اقامت فرانسه از طریق کارآفرینی و مدارک مورد نیاز

france-flag-circle

آیا قصد اقامت فرانسه از طریق کارآفرینی دارید؟ می دانید برای دستیابی به این هدف چه باید انجام دهید؟ یکی از روش های مهاجرتی که اکثر سرمایه گذاران به دنبال آن هستند روش کارآفرینی است. همانطور که از نام این روش مشخص است، سرمایه گذار باید با راه اندازی مشاغل و به کارگیری افراد زیادی، فرصت های شغلی در کشور ایجاد کند.

در فرانسه نیز روش کارآفرینی وجود دارد، اما این روش منجر به اجازه اقامت آسان برای متقاضی نمی شود. در واقع، متقاضی کارآفرین باید یک طرح کسب و کار قوی و عالی ارائه دهد که برای فرانسه مفید باشد و مزایای آن را تضمین کند. این مزایا ممکن است مالی، فرهنگی و غیره باشد.

افرادی که مایل به درخواست کارآفرینی در فرانسه هستند باید مدارک مهمی از جمله: طرح کسب و کار، مدارک هویتی، توانایی مالی مناسب، رزومه، سابقه کار و مدارک تحصیلی در زمینه مربوطه را که نسبی محسوب می شود، ارائه دهند.

در این قسمت از مقاله می توانید سوالات خود را مطرح کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهند.

شاخص های موثر بر سرمایه گذاری در فرانسه

افراد برای سرمایه گذاری در خارج از کشور باید ابتدا موارد مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … را به دقت در کشور مقصد بررسی کنند تا پایه های سرمایه گذاری قوی ایجاد شود. فردی که قصد اقامت فرانسه از طریق کارآفرینی را دارد باید معیارها و شاخص های مختلفی را نیز مطالعه کند. در میان شاخص های مختلف، موارد اساسی و مهمی وجود دارد که با شما مرور خواهیم کرد.

از مهم ترین شاخص ها می توان به شاخص مبارزه با فساد، شاخص کیفیت نظارتی، تولید ناخالص داخلی، تورم و مالیات اشاره کرد.

شاخص مبارزه با فساد

این شاخص که در سطوح 2.5- و 2.5+ تعریف شده است، نشان دهنده اعتبار قوه قضائیه و اجرای قوانین است. نشان می دهد که آیا مراجع قانونی در صورت وقوع هرگونه مورد نسبت به پرونده ها مغرضانه هستند یا خیر؟ اما فرانسه رتبه خوب +1.3 را دارد و این شاخص در 10 سال گذشته همیشه مثبت بوده است.

شاخص کنترل کیفیت

شاخص کیفیت نظارتی به سیاست دولت برای جذب سرمایه گذار اشاره دارد که هر چه میزان این شاخص بیشتر باشد میزان حمایت دولت از سرمایه گذاران خصوصی را بیشتر نشان می دهد. فرانسه نیز در این زمینه شاخص مثبتی دارد که نشان می دهد دولت در تلاش برای جذب و حمایت از سرمایه گذاران است.

تولید ناخالص داخلی سرانه (GDP)

یکی از مهم ترین عوامل اقتصادی کشورها تولید ناخالص داخلی آن هاست که وقتی به صورت نرخ تولید ناخالص داخلی سرانه بیان شود نشان دهنده میزان تولید ناخالص داخلی سرانه در کشور برای یک دوره یک ساله است. تولید ناخالص داخلی سرانه در فرانسه شاهد یک رشد پایدار در سال های گذشته که نشان دهنده رونق و نشاط اقتصاد است.

نرخ تورم

نرخ تورم یکی دیگر از عوامل موثر بر زندگی و سرمایه گذاری در هر کشوری است. فرانسه در سال های گذشته نرخ تورم بسیار خوب و کمتر از 2 درصدی را ثبت کرد که نشان دهنده روند ثابت و مشخصی برای برخی قیمت ها در سال های گذشته است. این موضوع بر قدرت خرید مصرف کننده و بسیاری از موضوعات تاثیرگذار دیگر در زمینه مقررات کارآفرینی تاثیر می گذارد.

مالیات

سرمایه گذار خارجی باید از مالیات بر درآمدی که به دولت می پردازد آگاه باشد تا بتواند درآمد و هزینه ها را به درستی محاسبه کند. فرانسه در سال های گذشته حدود 32 درصد مالیات بر درآمد افراد وضع کرده است که نسبت به برخی از کشورهای اروپایی کمتر است.

انواع کسب و کار برای اقامت فرانسه از طریق کارآفرینی

افرادی که به دنبال اقامت فرانسه از طریق کارآفرینی هستند باید با انواع پروژه های کارآفرینی در این کشور آشنا باشند.

در این خصوص باید به این نکته اشاره کنیم که کارآفرینان می توانند شرکت های استارت آپ تاسیس کنند و یا شرکت هایی را در کشورهای مختلف برای کارآفرینی ثبت کنند. اما نکته اینجاست که آیا این اقدامات منجر به اخذ اقامت فرد می شود؟ در واقع این امر با سرمایه گذاری در فرانسه امکان پذیر نیست.

کارآفرینانی که می خواهند یک کسب و کار استارت آپ راه اندازی کنند باید بتوانند ایده جدیدی را در قالب یک طرح کسب و کار ارائه داده و ثابت کنند که طرح آن ها تاثیر مثبت برای کشور مقصد دارد. راه دیگر برای کارآفرینان ثبت شرکت در فرانسه، راه اندازی کسب و کار خود و استخدام نیروی کار است. در ادامه به بحث در مورد ثبت شرکت در فرانسه با جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت.

مراحل راه اندازی کسب و کار برای کارآفرینی در فرانسه

راه اندازی کسب و کار در فرانسه مراحل مختلفی دارد و اساس این کسب و کار شناخت بازار و مقایسه آن با بازارهای دیگر است. در عناوین قبلی برخی از عوامل تاثیرگذار برای سرمایه گذاری در فرانسه را بررسی کرده ایم. سرمایه گذار باید عوامل مختلف متناسب با نوع کاری که می خواهد انجام دهد را نیز بررسی کند.

پس از مطالعه موضوعات مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در مورد نوع کسب و کار، فرد باید یک طرح کسب و کار (BP) طراحی کند. همچنین طرح کسب و کار خود را با جزئیات کامل از جمله سرمایه اولیه، تعداد کارکنان مورد نیاز، محاسبه سود و غیره تکمیل نماید.

بررسی علمی و تایید طرح باید توسط سازمان های مربوطه در فرانسه انجام شود. در مرحله بعد، باید درخواست ویزا، نوع اجازه اقامت، ایجاد حساب بانکی و انتقال سرمایه تجاری به فرانسه را ارسال کنید. پس از آن اجرای برنامه کاری آغاز و کار عملیاتی می شود و به مرحله رشد و توسعه می رسد.

ثبت شرکت و اخذ اقامت فرانسه

ثبت شرکت راه دیگری برای کارآفرینان برای راه اندازی کسب و کار در هر کشوری است. برای ثبت شرکت باید انواع شرکت ها در فرانسه را بشناسید و با توجه به نوع کسب و کار شرکت مناسبی را انتخاب کنید. البته موضوع ثبت شرکت یک مبحث مفصل است و در اینجا فقط به این نکته اشاره می کنیم که افراد می توانند شرکت خود را داشته باشند و آن را در قالب های: با مسئولیت محدود (SARL)، سهامی ساده (SAS)، مشارکت تجاری (SNC) ثبت کنند.

سرمایه و هزینه های مورد نیاز برای هر یک از این شرکت ها با یکدیگر متغیر است؛ اما به طور کلی می توان گفت که هزینه های ثبت شرکت در فرانسه 15000 یورو می باشد. نکته مهم این است که آیا می توان با ثبت شرکت در کشور و یا اخذ اقامت تنها از طریق ثبت شرکت ویزای کارآفرینی فرانسه گرفت؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این امکان پذیر است، اما فرد باید شرایط خاصی داشته باشد.

به عنوان مثال، یک فرد باید یک طرح کسب و کار قوی ارائه کند که در فرانسه مورد نیاز است و توسط سازمان های مربوطه در کشور تایید شده است. علاوه بر این، راه اندازی مشاغل در این کشور باید کارگران را استخدام کند و به نفع فرانسه باشد. افرادی که برای شرکت در فرانسه ثبت نام کرده اند ابتدا ویزای یک ساله دریافت می کنند و در صورت موفقیت آمیز بودن کسب و کار، تمدید هر ساله انجام می شود و پس از 5 سال اقامت دائم این کشور را دریافت می کنند.