آشنایی با فستیوال های اسپانیا

spain-flag-circle

معرفی فستیوال های اسپانیا باعث می شود، هنگام سفر به این کشور آشنایی بیشتری با فرهنگ اسپانیا داشته باشیم تا هنگام معاشرت با بومیان به مشکل برنخوریم و یا اگر از این فستیوال ها خوشمان آمد خودمان هم یکی از شرکت‌کنندگان باشیم و روزی شاد و متفاوت را تجربه کنیم. پس برای آشنایی بیشتر با فستیوال های اسپانیا در ادامه با ما همراه باشید.

لاس فالاس والنسیا یکی از فستیوال های اسپانیا:

یکی از فستیوال های اسپانیا این مورد است. همانطور که از نامش مشخص است، بیشتر در شهر والنسیا اجرا می شود. اگر به جشن های بسیار قدیمی و کهن کشورهای مختلف توجه کنید و مطالعاتی در زمینه آن داشته باشید، متوجه می شوید که وجه اشتراک بسیاری در میان مراسم های مختلف وجود دارد. برای مثال فستیوال مذکور چیزی شبیه به جشن چهارشنبه سوری ایرانیان است. در روزهای آخر فصل زمستان، اسپانیایی ها این جشن را برگزار می کنند. اگر از نحوه برگزاری آن بپرسید باید بگوییم که در ابتدا تعداد کثیری از مردم دور هم جمع می شوند و موسیقی های محلی شهر خود را می خوانند.

در این فستیوال چه آداب و رسومی رعایت می شود:

در مرحله بعدی مجسمه ای خاص را برای سوزاندن انتخاب می کنند. در واقع پیام این کار این است که با سرما و تمامی چیزهای کهنه خداحافظی می کنیم و به پیشواز بهار و شکفتن می رویم. البته در دوران قدیم در فستیوال مذکور مجسمه سوزانده نمی شد و افراد البسه قدیمی خود را می سوزاندند. ولی با گذشت زمان  تصمیم گرفتند، متناسب با وقایع اجتماعی و سالی که گذراندند، مجسمه‌ای را برای سوزاندن برگزینند تا حرکتشان مفهوم و معنی بیشتری داشته باشد و صرفا برای خوش گذرانی نباشد.

فستیوال پاسیوی کوردوبا یکی از فستیوال های اسپانیا که حتما باید در آن شرکت کنید:

یکی از فستیوال های اسپانیا که افراد زیادی در آن شرکت می کنند، فستیوال مذکور می باشد. جالب است بدانید که آب و هوای اسپانیا برای رشد بسیاری از گیاهان مناسب است و همچنین مردم کشور مذکور علاقه بسیار زیادی به کاشت گیاهان دارند. تقریبا در خانه اکثر اسپانیایی ها گیاهان خاص و متفاوتی پیدا می شود. هدف اصلی از این فستیوال هم ارج نهادن به این ویژگی مردم اسپانیا است. زمانی که این جشن برگزار می شود، مردم پاسیوهای خود را که تا پیش از روز جشن اختصاصی بوده است، برای عموم به نمایش می گذارند. در این حین غذا و نوشیدنی هم سرو می شود و می توانند در کنار یکدیگر معاشرت کرده و دوستان جدیدی پیدا کنند.

هفته مقدس یکی از فستیوال های اسپانیا:

این فستیوال در هفته مقدس برگزار می شود و نام آن بر همین اساس انتخاب شده است. فستیوال مذکور یکی از معروف‌ترین فستیوال های مذهبی این کشور است. اصولا در تمامی شهرها برگزار می شود. ولی برای نخستین بار در شهر سویل برگزار شده است. یک ماه پیش از هفته مقدس تمامی کلیساهای کشور اروپایی اسپانیا برای برگزاری هر چه بهتر این جشن مذهبی تدارکات خاصی می‌بینند. اگر از آیین برگزاری آن بپرسید، باید بگوییم که مردم بسیاری راهپیمایی می کنند و نماد مذهبی کلیسای محله خود را در دست گرفته و سرودهای مذهبی می خوانند. در فرهنگ مذهبی مردم ایران هم فستیوالی بدین صورت وجود دارد که همه ما آن را به نام دسته های روزهای محرم می شناسیم. تقریبا نحوه برگزاری هر دو مورد یکسان است و همچنین ریشه هر دو نیز مذهبی است.

کارناوال موزیکال یکی از فستیوال های اسپانیا:

یکی از فستیوال های اسپانیا، این مورد است. بهتر است، مسافران و یا مهاجرانی که به تازگی به اسپانیا آمده‌اند، به عنوان نخستین تجربه در این فستیوال شرکت کنند تا با جو صمیمی و دوستانه مردم این کشور اروپایی بیشتر آشنا شوند. اصولا فستیوال مذکور در ماه فوریه برگزار می شود. تمامی مردم به خیابان ها می آیند و هرکدام به نحوی شادی می کنند. بسیاری خوراکی و غذا می فروشند و برخی از نوازندگان آهنگ های محلی شاد می نوازند تا مردم برقصند و خوش گذرانی کنند. هنرهای نمایشی نیز نقش پررنگی در این مراسم دارد. بسیاری از هنرمندان لباس های رنگی پوشیده و نمایش های خیابانی اجرا می کنند. در واقع هنرمندان تازه‌کار با این روش می توانند، خود را به مردم معرفی کنند. این پدیده را می توان یکی از مزیت های این کارناوال دانست که به طور رایگان به مردم اجازه می دهد تا از خلاقیت خود استفاده کنند و هنر خود را برای همگان به نمایش بگذارند.

پرتاب گوجه یا توماتینا یکی از فستیوال های اسپانیا:

بیش از نیم قرن پیش مردم کشور اسپانیا تصمیم به برگزاری فستیوال مذکور گرفتند. در آخرین چهارشنبه ماه میلادی آگوست افراد بسیار زیادی در سراسر اسپانیا به خیابان ها می آیند تا آیین برگزاری مراسم نامبرده را به جا بیاورند. پیش از برگزاری این جشن باید حتما در آن ثبت نام کنید. چرا که هرساله تعداد متقاضیان بیشتر می شود و به این دلیل که کنترل افراد در مراسم مذکور کار دشواری است و ممکن است شخصی آسیبی جدی ببیند، نیاز است حتما تمامی مشخصات افراد شرکت کننده ثبت شود و ظرفیت خاصی نیز در نظر گرفته شود. جالب است بدانید که کسی که در رقابت مذکور بتواند، برنده شود، جایزه‌ی خاصی دریافت می کند. که در هر شهر با توجه به خلاقیت مردم آن، این جایزه انتخاب می شود.

سان فرمین یکی از فستیوال های اسپانیا:

یکی از محبوب‌ترین فستیوال های اسپانیا مورد مذکور است. همه ما کشور اسپانیا را به رقابت های معروف و جذاب گاوبازی می شناسیم. ریشه این فستیوال هم دقیقا در ارتباط با همین مورد است. تعدادی از افراد گاوها را در سراسر خیابان ها می گردانند و رقابت های گاوبازی برگزار می کنند.

فستیوال-گاو-بازی-اسپانیا

فستیوال فریا د آبریل:

یکی از فستیوال های معروف کشور اسپانیا این فستیوال می باشد. شما با شرکت در این مراسم می توانید با فرهنگ، موسیقی و رقص محلی فلامنکو آشنا شوید. مردم در این فستیوال لباس رقص محلی فلامنکو به تن می کنند و در خیابان ها می رقصند.

لاتام بورادا یکی از فستیوال های اسپانیا:

این فستیوال در ماه میلادی ژانویه در اکثر شهرهای اسپانیا برگزار می شود. نحوه برگزاری آن به این شکل است که  مردم  به خیابان ها می آیند و به مدت یک شبانه روز درام می نوازند.