سفری کوتاه به شهر آتن

شهر آتن یکی از زیباترین شهرهای جهان است که در کشور اروپایی یونان قرار گرفته است. در این نوشته معرفی از این شهر و آثار دیدنی آن ارائه می دهیم تا اگر روزی به آن سفر کردید، به مشکل بر نخورید.

تاریخچه شهر آتن:

تقریبا تمامی افراد می دانند که شهر آتن قدمتی چند هزار ساله دارد. اگر بخواهیم از نام آن برایتان بگوییم، باید گفت که برگرفته از نام الهه جنگ است. در قدیم الایام هر امپراتوری خواهان سلطنت بر این شهر بود و به همین دلیل جنگ های زیادی در آن به وقوع پیوسته است و همین موضوع باعث شده است، این نام برای این شهر یونانی انتخاب شود.

آب و هوای شهر آتن:

این شهر یک شهر ساحلی است و آب و هوای مدیترانه ای دارد. بدین معنا که تابستان ها بسیار گرم است و زمستان ها بارانی است. بهترین فصل برای سفر به این شهر یونانی پاییز و بهار است. چرا که در این فصل آب و هوا معتدل است. البته اگر فصل بهار را برای سفر انتخاب می کنید، حتما چک کنید که در طول تعطیلات بهاری به این شهر سفر نکنید. چرا که در این صورت فرصت بازدید از اماکن دیدنی بسیاری را از دست خواهید داد

سازه آتن محلی مهم برای مردم در دوران باستان:

در ابتدای نوشته گفتیم که در شهر آتن، جنگ های بسیاری اتفاق افتاده است. به همین دلیل غیر نظامی ها و مردم عادی همواره دلهره و نگرانی از سرنوشت جنگ داشتند. آن ها فکر می کردند، اگر محل مخصوصی برای دعا و انرژی مثبت فرستادن برای جنگنده ها داشته باشند، می توانند از هراس و دلهره خود کم کنند. تمامی مواردی که گفتیم باعث شده سازه آتن ایجاد شود. البته این مکان باستانی حدودا چهارصد سال پیش تخریب شد، ولی سپس در یونسکو ثبت شد و پروسه ترمیم آن آغاز شد.

میدان سینتاگما جاذبه ای متفاوت در شهر آتن:

اگر به شهر آتن سفر کردید، حتما از این میدان دیدن کنید. اگر از تاریخچه آن می پرسید، باید بگوییم که همه روزه چند سرباز دور تا دور این میدان می چرخند و رژه می روند تا  بر مقبره سربازی ناشناخته و گمنام که در آنجا به خاک سپرده شده است، ادای دین کنند.

موزه مسیحیت در شهر آتن:

اگر می خواهید در مورد دین مسیحیت از ابتدا تا به امروز اطلاعات دست‌نخورده و درستی به دست آورید، از این جاذبه دیدن کنید. در موزه مذکور آثاری از تمامی دوران وجود دارد و همین باعث تمایز آن از سایر موزه ها شده است.

شهر-زیبای-آتن

بازار رومی در شهر آتن :

شاید در ابتدا فکر کنید که نویسنده در اینجا دچار اشتباه شده است. چرا که به نظر بسیاری ممکن نیست که بازاری از روم در شهری یونانی وجود داشته باشد. اما وقتی که به صفحات تاریخ رجوع کنید، متوجه می شوید که شهر آتن برای مدتی مستعمره رومیان بوده است. این جاذبه نیز یادگاری از آن دوران است. این مکان دیدنی از ستون های بسیار بلندی ساخته شده است که در فضای بیرونی آن خریداران قرار می گرفتند و در داخل آن فروشندگان اجناس خود را عرضه می کردند.

تئاتر دیونیسوس مکانی دیدنی برای عشاق هنر تئاتر:

جالب است بدانید که شهر آتن در زمینه تئاتر آوازه ای جهانی دارد و آن زمانی که مردمان سایر نقاط دنیا هیچ آشنایی با هنرهای نمایشی نداشتند، یونانیان این مکان دیدنی را با ظرفیتی نزدیک به بیست هزار نفر ساخته بودند. امروزه هنرمندان تئاتر از میکروفون برای رساندن صدای خود در صحنه های بزرگ استفاده می کنند، اما در نزدیک به سه هزار سال پیش که هیچ میکروفونی وجود نداشته، سازندگان این مکان جایگاه ویژه ای از صحنه را به اجرا اختصاص می دادند تا صدا به آخرین نفر هم برسد و این نشانگر دانش مردم آن زمان بوده است.

سازه زئوس مکانی دیدنی در شهر آتن:

همانطور که می دانید، در فرهنگ مردم یونان خدایان زیادی با ویژگی های خاصی وجود دارد. زئوس نیز یکی از این خدایان است که آن را حاکم تمامی پرستشگاه ها می دانند. سازه زئوس نیز برای ادای احترام به این خدای یونانی ساخته شده است. اما این تمام ماجرا نیست. چیزی که این سازه را از سایر سازهای یونانی جدا می کند. مدت زمان ساخت آن است. پیش از میلا مسیح معماران یونانی شروع به ساختن این مکان کردند و بعد از هفت قرن این جاذبه دیدنی تکمیل شد. در ابتدا این سازه بر روی نزدیک به صد ستون استوار بود. ولی در قرن بیست یک متاسفانه تنها پانزده ستون از آن باقی مانده است.

سازه-زئوس

ارختئوم جاذبه ای دیدنی در شهر آتن:

شهر آتن بناهای شگفت انگیز زیادی دارد و شاید تفرجگاه خوبی برای عشاق هنر معماری به شمار برود. یکی از این بناها ارختئوم است. همانطور که در مطالب فوق گفتیم عمده بناهای دوران باستان در شهر آتن بر روی ستون های بلندی استور بودند. اما این بنا بر روی شش ستون ساخته شده که هرکدام از این ستون ها به شکل یک زن هستند. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا این نام برای جاذبه مذکور برگزیده شده است. ارختئوم یکی از مردان بزرگ آتنی بوده است و می توان گفت که ساخت جاذبه نامبرده برای ادای دین به او بوده است. درون ارختئوم برخی پرستشگاه ها از الهه های مختلف یونانی وجود دارد که هر کدام با اندازه ای متفاوت و به صورت نامتقارن ساخته شده اند.

المپیا جاذبه ای معروف:

همه ما با المپیک آشنا هستیم. جالب است بدانید که شاید اگر شهر آتن در نقشه جغرافیایی نبود، این رویداد مهم تاریخی نیز هیچ گاه به وجود نمی آمد و یا اگر به وجود می آمد، نام دیگری برای آن انتخاب می شد. اولین مکان برای انجام مسابقات المپیک، جاذبه نامبرده بوده است. متاسفانه شهر آتن  روی گسل قرار دارد و از قدیم الایام زلزله های زیادی در آن آمده است. اما هنوز هم خرابه های جاذبه مذکور قابل بازدید است و می تواند تا حدودی شکوه گذشته را به یاد ما بیاورد

دلفی در قلب شهر آتن:

این جاذبه دیدنی در میان دو صخره واقع شده است و معابد بسیاری درون آن قرار دارد. جالب است بدانید که به دلیل وجود این معابد از قدیم الایام آن را نماد همبستگی مذاهب به شمار می آورده اند.