آشنایی با شهر نیس

france-flag-circle

در این نوشته قصد داریم، سفری به شهر نیس داشته باشیم. این شهر یکی از زیباترین شهرهای فرانسه است. جاذبه های نیس بی شمار است و لازم است تا گردشگران پیش از سفر به آن با این موارد آشنایی کامل داشته باشند.

موقعیت جغرافیایی شهر نیس:

اگر بخواهیم از موقعیت جغرافیایی شهر نیس بگوییم، باید گفت که این شهر در جنوب کشور زیبای فرانسه قرار گرفته است. نیس در زمره شهرهای ساحلی فرانسه است و سواحل دریای زیبای مدیترانه در آن قرار گرفته است.

نیس شهری برای تمام فصول:

بسیاری از گردشگران می پرسند که در چه فصلی باید به شهر نیس سفر کرد؟ در پاسخ باید گفت که  این شهر فرانسوی در تمامی فصول آب و هوایی مطلوب دارد و می توان لقب شهری برای سفر در تمامی فصول را به آن اهدا کرد.

آشنایی با شهر نیس:

ممکن است پیش از هر چیزی این سوال برای شما پیش بیاید که چرا نام این شهر نیس است. در پاسخ باید گفت که در زمان یونان باستان وقتی که یونانیان به این شهر رسیدند، نام مردم آن را نیکایا نهادند. در طول زمان این نام دستخوش تغییر شد و امروزه اسم این شهر ساحلی نیس شده است. البته این نخستین نظریه در باب نام این شهر است. برخی دیگر معتقدند که در زبان لاتین نام شهر مذکور به معنای زیبا است و در زمان پیش از میلاد مسیح به دلیل تعداد بالای جاذبه های دیدنی نیس، این نام را برای آن برگزیدند. امروزه تقریبا تمامی گردشگران می توانند به نیس سفر کنند. اما تا پیش از قرن بیست این شهر مکانی برای وقت گذرانی ثروتمند‌ترین مردم جهان بوده است. اما پس از تحولات جنگ شرایط این شهر دستخوش تغییر شد و امروزه دیگر آن را مکانی برای گردشگران ثروتمند نمی شناسیم.

شهر-نیس

آشنایی با فستیوال های شهر نیس:

فستیوال لیمو در شهر نیس:

این فستیوال در حوالی ماه مارس در این شهر برگزار می شود. اگر از تاریخچه آن بپرسید، باید بگوییم که حوالی قرن هجدهم کشاورزانی که لیمو پرورش می دادند، به فکر برگزاری این فستیوال افتادند. امروزه در خلال فستیوال مذکور مراسم های رقص و آواز هم برگزار می شود و نزدیک به بیست هزار نفر در این رویداد، هرساله شرکت می کنند.

فستیوال دوچرخه سواری:

این رویداد نیز در ماه مارس برگزار می شود و  بسیاری از عشاق دوچرخه سواری به صورت گروهی یا تک نفره در این فستیوال شرکت می کنند.

ویژگی منحصر به فرد شهر نیس:

یکی از ویژگی های  شهر نیس این است که بیست و چهار ساعته به مسافران خدمات ارائه می دهد. به عبارتی دیگر در این شهر بر خلاف بسیاری از شهرهای اروپایی زندگی شبانه نیز جریان دارد. شما با سفر به این شهر جذاب می توانید تا طلوع سپیده دم در کنار ساحل برقصید، آواز بخوانید و از خدمات رستوران ها و بارها استفاده کنید.

ساحل-شهر-نیس

کلیسای نوتردام جاذبه‌ای در قلب شهر نیس:

در شهر پاریس نیز کلیسایی به این نام وجود دارد. ولی جذابیت کلیسای نوتردام در شهر ساحلی نیس بیشتر از پاریس است. چرا که همانطور که فضای داخلی آن به زیبایی تزیین شده است، فضای بیرونی‌اش نیز با سنگ های گران قیمت طراحی شده است.

کلیسای ارتدکس سنت نیکلاس یکی از جاذبه های شهر نیس:

جالب است بدانید که یکی از تزارهای روسی این کلیسا را در شهر نیس ساخته است. بسیاری از مردم محلی این شهر، نام این مکان مذهبی را کلیسای روسی گذاشته‌اند. چرا که معماری آن هیچ شباهتی به معماری سایر کلیساهای شهر ندارد. مناره های این کلیسا شکلی عجیب دارند و از همه مهم تر برخلاف سایر کلیساها به رنگ سبز هستند. وجود تمامی تفاوت هایی که ذکر شد، باعث شده است، این مکان به جاذبه ای متفاوت و خاص تبدیل شود.

موزه مارک شاگال جاذبه‌ای دیدنی از هنرمندان شهر نیس:

خاستگاه سبک سمبولیسم نیز مانند سایر سبک های هنری از کشور زیبای فرانسه شروع شده است. یکی از هنرمندان سرشناس این سبک شاگال بوده است. اگر از ملیت او بپرسید، باید بگوییم که او  پدری فرانسوی و مادری روس داشته است. ولی در شهر نیس زندگی می کرده است. این موزه مملو از نقاشی های این نقاش می باشد و برای هنر دوستان مکانی جذاب به شمار می رود.

فستیوال-شهر-نیس

موزه ماتیس جاذبه ای زیبا در شهر نیس:

خانواده ماتیس یکی از خانواده های سرشناس در شهر نیس بوده‌ اند. یکی از نوادگان این خانواده مجموعه آثار هنری و منزل اجدادی خود را به موزه ‌ای دیدنی تبدیل کرده است و نام خانوادگی خود را بر روی آن موزه قرار داده است.

باغ آلبرت اول یکی از جاذبه های دیدنی شهر نیس:

اگر در فصل بهار یا تابستان به شهر نیس سفر می کنید، بازدید از این مکان سرسبز و جذاب را از دست ندهید. در وسط این باغ فوارهای به شکل خدای خورشید قرار گرفته است که به گفته مردم محلی علت سرسبزی باغ بخاطر وجود آن می باشد. یکی از جذاب ترین جاذبه های این باغ برای هنر دوستان این است که صحنه تئاتری در میانه آن قرار گرفته است و اجرای های زیادی در چهار فصل سال روی این صحنه انجام می شود. اگر بخواهیم مکان دقیق این باغ را بگوییم، باید گفت که روبروی کلیسای نوتردام واقع شده است.

تپه قلعه یادگاری از یونانی ها در شهر نیس:

همانطور که در مطالب فوق گفتیم، به عقیده برخی، این یونانیان بودند که این نام را برای شهر مذکور برگزیدند. حال جالب است بدانید که اقامتگاه مردم یونانی که چندین هزار ساله پیش به این شهر ساحلی آمدند روی این تپه ها بوده است. اما امروزه کسی در این تپه ها زندگی نمی کند. ولی چون در نزدیکی ساحل قرار گرفته است در کنار آن پارک تفریحی قرار داده اند و همین موضوع سبب جذب بسیاری از افراد به این مکان می شود.

تفرجگاه مردم بریتانیا در شهر نیس:

همانطور که در ابتدای متن گفتیم، ابتدا شهر نیس مکانی برای وقت گذرانی افراد ثروتمند بوده است. انگلیسی های ثروتمندی که در آن زمان به نیس می آمدند، این محدوده که در نزدیکی ساحل قرار دارد و آب و هوای بسیار مطبوعی دارد را به عنوان مکان تفریح اختصاصی خود قرار داده بودند. در این سال ها اما بسیاری از گردشگران برای بازدید از خانه های قدیمی و طبیعت زیبای این مکان از آن بازدید می کنند.