درباره ورزش های محبوب اسپانیا بیشتر بدانید

spain-flag-circle

اسپانیا کشوری در جنوب غربی اروپا با تاریخ بسیار غنی است. این کشور در شبه جزیره ایبری واقع شده و با فرانسه، پرتغال و آندورا هم مرز است. پایتخت آن مادرید است که بیش از 3223000 نفر جمعیت دارد. بخش جالبی از کشور که می خواهیم به آن بپردازیم محبوب ترین ورزش های آن است. با توجه به آن، ورزش های محبوب این کشور را فهرست کرده ایم و امیدوارم که آن ها را دوست داشته باشید:

فوتبال 

محبوب ترین ورزش در اسپانیا، با فاصله زیاد، فوتبال است. این کشور طرفدار مطلق این ورزش است. لیگ اسپانیا، لالیگا، یکی از بهترین رقابت های روی کره زمین در نظر گرفته می شود. باشگاه های برجسته ای مانند بارسلونا و رئال مادرید (و رقابت افسانه ای آنه ا، ال کلاسیکو) نماد این کشور هستند، اما تیم ملی را نباید فراموش کرد: آن ها جام جهانی فوتبال را در سال 2010 بردند و همچنین 3 بار قهرمان یورو شدند.

بسکتبال

دومین ورزش پرطرفدار در این کشور بسکتبال است. هیچ چیز در اسپانیا به محبوبیت فوتبال نزدیک نمی شود، این یک واقعیت است. با این حال، توجه به بسکتبال در حال افزایش است و قطعا چیزی است که به ورزش برتر شماره 1 (فوتبال) نزدیک می شود.

همانند لالیگا، ACB  (لیگ ملی بسکتبال) یک لیگ بزرگ اروپایی است. تیم های محلی مانند رئال مادرید بالونسستو، FC Barcelona Bàsquet و Joventut Badalona همگی برنده تورنمنت های بین المللی مانند یورولیگ یا یوروکاپ شده اند. وقتی صحبت از تیم ملی مردان به میان می آید، آن ها اولین مدال طلای خود را در مسابقات قهرمانی جهانی فیبا در سال 2006 کسب کردند.

هندبال

سومین ورزش پرطرفدار در این کشور هندبال است. همانطور که دیدید، ورزش های با توپ در اسپانیا بسیار محبوب هستند و منطقی است که هندبال رتبه سوم را به خود اختصاص دهد. در این ورزش لیگ کشوری به نام لیگ ASOBAL یکی از بهترین مسابقات باشگاهی است. بهترین تیم‌های آن بی‌ام سیوداد رئال، اف‌سی بارسلونا هندبول و پورتلند سن آنتونیو هستند و در لیگ قهرمانان اروپا یا برنده شدند یا نایب قهرمان شدند. تیم ملی از دهه 90 تاکنون موفق به کسب 8 مدال در مسابقات برتر از جمله 3 مدال برنز بازی های المپیک شده است.

دوچرخه سواری

چهارمین ورزش پرطرفدار دوچرخه سواری است. دوچرخه سواری از دهه 1940 همواره یکی از ورزش های اصلی در این کشور بوده است. اسپانیا هر ساله میزبان یکی از مهم ترین رویدادهای دوچرخه سواری اروپا و جهان، Vuelta a España است. این بخشی از تورهای بزرگ در کنار تور دو فرانس و جیرو دیتالیا است. علاوه بر این، مردم این کشور از دوچرخه سواری در کوهستان نیز لذت می برند و این کشور ورزشکاران موفقی مانند خوزه آنتونیو هرمیدا را تربیت کرد.

تنیس

پنجمین ورزش پرطرفدار تنیس است. بسیاری از مردان و زنان تنیس مشهور اهل این کشور هستند که مشهورترین آن ها رافائل نادال افسانه ای است. این ورزش هنوز هم در کشور معروف است و تیم ملی بسیار خوبی دارد. آن ها 6 بار قهرمان دیویس کاپ (از سال 2000 تا 2019) و جام بیلی ژان کینگ که قبلا به عنوان Fed Cup شناخته می شد، 5 بار (از سال 1991 تا 1998) قهرمان شدند.

در مورد نادال، او قطعا بهترین تنیسور اسپانیایی است. او 20 عنوان قهرمانی گرند اسلم را به دست آورده است و به دلیل مهارتش در زمین خاکی شناخته شده است و به او لقب «پادشاه خاک رس» را داده است.

پادل

ششمین ورزش پرطرفدار در این کشور پادل است. اگر تا به حال نام این ورزش را نشنیده اید، پادل یک ورزش راکتی است که در حال افزایش است، اما هیچ ربطی به تنیس پارویی که در بین آمریکایی ها به این نام مشهور است، ندارد. تفاوت اصلی بین پادل و تنیس این است که زمین دارای دیوارهایی است که بازیکنان می توانند از آن ها برای پرتاب توپ استفاده کنند.

پادل در این کشور با حدود 6 میلیون بازیکن بسیار محبوب است و این تعداد فقط در طول چند سال گذشته افزایش یافته است.

شنا

ششمین ورزش پرطرفدار در این کشور پادل است. اگر تا به حال نام این ورزش را نشنیده اید، پادل یک ورزش راکتی است که در حال افزایش است، اما هیچ ربطی به تنیس پارویی که در بین آمریکایی ها به این نام مشهور است، ندارد. تفاوت اصلی بین پادل و تنیس این است که زمین دارای دیوارهایی است که بازیکنان می توانند از آن ها برای پرتاب توپ استفاده کنند.

پادل در این کشور با حدود 6 میلیون بازیکن بسیار محبوب است و این تعداد فقط در طول چند سال گذشته افزایش یافته است.

هفتمین ورزش پرطرفدار شنا است. خط ساحلی این کشور نه تنها بسیار گسترده است (4694 کیلومتر / 3084 مایل) بلکه یکی از زیباترین سواحل روی کره زمین است. سواحل شنی بکر و آب و هوای گرم فوق العاده در شبه جزیره ایبری منتظر شما هستند.

به همین دلیل، ورزش های آبی و بیشتر از همه شنا بسیار محبوب هستند. در حالی که بیشتر یک ورزش تفریحی است، یک صحنه رقابتی نیز وجود دارد. نماینده اصلی اسپانیا میریا بلمونته، قهرمان المپیک، جهان و اروپا است.

گلف

هشتمین ورزش محبوب گلف است. این کشور با چنین آب و هوای عالی، آفتاب در سراسر سال و پوشش گیاهی زیبا، کشوری عالی برای دوستداران گلف است. در واقع بسیاری از زمین های گلف باشکوه در سرتاسر کشور وجود دارد که مهم ترین آنها سان روک، سوتوگراند، والدراما و آلکاایدسا هستند. به لطف این موارد، این کشور میزبان جام رایدر 1997 بود.

معروف ترین گلف باز این کشور Seve Ballesteros است که سه بار در مسابقات آزاد بریتانیا و همچنین دو بار در مسابقات مسترز ایالات متحده قهرمان شد.

فرمول یک

نهمین ورزش پرطرفدار فرمول یک است. فرمول یک یکی دیگر از ورزش های در حال رشد است و یکی دیگر از ورزش هایی که اسپانیا در آن ورزشکارانی در سطح جهانی تولید کرده است. این شامل فرناندو آلونسو می شود که دو بار در سال های 2005 و 2006 قهرمان جهان شد. او نقش بسیار مهمی در رواج این ورزش در کشور داشت.

اسپانیا همچنین تنها کشوری بود که میزبان 2 گرندپری، جایزه بزرگ در بارسلونا و پیست خیابان والنسیا بود، اما در سال 2013 لغو شد.

گاو بازی

دهمین ورزش پرطرفدار گاوبازی است. گاوبازی یکی از قدیمی ترین ورزش های سنتی اسپانیایی است. در حالی که رو به زوال است، این ورزش همچنان بخشی از هویت ملی تلقی می شود و احتمالا هرگز ممنوع نخواهد شد. این کشور حتی گفت اگر مجبور شود گاوبازی را ممنوع کند از اتحادیه اروپا خارج می شود! گاوبازی در این کشور یک هنر محسوب می شود و تاریخ، هنر و فرهنگ این کشور را گرامی می دارد.

جودو

یازدهمین و آخرین ورزش محبوب در اسپانیا جودو است. تنها ورزش رزمی در این لیست جودو است و این ورزش دیگری است که در حال رشد است.

مشهورترین جودوکار این کشور قطعا نیکولوز شیرازادیشویلی است. او برنده بسیاری از مسابقات بین المللی بود، از جمله 2 قهرمانی جهانی (در 2018 و 2021)، 1 مسابقات جهانی مستر (در سال 2018)، 4 گرند اسلم IJF (در سال های 2017، 2019، 2019 و 2020)، 2 جایزه بزرگ IJF (در سال 2017 و 2019) و در نهایت 1 بازی مدیترانه ای (در سال 2018). علاوه بر این، او همچنین مدال های نقره و برنز بسیاری را در مسابقات دیگر مانند مسابقات قهرمانی اروپا و مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان به دست آورد.