آشنایی با دانشگاه های اسپانیا

spain-flag-circle

آشنایی با دانشگاه های اسپانیا برای هر فردی که قصد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا را دارد ضروری است. به عبارتی اولین مطلبی که پس از تعیین کشور مقصد باید به آن توجه شود، آشنایی با دانشگاه های آن کشور است. این کار علی رغم این که یک نمای کلی از دانشگاه های اسپانیا به فرد می دهد. فرد متقاضی می‌تواند با دسته بندی و کنار هم قرار دادن این اطلاعات به بهترین انتخاب برسد. پس اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی، آشنایی با دانشگاه های کشور مورد نظر است. در سال های اخیر، به علت شرایط مناسب اقتصادی و علمی کشور اسپانیا مهاجران زیادی به این کشور مهاجرت کرده اند. در ادامه ضمن بررسی شرایط این کشور به معرفی مختصر دانشگاه‌های آن نیز خواهیم پرداخت.

دانشگاه های اسپانیا و شرایط این کشور:

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های اسپانیا نیاز است که شرایط این کشور بررسی شود. این کشور را یکی از 15 اقتصاد برتر دنیا می دانند. به عبارت دقیق‌تر آنچه آمار نشان می دهد این است که کشور مذکور مقام سیزدهم  در بین اقتصادهای برتر دنیا را  از آن خود کرده است. . حال اگر از زبان مردم آن بپرسید باید بگوییم که به زبان اسپانیایی صحبت می کنند. این کشور پهناور تاریخ بسیار عمیق و غنی دارد. تا جایی که قدمت آن را به 35000 سال پیش نسبت می دهند. اسپانیا جزء 60 کشور پهناور دنیا محسوب می شود. همچنین نزدیک به 50 میلیون نفر در کشور نامبرده زندگی می کنند. شرایط خوب اقتصادی و اجتماعی باعث شده است که کشور مذکور از نظر علمی نیز جایگاه برتری داشته باشد.

دانشجو-در-اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا و برترین آن‌ها:

دانشگاه های اسپانیا به سه نوع تقسیم می شوند؛ نوع اول دانشگاه های دولتی هستند. این دانشگاه ها توسط دولت اداره می شوند و تحصیل در آن ها تقریبا کم هزینه یا رایگان است. نوع دوم، دانشگاه هایی هستند که تحت نظر کلیسا اداره می شوند. در واقع دانشگاه های مذهبی هستند. نوع سوم دانشگاه های خصوصی هستند که معمولا تحصیل در این دانشگاه ها هزینه بر است.

همانطور که می دانید هر ساله مجلات و موسسات فراوانی نظیر موسسه ی تایمز، موسسه ی کیو اس و … به رتبه‌بندی دانشگاه های برتر سراسر جهان می پردازند. در ادامه قصد داریم برترین دانشگاه های اسپانیا را به شما معرفی کنیم.

دانشگاه بارسلونا:

دانشگاه بارسلونا یکی از برترین دانشگاه های کشور اروپایی اسپانیا محسوب می شود. به عبارت دقیق تر اولین و برترین دانشگاه کشور مذکور، دانشگاه بارسلونا است. این دانشگاه بیش از 500 سال قدمت دارد. از این جهت یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های این کشور و جهان محسوب می شود. لازم به ذکر است که این دانشگاه غیرانتفاعی است و توسط دولت اداره نمی شود. ورود به دانشگاه بارسلونا بر اساس نمرات قبلی و پذیرش در آزمون ورودی است. متقاضیان می توانند در تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشگاه قدیمی به تحصیل بپردازند. رشته های بسیار زیادی از جمله جغرافیا، هنر، شیمی، مهندسی و … در دانشگاه نام برده ارائه می‌شود. طبق آماری که موسسه ی QS در سال 2021 ارائه داده است، دانشگاه مذکور در رتبه ی 183 جهان قرار دارد.

دانشگاه خودگردان مادرید:

دانشگاه های اسپانیا بسیار زیاد و متنوع هستند. دومین دانشگاه برتر اسپانیا، دانشگاه خودگردان مادرید است. علی رغم اسم این دانشگاه، دانشگاه مادرید یک دانشگاه دولتی محسوب می شود. دومین دانشگاه برتر اسپانیا، قدمت زیادی ندارد و تنها 46 سال پیش تاسیس شده است. قبولی در این دانشگاه نیز همانند پذیرش در دانشگاه بارسلونا، بر اساس نمرات کسب شده و قبولی در آزمون ورودی است. رشته های بسیار زیادی نظیر پزشکی، حقوق، روانشناسی و … در این دانشگاه ارائه می شود. پرطرفدارترین رشته ی دانشگاه مادرید، رشته ی پزشکی است. رتبه ی جهانی این دانشگاه 200 است.

دانشگاه کامپلوتنس مادرید یکی از دانشگاه های اسپانیا:

دانشگاه های اسپانیا به طور پراکنده ای در شهرهای این کشور تقسیم شده اند. اما مادرید به عنوان پایتخت کشور اسپانیا، دانشگاه های بسیار زیادی دارد. سومین دانشگاه برتر این کشور اروپایی، دانشگاه کامپلوتنس مادرید می باشد. این دانشگاه بیش از 500 سال قدمت دارد. و در سال 1508 تاسیس شده است. دانشگاه کامپلوتنس نیز همانند دانشگاه بارسلونا یک دانشگاه غیر انتفاعی است. مبنای قبولی در این دانشگاه قدیمی، پذیرش در آزمون ورودی است. نزدیک به 90 هزار دانشجوی داخلی و بین المللی در دانشگاه مذکور مشغول به تحصیل هستند. طبق آمار ارائه شده توسط موسسه ی QS در سال 2021 رتبه ی جهانی دانشگاه نام برده 206 بوده است.

 دانشگاه خودگردان بارسلون یکی از دانشگاه های اسپانیا:

دانشگاه های اسپانیا برترین رتبه های جهان را از آن خود کرده اند. چهارمین دانشگاه برتر اسپانیا، دانشگاه خودگردان بارسلون است. هزینه ی تحصیل در این دانشگاه بسیار بالا است. اما از نظر رتبه ی علمی و اختراعات علمی در جایگاه مناسبی قرار گرفته است. مشکلی که شاید برای دانشجویان به وجود بیاید، مشکل حمل و نقل است. دانشگاه خودگردان بارسلون در 20 کیلومتری شهر قرار گرفته است. بر اساس گزارش موسسه ی QS رتبه‌ی جهانی این دانشگاه 216 است.

دانشگاه ناوارا یکی از دانشگاه های اسپانیا:

همانطور که گفته شد، دانشگاه های این کشور اروپایی در سراسر شهرها پراکنده شده اند. پنجمین دانشگاه برتر کشور نامبرده، دانشگاه ناوارا است. این دانشگاه در شهر پامپلونا واقع شده است. جالب است بدانید که از تاسیس آن فقط 70 سال می گذرد.  نکته ی لازم به ذکر این مسئله است که هزینه ی تحصیل در این دانشگاه آنچنان زیاد نیست. رشته های بسیار زیادی از جمله حقوق، اقتصاد، روانشناسی، معماری و … در این دانشگاه ارائه می شود. رتبه ی جهانی دانشگاه مذکور در سال 2021، رتبه ی 252 می باشد.

دانشگاه پومپئو فابرا:

یکی دیگر از دانشگاه های اسپانیا دانشگاه پومپئو فابرا است. دانشگاه نام برده ششمین دانشگاه برتر اسپانیا محسوب می شود. این دانشگاه نیز در شهر بارسلونا قرار دارد. دانشگاه مذکور یکی از جدیدترین دانشگاه های اروپا محسوب می‌شود و در سال 1990 تاسیس شده است. در این دانشگاه بیش از 10 هزار نفر مشغول به تحصیل در رشته های مختلفی از جمله علوم اجتماعی، حقوق، هنر و … هستند. بر اساس آمار و رتبه بندی که هر ساله موسسه ی QS ارائه می دهد، این دانشگاه در سال 2021، موفق شده است که رتبه ی 287 را در جهان کسب کند.