سفری کوتاه به بندر بوردو

france-flag-circle

بندر بوردو فرانسه یکی از منحصر به فردترین شهرهای این کشور است. جالب است بدانید که بسیاری از افراد تا به حال نام این بندر را نشنیده اند، به همین دلیل در این نوشته تصمیم گرفتیم اطلاعاتی در باب موقعیت جغرافیایی، تاریخچه و جاذبه های گردشگری آن به شما عزیزان ارائه دهیم تا هنگام سفر به بندر مذکور به مشکل برنخورید.

موقعیت جغرافیایی بندر بوردو فرانسه:

اگر به نقشه جغرافیایی کشور زیبای فرانسه نگاهی بیندازید، در جنوب غربی این کشور اروپایی می توانید، بندر بوردو را پیدا کنید. این بندر در نزدیکی اقیانوس اطلس و رود گارون واقع شده است و همین موضوع سبب شده موقعیت استراتژیکی داشته باشد.

آب و هوای بندر بوردو:

همانطور که از نام آن مشخص است، آب و هوایی اقیانوسی دارد. تابستان ها در این بندر بسیار گرم است. پس اگر توان تحمل آب و هوای بسیار گرم را ندارید، در فصل تابستان به بندر بوردو سفر نکنید. در فصل زمستان نیز این بندر آب و هوایی معتدل دارد، شاید در فصل مذکور شاهد برف و بوران نباشید. ولی حتما شاهد بارش ناگهانی باران خواهید بود. اما در میان تمام فصول سال پاییز و بهار مناسب‌ترین فصول برای سفر است. چرا که آب و هوای بندر نامبرده در این دو فصل بسیار معتدل است، در واقع در بهار و پاییز خبری از بارش های ناگهانی فصل زمستان و یا گرمای بی حد و اندازه فصل تابستان نیست.

تاریخچه بندر بوردو:

بندر بوردو تاریخچه ای دور و دراز دارد. پیش از میلاد حضرت مسیح (ع) این شهر وجود داشته است. از همان دوران تا به امروز به علت وجود باغ های انگور فراوان در صنعت ساخت انواع مشروبات الکلی زبانزد خاص و عام بوده است. تعداد کارخانه های معروف ساخت شراب در این شهر فراوان است و همین عامل باعث رشد اقتصاد آن شده است. در مطالب فوق گفتیم که این بندر موقعیتی استراتژیک دارد. همین موقعیت استراتژیک و استفاده از راه های دریایی برای صادرات و واردات کالاهای مختلف سبب رشد تجارت در این منطقه شده است. بسیاری لقب ماه را به آن داده‌اند. اگر از دلیل آن بپرسید باید بگوییم که بندر نامبرده در خمیدگی رود پر آب گارون قرار دارد. اگر از نزدیک به این خمیدگی نگاهی بیندازید می توانید شکل هلال ماه را مشاهده کنید، همین موضوع باعث شده این لقب انتخاب شود.

موزه شراب یکی از جاذبه های بندر بوردو:

اگر به بندر بوردو سفر کردید، حتما از این موزه خارق العاده دیدن کنید. همانطور که گفتیم این شهر قدمت زیادی دارد و از همان ابتدا به دلیل وجود تاکستان های فراوان، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شراب بوده است. این موزه نیز یادگاری از  تولیدکنندگانی است که برای نخستین بار این صنعت را در بندر بوردو آغاز کردند. شما با بازدید از موزه نامبرده می توانید تمامی وسایل و ابزارهایی که مردمان آن دوران استفاده می کردند را مشاهده کنید. از طرفی در قسمت هایی از موزه ابزارهایی که امروزه استفاده می شود هم به نمایش گذاشته شده است تا شما به عنوان یک بیننده بتوانید فرایند رشد صنعت مذکور را مشاهده نمایید. اما یکی از خارق العاده‌ترین خدماتی که موزه مذکور ارائه می دهد، این است که به بازدیدکنندگان این فرصت را می دهد تا انواع مختلف شراب را در صورت تمایل امتحان کنند تا بتوانند هم در هنگام خرید شراب مورد علاقه خود به مشکل برنخورند و هم با انواع شراب های بوردو آشنا شوند.

کلیسای جامع بندر بوردو:

هنگام بازدید از  بندر بوردو می توانید به این کلیسا بروید. آنچه سبب جذابیت آن شده است، نقاشی هایی از روزهای آخر زندگی حضرت مسیح است که به بهترین شکل روی دیوارها کشیده شده است. نام این کلیسای دیدنی و جذاب در یونسکو ثبت شده است و همه روزه گردشگران بسیاری بازدید از آن را انتخاب می کنند. در فصل تابستان تعداد بازدیدکنندگان بیشتر از قبل است؛ چرا که فستیوال موسیقی و هنر در مکان نامبرده برگزار می شود و همین فستیوال باعث می شود بازدیدکنندگان بیشتری به این کلیسا بیایند.

تئاتر بزرگ بندر زیبای بوردو:

اگر یکی از عشاق هنرهای نمایشی هستید، بازدید از این سالن تئاتر را از دست ندهید. چرا که معماری بی نظیر و تزیینات داخلی آن می تواند شما را مجذوب خود کند. اگر از تاریخچه ی آن بپرسید باید بگوییم که قدمت ساختمانی که این سالن تئاتر در آن ساخته شده است، به دوران قبل از میلاد مسیح بر می گردد. ولی در قرن هجده بخشی از این ساختمان به سالن تئاتر تبدیل شده است.  قبل از میلاد مسیح، رومیان بر این شهر حکومت می کردند و ساختمانی که گفتیم یادگاری از یکی از کاخ های حاکمان این امپراتوری است. به همین دلیل معماری این سالن تئاتر  به معماری رومیان نزدیکی بسیاری دارد. در واقع در قرن هجدهم هدف اصلی از ساخت این بنا هم حفظ معماری گذشته و هم تلفیق آن با معماری قرن هجدهم بوده است و ماحصل آن ساختمانی مزین به تصویری خدایان رومی با صحنه‌ای پر زرق و برق است.

باغ عمومی جاردین جاذبه ای که نباید بازدید از آن را از دست دهید:

اگر از قدمت این باغ بپرسید، باید بگوییم که در قرن هجده میلادی در اطراف بندر بوردو ساخته شده است. اگر به تاریخ آن زمان رجوع کنید، متوجه می‌شوید که یکی از هدف های اصلی محققان در آن زمان انسان شناسی و بهبود وضعیت انسان ها از طریق عوامل مختلف بوده است. در آن زمان، شهرنشینی بیش از گذشته رونق گرفته بوده است و محققان این دغدغه را داشته‌اند که در شهرها فضایی ایجاد کنند که مردم متوجه کمبود فضایی که ماحصل زندگی در شهرها بود، نشوند. پس تصمیم به ساخت پارک ها و باغ های عمومی گرفتند و این پارک هم به همین منظور ساخته شده است. پارک نامبرده مملو از درختانی سر به فلک کشیده، آبنماهای سنگی و یک چشمه آب است که علاوه بر گردشگران محل تفریح و وقت گذرانی مردم بومی شهر هم می باشد.

موزه آکیتن یکی از جاذبه های بندر بوردو:

بسیاری برای بازدید از این موزه به بندر بوردو سفر می کنند. چرا که در آن آثاری از دوهزار سال قبل از میلاد حضرت مسیح وجود دارد. علاوه بر این، مجسمه افراد مشهور و قهرمان های زیادی مانند هرکول و مونتنی در این مکان موجود است.