.
  • دریافت کد مالیاتی.
  • افتتاح حساب در یکی از بانک های یونان.
  • انعقاد قرارداد نهایی.
  • پرداخت هزینه های جانبی مثل هزینه ی وکیل و دفتر اسناد رسمی.

البته لازم به ذکر است که اگر فروشنده قبل از انعقاد قرارداد نهایی، از فروش منصرف شود باید 20 درصد از ارزش ملک را به خریدار بدهد. همچنین اگر خریدار از خرید منصرف شود، 10 درصدی که پرداخته است به عنوان جریمه به فروشنده داده می شود.

خرید ملک در یونان و قیمت آن:

مهم ترین نکته ای که هنگام خرید ملک در یونان وجود دارد، قیمت این املاک است. به طور کلی نمی توان قیمت خاصی را عنوان کرد. اما مسئله ای که مشخص است این است که قیمت ملک در شهر آتن بسیار بالاتر از قیمت ملک در سایر شهرهای یونان است. این مسئله در کشور های سراسر جهان وجود دارد. نکته ی بعدی این است که قیمت ملک در مرکز شهر ها بسیار بالاتر از حومه ی شهر ها است. اگر به دنبال شهر های مناسب برای خرید ملک هستید، ما به شما جزیره ی کرت، جزیره ی کورفو و شهر پلوپونز را پیشنهاد می کنیم.

خانه-در-یونان