ثبت شرکت در اسپانیا و اخذ اقامت

spain-flag-circle

هدف اصلی ثبت شرکت در اسپانیا اخذ اقامت است. همچنین راه های دیگری نیز برای اخذ اقامت دائم اسپانیا وجود دارد که خرید ملک و خود حمایتی (توانایی مالی) می باشد. سرمایه گذار پس از ثبت شرکت در اسپانیا و تایید طرح کسب و کار، اقامت یک ساله دریافت می کند. همچنین در صورت ادامه فعالیت شرکت و پرداخت منظم مالیات علاوه بر پرداخت حقوق کارکنان و حق بیمه که پایان می یابد، می توان آن را تمدید کرد. پس از 5 سال اقامت دائم، به متقاضی پاسپورت اسپانیایی اعطا می شود. امکان سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله: املاک، سپرده های بانکی و پروژه های تجاری وجود دارد.

به طور کلی، قوانین تاسیس شرکت در اتحادیه اروپا متفاوت نیست. حداقل مبلغ ثبت شرکت در اسپانیا 60000 یورو می باشد. شرکت باید راه اندازی شده و به اهداف مندرج در طرح تجاری دست یابد. در این قسمت از مقاله می توانید سوالات خود را مطرح کنید تا مشاوران ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهند.

ثبت شرکت در اسپانیا و معیارهای سرمایه گذاری در آن

آنچه باید مورد توجه قرار گیرد معیارهای سرمایه گذاری در اسپانیا است که عبارتند از: میزان سلب مالکیت و مبارزه با فساد اداری و قضایی. اسپانیا امتیاز 1 را برای مصادره اموال کسب کرد که نشان دهنده کمترین سطح خطر است. هر چه این عدد به 7 نزدیکتر باشد، خطر دستگیری اموال بیشتر می شود.

نکته دیگری که باید به آن توجه شود، صداقت قضات و دادگاه های اسپانیا و میزان نظارت بر ادارات دولتی است. اگر کشور از نظارت قوی و یکپارچگی قضایی و اداری برخوردار باشد، میزان بروز فساد، تبعیض و خویشاوندی کاهش خواهد یافت. گزارش شده است که اسپانیا از نظر مبارزه با فساد و یکپارچگی قوه قضاییه در جایگاه خوبی قرار دارد.

ثبت شرکت در اسپانیا و انواع آن

آشنایی با انواع شرکت هایی که سرمایه گذاران در اسپانیا مجاز به ثبت آن ها هستند، ضروری است. شرکت ها در اسپانیا انواع مختلفی دارند و از نظر نوع شرکت محدودیتی برای خارجی ها وجود ندارد، از جمله: شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی عام، بخش خصوصی، شرکت مشارکتی و شرکت مشارکت بخش عمومی.

با این حال، شرکت های با مسئولیت محدود بیش از 95 درصد از موارد ثبت شرکت در اسپانیا را تشکیل می دهند. همچنین مراحل قانونی ثبت بسیار آسان تر از سایر انواع شرکت ها است. نیز امکان راه اندازی کسب و کار در اسپانیا با تاسیس یک شرکت تابعه یا شرکتی وجود دارد. بهتر است کسانی که مایل به ثبت شرکت در اسپانیا هستند قبل از انجام مراحل اجرایی به این کشور سفری توریستی داشته باشند تا اطلاعات دقیقی از ثبت شرکت و انواع آن کسب کنند.

هزینه های ثبت شرکت

هزینه های ثبت شرکت در اسپانیا یکی از مهم ترین نکات مورد توجه کسانی است که مایل به سرمایه گذاری هستند. به طور کلی کسانی که می خواهند مراحل ثبت شرکت را طی کنند و در آن به موفقیت برسند، باید تراز مالی مناسبی داشته باشند که هزینه های فعالیت های تجاری را پوشش دهد. تاسیس شرکت با مسئولیت محدود به 1000 تا 2000 یورو برای مراحل قانونی و اداری مربوط به ثبت شرکت و همچنین 60000 یورو به عنوان سرمایه اولیه نیاز دارد که باید به حساب شرکت واریز شود.

هزینه دیگری که در زمان ثبت شرکت در اسپانیا بر عهده موسس شرکت است، حق الوکاله است که از پرونده ای به پرونده دیگر متفاوت می باشد.

امکان جایگزینی ثبت شرکت با خرید ملک در این کشور و ویزای طلایی اسپانیا وجود دارد. این روش مستلزم سرمایه گذاری 500 هزار یورویی ملکی است که منجر به اخذ اقامت سرمایه گذار اصلی و خانواده وی (همسر و فرزندان زیر 18 سال) می شود.

مزایای ثبت شرکت در اسپانیا

 • عضویت اسپانیا در اتحادیه اروپا و منطقه شینگن، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در این کشور، امکان دسترسی به تمام نقاط قاره سبز را فراهم می کند.
 • اخذ اقامت سرمایه گذار اصلی و خانواده وی از پس از 5 سال
 • ثبت شرکت در اسپانیا با هزینه مقرون به صرفه 100 تا 200 هزار یورو

مراحل قانونی ثبت شرکت

برای ثبت شرکت در اسپانیا الزاماتی وجود دارد، از جمله اینکه همه خارجی ها باید دارای شماره مالیات یا به اصطلاح NIE باشند که برای انجام فعالیت های تجاری در اسپانیا ضروری است. مدارک مورد نیاز برای دریافت شماره مالیاتی به شرح زیر است:

 • درخواست شماره شناسایی خارجی (NIE) و گواهینامه ها (فرم EX-15)
 • فیش صادر شده توسط بانک جهت پرداخت عوارض صدور شماره مالیاتی
 • شناسنامه مدنی، اصل و ترجمه
 • دو عکس پاسپورتی یکسان

پس از صدور شماره مالیاتی باید دفتر ثبت تجاری اخذ شود که ثابت می کند از نام قبلی پیشنهادی شرکت استفاده نشده است. سپس متقاضی برای دریافت شماره شناسایی مالیاتی (CIF) به اداره مالیات مراجعه می کند. در این مرحله متقاضی برنامه اقدام را به جامعه اقتصادی اروپا ارسال می کند.

حداقل سرمایه ثبت شرکت در اسپانیا 3000 یورو است که باید به حساب اسپانیایی واریز شود. متقاضی باید فیش پرداخت را به دفتر اسناد رسمی یا وکلای متخصص در این زمینه تحویل دهد. سردفتر ظرف مدت 3 روز پس از بررسی مدارک ارائه شده توسط متقاضی از قبیل فرم مالیات AEAT، گواهی متقاضی از RMC، NIE، رسید پرداخت بانکی و … شرکت را تایید می کند. سپس دفاتر اسناد رسمی اوراق قرضه صادر می کند که متقاضی باید آن را در اداره مالیات دولت ثبت کند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در اسپانیا به شرح زیر است:

 • گواهی کار شامل سمت، حقوق، تاریخ شروع کار و …
 • سند
 • صورت حساب بانکی به مدت سه ماه
 • نامه هدف
 • اسناد رسمی شرکت یا روزنامه رسمی در صورتی که متقاضی مالک شرکت باشد.
 • فتوکپی پاسپورت افراد تحت تکفل
 • دو عکس رنگی برای هر نفر
 • گواهی سابقه کیفری آزاد
 • رزرو بلیط رفت و برگشت
 • بیمه نامه مسافرتی
 • ارائه مصاحبه و انگشت نگاری در سفارت

ارائه طرح کسب و کار

آنچه در خور توجه است ارائه طرح تجاری برای ثبت شرکت در اسپانیا است که می تواند در زمینه های مختلف باشد. پس از تعیین زمینه کاری، متقاضی طرح را برای تایید به اتاق بازرگانی اسپانیا ارائه می کند. این مرحله مستلزم کمک وکلای متخصص در زمینه ثبت شرکت در کشورهای خارجی است و طرح تجاری مبنای پذیرش درخواست ثبت شرکت در اسپانیا می باشد.