آشنایی با دانشگاه های یونان

دانشگاه های یونان در سال‌های اخیر مقصد دانشجویان سراسر جهان و به ویژه ایرانیان شده است. این کشور به عنوان یکی از کشورهای تاریخی اروپا و جهان شناخته می شود. تا حد زیادی کشور یونان را می توان مهد تولد علم فلسفه دانست. این کشور تاریخی در پیشرفت علوم تاثیر بسیار زیادی داشته است. فیثاغورث، ارسطو، افلاطون و هزاران نفر دیگر از مشاهیر این کشور محسوب می شوند. مجموعه ی این عوامل باعث شده است که سالانه بیش از 20 هزار نفر غیر یونانی در این کشور تحصیل کنند. اولین قدم برای تصمیم گیری در مورد تحصیل در یونان آشنایی با دانشگاه های یونان است. در ادامه ضمن بررسی شرایط کشور یونان به بررسی برترین دانشگاه های این کشور خواهیم پرداخت.

دانشگاه های یونان و شرایط این کشور:

دانشگاه های یونان را باید بهتر شناخت. برای این بهتر شناختن باید ابتدا شرایط این کشور را بررسی کرد.  کشور یونان، کشوری با تاریخ بسیار غنی محسوب می شود. شرایط اقتصادی مناسبی طی سال های اخیر برای این کشور به وجود آمده است. همین شرایط، کشور یونان را تبدیل به اولین کشور منطقه ی بالکان از نظر اقتصادی کرده است. از نظر علمی نیز این کشور همواره پیشرو بوده است. شرایط دانشگاه های این کشور نیز تا حد زیادی مناسب است. به علاوه به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی قاره های آسیا و آفریقا، رفت و آمد دانشجویان نیز راحت است. هزینه ی زندگی نسبت به کشورهای دیگر اروپا، پایین تر است. این هزینه نزدیک به 6 هزار یورو در سال می باشد. از نظر آب و هوایی نیز یک کشور معتدل و مرطوب محسوب می شود.

دانشگاه های یونان و شرایط تحصیل در این کشور:

دانشگاه های یونان و تحصیل در آن ها شرایط مخصوصی دارند. تحصیل در کشور باستانی یونان، بسیار کم هزینه است. البته دولت این کشور در سال های اخیر تصمیم گرفته است که فعالیت های علمی خود را بهبود بخشد. به همین منظور شرایط ایده عالی را برای دانشجویان غیر یونانی فراهم کرده است. به طوری که اغلب اوقات، تحصیل در این کشور رایگان است. در کشور یونان، نزدیک به 25 دانشگاه دولتی وجود دارد. در این دانشگاه ها، رشته های بسیار زیادی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. این رشته ها به زبان یونانی و انگلیسی در دسترس هستند.

دانشگاه-های-یونان

دانشگاه های یونان و برترین آنها:

دانشگاه های یونان دارای رتبه بندی هستند. هر ساله مجلات و سایت های زیادی به رتبه بندی علمی دانشگاه‌های سراسر جهان می پردازند. در ادامه به بررسی سه دانشگاه برتر یونان خواهیم پرداخت.

دانشگاه کرت یکی از بهترین دانشگاه های یونان:

دانشگاه های یونان جزء برترین دانشگاه های اروپا محسوب می شوند. اولین و برترین دانشگاه یونان، دانشگاه کرت است. این دانشگاه نزدیک به 50 سال قدمت دارد و در شبه جزیره ای به همین نام قرار گرفته است.  البته تاسیس بنای آن به سال 1920 برمی‌گردد. بیش از 16 هزار نفر در این دانشگاه و دو پردیس آن مشغول به تحصیل هستند. طبق آماری که دو سال پیش، موسسه تایمز، منتشر کرد، دانشگاه کرت در رتبه ی 341 دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته بود. دانشکده هایی که در این دانشگاه نسبتا تازه تاسیس وجود دارد عبارتند از: دانشکده فلسفه و الهیات، دانشکده پزشکی، دانشکده علوم انسانی، دانشکده علوم و مهندسی.

دانشگاه-یونان

دانشگاه ملی آتن یکی از بهترین دانشگاه های یونان:

دومین دانشگاه از برترین دانشگاه های یونان، دانشگاه ملی آتن است. این دانشگاه با نام کامل National and Kapodistrian University of Athens شناخته می شود. دانشگاه ملی آتن، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های یونان و اروپا محسوب می شود. بیش از 65 هزار نفر در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. یک سوم این دانشجویان را دانشجویان تحصیلات تکمیلی تشکیل می دهند. هم چنین نزدیک به 6 هزار نفر دانشجوی بین المللی در حال تحصیل در دانشگاه ملی آتن هستند.  طبق آماری که در سال 2020 توسط موسسه تایمز انتشار یافته است رتبه ی جهانی دانشگاه مذکور، 401 می باشد.

دانشگاه ارسطو از برترین دانشگاه های این کشور اروپایی:

دانشگاه های یونان بسیار زیاد هستند. دانشگاه ارسطو نزدیک به 100 سال پیش تاسیس شده است. طبق آخرین آماری که ارائه شده است، این دانشگاه قدیمی، یکی از برترین دانشگاه های یونان محسوب می شود. دانشگاه نامبرده در شهر تسالونیکی قرار گرفته است. در واقع این شهر، زادگاه ارسطو محسوب می شود. به همین دلیل، نام دیگر دانشگاه ارسطو، دانشگاه تسالونیکی است. بنای بیرونی این دانشگاه، تاریخی محسوب می شود و بر اساس معماری یونانی طراحی شده است. نزدیک به 100 هزار نفر در دانشگاه تسالونیکی مشغول به تحصیل هستند. رشته های بسیار زیادی نظیر رشته های علوم انسانی، رشته های پزشکی و دندان‌پزشکی، رشته های علوم معماری و … در این دانشگاه موجود می باشد. رتبه ی جهانی دانشگاه ارسطو تسالونیکی، 601 است.

دانشگاه-آتن

دانشگاه های یونان و دانشگاه های دیگر این کشور:

دانشگاه های یونان و به عبارتی برترین آن ها بررسی شد. اکنون به بررسی دیگر دانشگاه های این کشور خواهیم پرداخت.

 

دانشگاه یوآنینا:

این دانشگاه در ابتدا بخشی از دانشگاه ارسطو بود که در سال 1970 مستقل شد. در 5 سال اخیر نزدیک به 25 هزار نفر، از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. طبق آخرین آمار، رتبه ی جهانی این دانشگاه بین 601 تا 800 است.

دانشگاه اقتصاد و تجارت آتن:

یکی دیگر از دانشگاه های یونان همین دانشگاه است. این دانشگاه در سال 1920 تاسیس شد. از این جهت رتبه ی سوم بین دانشگاه های یونانی را دارد. شهریه ی این دانشگاه بیش از 6 هزار یورو می باشد. رتبه ی جهانی این دانشگاه قدیمی بین 601 تا 800 عنوان شده است.

دانشگاه اژه یکی از دانشگاه های یونان:

دانشگاه اژه یکی از تازه تاسیس ترین دانشگاه های یونان محسوب می شود. در واقع 38 سال پیش این دانشگاه تاسیس شده است. در دانشگاه اژه، رشته های زیادی نظیر تاریخ، آمار و ریاضیات، جغرافیا و … ارائه می‌شود. این دانشگاه در بین 1000 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

دانشگاه دموکریتوس تراکی:

این دانشگاه یکی از 2000 دانشگاه برتر جهان و 10 دانشگاه برتر یونان محسوب می شود. نکته ی قابل توجه در مورد دانشگاه دموکریتوس این است که به هیچ عنوان بورسیه ای به دانشجویان تعلق نمی گیرد. در این دانشگاه بیشتر رشته های بیولوژیک ارائه می شود و رشته های انسانی ارائه نمی شود.