آشنایی با زبان سوئدی

آیا زبان سوئدی آسان است؟ برای این که بتوانید با افراد ارتباط برقرار کنید باید از زبان مخصوص آنها استفاده کنید. زبان یکی از مشخصه‌های فرهنگی هر کشوری است. سوئد به عنوان یکی از کشورهای خوش آب و هوای اروپا دارای یکی از برترین اقتصادهای این قاره نیز می باشد. مهاجرت به سوئد، قطعا آرزوی هر کسی است که بدون یادگیری زبان سوئدی میسر نخواهد شد. یادگیری این زبان نه تنها برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به سوئد را دارند، پیشنهاد می شود بلکه به کسانی که قصد مهاجرت به روش های دیگر را دارند نیز، پیشنهاد می شود. علت این پیشنهاد این است که غالبا شهروندان سوئدی نمی توانند به زبان بین المللی انگلیسی صحبت کنند و شما اجبارا باید با زبان مادری آنها، با آنها ارتباط برقرار کنید.

زبان سوئدی:

پیش از توضیح در مورد زبان سوئدی خوب است بدانید که سوئد و به عبارتی کشور های واقع در منطقه ی اسکاندیناوی زادگاه وایکینگ ها هستند. قبل از این که وایکینگ ها در این منطقه پدیدار شوند، مردم این سرزمین، به زبان محلی خود یعنی زبان نیانورس، صحبت می کردند. پس از گذشت مدتی و ساکن شدن واکینگ ها در قرن 6 میلادی، زبان نیانورس باستان شکل گرفت. با گذشت زمان و ورود زبان لاتین به تمامی کشورهای اروپایی، زبان نیانورس نیز تغییر یافت و در سده 13 میلادی زبان سوئدی باستان شکل گرفت. در قرن 16 و با ترجمه ی کتاب مقدس به این زبان، شاهد شروع دوران زبان سوئدی جدید هستیم. با گذشت قرن ها و شکل گیری و تغییر قواعد این زبان سرانجام در سال 1900 میلادی، زبان سوئدی معاصر به وجود آمد.

زبان-سوئدی

زبان سوئدی یک زبان هندواروپایی محسوب می شود. زبان سوئدی در کشور سوئد، زبان رسمی محسوب می شود. هم چنین این زبان در بخش هایی از فنلاند نیز یک زبان رسمی است. زبان این کشور اروپایی زبان مادری نزدیک به 10 میلیون نفر است.

لزوم یادگیری زبان سوئدی:

شاید این سوال نیز به ذهن شما رسیده باشد. که چرا اصلا باید این زبان را یاد بگیریم؟ در ادامه به دلایل ضرورت یادگیری زبان این کشور زیبای اروپایی می پردازیم.

علاقه:

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد را به سمت یادگیری زبان سوئدی سوق می‌دهد، علاقه ی این افراد است.

فرصت های شغلی:

شما می توانید، با یادگیری زبان مورد علاقه ی خود از فرصت های شغلی که این زبان برای شما به وجود می‌آورد استفاده کنید. یکی از این فرصت های شغلی، اشتغال به عنوان معلم زبان است. البته این همه ی ماجرا نیست، شما می توانید به عنوان یک راهنمای تورهای مسافرتی نیز مشغول به کار شوید.

مهاجرت:

شاید مهم ترین دلیلی که نیاز باشد. شما زبان سوئدی را یاد بگیرید، مهاجرت به سوئد باشد. شهروندان سوئدی به زبان انگلیسی مسلط نیستند، در نتیجه بهتر است برای برقراری ارتباط بهتر با آنها به زبان مادری آنها سخن بگویید.

کتب مناسب برای یادگیری زبان سوئدی:

برای یادگیری این زبان نیز مانند هر زبان دیگری، یک سری کتاب هایی تالیف شده است. در ادامه به معرفی کتب مناسب برای یادگیری این زبان شیرین خواهیم پرداخت.

کتاب Teach Yourself Swedish

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید، که یادگیری یک زبان در فضای آکادمیک را نمی پسندید و دوست دارید خودتان، این زبان را یاد بگیرید، پیشنهاد ما به شما این کتاب است. کتاب Teach Yourself Swedish دارای دو جلد کتاب و یک سی دی می باشد. متد آموزشی در این کتاب بر پایه ی تقویت هر چهار مهارت اصلی نوشتن، خواندن، صحبت کردن و شنیدن است.

زبان-سوئدی

کتاب Pa Svenska:

این مجموعه کتاب نیز دارای 3 جلد است و همانند کتاب قبلی شما می توانید با تمارین این کتاب، هر 4 مهارت زبانی خود را افزایش دهید. البته لازم به ذکر است که عمده ی تمرکز کتاب Pa Svenska بر آموزش لغات است.

کتاب Essential Swedish Grammar:

همانطور که از اسم این کتاب پیداست، یک کتاب تقویت گرامر است. متد آموزشی این کتاب بر مبنای آموزش گرامر با آوردن مثال های زیاد و حل مسائل است که همین موضوع به زبان آموز کمک می کند تا مباحث دستور زبان سوئدی در ذهن او تثبیت شود.

کتاب Colloquial Swedish: The Complete Course for Beginners:

این کتاب یکی از برترین کتاب های خودآموز است که با حل تمارین و آوردن مثال های فراوان به تقویت هر چهار مهارت شما کمک می کند. این کتاب یک جلد است و تمرکز فراوانی بر بخش تقویت دایره لغات دارد.

آزمون های زبان سوئدی:

آزمون سوئداکس:

یکی از آزمون هایی که به ارزیابی مهارت های زبانی شما می پردازد، آزمون سوئداکس است که تا قبل از کرونا در ایران نیز برگزار می شد. آزمون سوئداکس یکی از برترین آزمون هایی است که مورد تایید سازمان Swedish Institute  نیز می باشد.

آزمون TISUS:

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد را دارید و در نظر دارید که در این کشور، یک رشته ی سوئدی زبان را انتخاب کنید، باید به شما بگوییم که این آزمون را حتما باید با موفقیت پشت سر بگذارید. آزمون تی سوس دو بار در سال برگزار می شود و شامل 3 بخش است؛ در واقع مهارت نوشتن، شنیدن و درک مطلب شما را ارزیابی می کند. در این آزمون هیچ نمره ای در کار نیست و فقط دو حالت دارد؛ یا شما قبول شده اید یا مردود شده اید.

پاسخ دقیق به این سوال کمی سخت است چرا که به بسیاری از عوامل نظیر استعداد و میزان وقت گذاشتن برای آن بستگی دارد. اما به طور کلی باید گفت بین 1 تا 2 سال یادگیری این زبان طول خواهد کشید.

هزینه ی این آزمون 248 دلار است.

بله؛ هر 4 مهارت زبانی شما در این آزمون مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.