بررسی اقامت در سوئد از طریق سرمایه گذاری

شرایط اخذ اقامت در سوئد از طریق سرمایه گذاری چیست؟ معیارهای سرمایه گذاری در این کشور چه می باشد؟ سرمایه اولیه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در سوئد چقدر است؟ و راه های ممکن برای سرمایه گذاری در سوئد چیست؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

در این مقاله سعی شده است مهم ترین گزینه های اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری بیان شود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و دقیق تر، با مرکز ما تماس بگیرید و مشاوره تخصصی دریافت کنید.

سرمایه گذاری در سوئد و شرایط عمومی آن

اقامت در سوئد از طریق سرمایه گذاری یکی از راه هایی است که می توانید برای اقامت دائم در این کشور قدم بردارید.  آگاهی از شرایط عمومی سوئد مانند موقعیت جغرافیایی، شرایط زندگی، وضعیت اقتصادی، تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری و … می تواند تاثیر زیادی در انتخاب شما داشته باشد.

سوئد یکی از معدود کشورهای اسکاندیناوی با اقتصاد قوی و رو به رشد است که در شمال اروپا و در مجاورت نروژ، دانمارک و فنلاند واقع شده است. سوئد بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد. مساحت آن 450000 کیلومتر مربع است که آن را به بزرگ ترین کشور در اسکاندیناوی و شمال اروپا تبدیل می کند.

لازم به ذکر است که به دلیل موقعیت جغرافیایی و دلایل اقلیمی خاص، جمعیت سوئد نسبت به منطقه نسبتا کم است. زبان سوئدی زبان این کشور است و 90 درصد مردم به زبان انگلیسی مسلط هستند. سوئد از نظر درآمد سرانه در رتبه هشتم جهان و در اقتصاد رقابتی رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است. بنابراین به یکی از علاقه مندی های سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این کشور تبدیل شده است. اقتصاد آن به صنایع چوب، نیروگاه آبی، مهندسی و سنگ فلز بستگی دارد.

معیارهای سرمایه گذاری در سوئد

آشنایی با معیارهای سرمایه گذاری یکی از مهم ترین عوامل موفقیت سرمایه گذاری خارجی است. از آنجایی که اکثریت مهاجران متقاضی اقامت در سوئد از طریق سرمایه گذاری قبلا در این کشور اقامت نداشته اند و مشمول شرایط و ضوابط قوانین آن کشور نیستند، توصیه می شود قبل از اقدام به سرمایه گذاری در آن به معیارهای سرمایه گذاری در سوئد توجه ویژه ای شود.

شاخص های اقتصادی سوئد

مطالعه مهم ترین شاخص های اقتصادی اطلاعات کلی از شرایط و ضوابط سرمایه گذاری در سوئد به دست می دهد.  این شاخص ها مطابق با آخرین ارقام بانک جهانی و آمار سوئد است.

نرخ بهره بانکی

نرخ سود بانکی معمولا برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی در برابر تورم تعیین می شود. نرخ سود بانکی توسط وام گیرنده پرداخت می شود. برای سوئد، نرخ بهره بانکی ماه دوم سال 2019، 1.73 درصد است.

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی یکی از مهم ترین شاخص های کلان اقتصادی است که رشد اقتصادی این کشور را نشان می دهد. تولید ناخالص داخلی ارزش تمام کالاها و خدمات تولید شده در یک دوره معین، معمولا یک سال می باشد. این شاخص منعکس کننده افزایش بهره وری و تولید در اقتصاد کلی یک کشور در یک دوره زمانی معین است که البته باعث افزایش درآمد اقشار جامعه می شود. کشورهای با 35000 در این شاخص رشد اقتصادی خوبی دارند و سوئد با بالای 46000 از این نظر در وضعیت بسیار خوبی است.

سرمایه گذاری در سوئد و مالیات

بر اساس تعریف مالیاتی ارائه شده توسط سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)، مشاغل ملزم به پرداخت مالیات هستند. سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت منجر به اخذ اقامت دو ساله می شود. اما برای تمدید آن باید کسب‌وکاری سودآور اجرا کرده و مالیات پرداخت کنید که یکی از چالش های سرمایه گذاری در سوئد است. زیرا اکثر طرح های تجاری پس از 2 سال اول و به طور کلی در عرض 5 سال سودآور هستند. اما در سوئد، طرح شما باید آنقدر قوی باشد که از همان ابتدا برای جامعه سوئد سود اقتصادی داشته باشد.

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

اقامت در سوئد از طریق سرمایه گذاری ثبت شرکت امکان پذیر است. این یکی از راه هایی است که متقاضی می تواند اقامت سوئد را دریافت کند. دولت سوئد برنامه های مهاجرتی مبتنی بر سرمایه گذاری را برای تشویق سرمایه گذاران خارجی با تشویق کارافرینان طراحی کرده است. سرمایه گذار خارجی می تواند با ثبت شرکت از طریق کارافرینی در سوئد کسب و کار خود را راه اندازی کند.

شرایط ثبت نام در سوئد به شرح زیر است:

  • شخص باید ثابت کند که حداقل 3 سال تجربه در پروژه و فعالیتی که قصد دارد در سوئد راه اندازی کند دارد.
  • ارائه مدرک در زمینه کسب و کار ارائه شده موثر است.
  • سرمایه گذار در سوئد باید ثابت کند که قادر به پرداخت هزینه های خود و خانواده اش در دو سال اول است.
  • 51 درصد از سهام شرکت باید به نام سرمایه گذار در سوئد باشد تا مسئولیت کلیه امور را بر عهده بگیرد.
  • سوئدی ها باید عضو هیئت مدیره باشند.
  • حداقل سرمایه اولیه برای شرکت در صورتی که شرکت قبلا ثبت شده باشد 50000 کرون است و ارزش شرکت در صورت ثبت یا خرید باید 100000 یورو باشد.

اقامتی که متقاضی سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی به دست می آورد، یک مجوز اقامت طولانی مدت است. در صورتی که فرد برای پنج سال متوالی در سوئد زندگی و کارافرینی کرده باشد، اقامت دائم به او اعطا می شود و می تواند درخواست شهروندی بدهد.

سرمایه گذاری در سوئد و وضعیت اقامت و تابعیت در سوئد

سرمایه گذاری در سوئد و اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری تنها از طریق ثبت شرکت امکان پذیر است. در واقع اخذ اقامت از طریق خرید ملک و سایر روش های سرمایه گذاری مستلزم اقامت طولانی مدت در کشوری است که در آن اقامت دارید.

با خرید مستقیم ملک نمی توانید اقامت سوئد را دریافت کنید. سرمایه گذاران علاوه بر تجارت و کسب سود، معمولا به دنبال اقامت در کشور و در نهایت پاسپورت هستند. سوئد به سرمایه گذارانی که به مدت پنج سال از طریق کارافرینی در این کشور اقامت دارند اقامت دائم اعطا می کند و پس از آن متقاضی می تواند برای پاسپورت اقدام کند. اگر شما نیز متقاضی اقامت در سوئد از طریق سرمایه گذاری هستید، برای کارافرین شدن و بهره مندی از طرح کسب و کار خود باید به مدت 5 سال در این کشور بمانید تا بتوانید برای اقامت دائم سوئد اقدام کنید.