سفری کوتاه به شهر مارسی

france-flag-circle

شهر مارسی یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کشور اروپایی فرانسه است. این شهر جاذبه های دیدنی زیادی دارد که در این نوشته با آن آشنا می شویم تا هنگام سفر به مارسی به مشکل برنخورید.

موقعیت جغرافیایی شهر مارسی:

اگر از روی نقشه جغرافیایی بخواهیم، موقعیت شهر مارسی در کشور فرانسه را متوجه شویم. باید به جنوب شرقی نقشه فرانسه نگاهی بیندازیم. در آن قسمت مارسی قرار گرفته است. این شهره در زمره شهرهای ساحلی است و سواحل دریای مدیترانه در آن قرار دارد.

تاریخچه شهر مارسی:

شهر مارسی قدمت زیادی دارد. جالب است بدانید که به علت موقعیت جغرافیایی مهم این شهر همواره حاکمان سودای حاکمیت بر آن را در سر می پروراندند. بدین معنی که مردم این شهر از قدیم الایام تاخت و تاز در شهر خود را تحمل کرده‌اند و به زندگی با بیگانگان عادت کرده‌اند. این عادت تا جایی پیش رفته که  امروزه اکثر اهالی این شهر نژادی غیر فرانسوی دارند و در طول تاریخ به علت جنگ هایی که گفته شد، سرنوشت اجدادشان به مارسی پیوند خورده است.

آب و هوای شهر مارسی:

یکی از بزرگ‌ترین مزایای این شهر ساحلی این است که شما می توانید با خیالی آسوده در هر زمانی که بخواهید به آن سفر کنید. بدین معنا که آب و هوای آن در تمامی فصول مناسب است. در فصل زمستان دمای هوا در شهر نامبرده کمتر از ده درجه سانتی گراد نمی شود و در تابستان ها هم دما حداکثر سی درجه است. پس در مجموع این شهر آب و هوایی معتدل در تمامی فصل های سال دارد.

شهر-مارسی-فرانسه

منطقه باستانی ژوبلین یکی از جاذبه های شهر مارسی:

اگر به شهر مارسی سفر کردید، حتما از این منطقه دیدن کنید. چرا که با بازدید از آن می توانید اطلاعات زیادی در مورد انسان های اولیه بدست آورید. در منطقه مذکور در ابتدا قومی به نام گالیک زندگی می کردند و سپس رومیان به جای آن ها در اینجا ساکن شدند. از آنجایی که رومی ها مردمی با فرهنگ و تمدن بودند، سازه هایی در ژوبلین ساخته‌اند که تا به امروز برجا مانده و هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می کند.

قلعه ایف در شهر مارسی:

اگر به مطالعه رمان های فرانسوی علاقه مند باشید، حتما کتاب کنت مونت کریستو را خوانده‌اید. نویسنده کتاب مذکور در طول داستان زندانی را به خواننده معرفی می کند که در واقع همین مکان است. قلعه نامبرده در جزیره کوچکی در نزدیک مارسی قرار گرفته است. در واقع هدف اصلی مردمانی که آن را ساخته‌اند، این بوده است که در برابر حمله دشمنان از شهرشان محافظت شود. به همین دلیل همواره نیروهای مسلحی که از سربازان زبده شهر انتخاب می شدند، درون این قلعه کشیک می دانند تا در صورت حمله احتمالی از مرزهای شهر خود دفاع کنند.

کلیسای نوتردام دولاگارد محافظ شهر مارسی در برابر بلایا:

همانطور که در ابتدای متن گفتیم،  مردم این شهر ساحلی به دلیل امکانات فراوان و موقعیت استراتژیک شهر خود همواره مجبور به تحمل تاخت و تاز بیگانگان بوده‌اند. بسیاری از آن ها مانند سربازانی که در قلعه ایف بودند، با استفاده از تفنگ و اسلحه از شهر محافظت می کردند. ولی مردم معمولی که توان جنگ نداشتند، به دعا و نیایش پناه می برند و همگی در این کلیسا جمع می شدند. در طول قرون متمادی این عقیده بین مردم شهر مارسی به وجود آمد که به علت قدرت این کلیسا است که تاکنون شهر پابرجا مانده است. همین مسئله باعث شد این کلیسا محبوب شود و سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید کنند.

بندر قدیمی شهر مارسی یکی دیگر از اماکن معروف فرانسه:

اگر قصد سفر به این شهر را دارید و کتاب کنت مونت کریستو را نخوانده‌اید، به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از سفر حتما نگاهی به آن بیندازید. چرا که علاوه بر قلعه ایف که پیش تر در مورد آن صحبت کردیم، از این مکان هم در این کتاب صحبت شده است و سرنوشت کنت بخاطر شورش هایش به این بندر گره می خورد. با بازدید از این بندر می توانید با قایق هایی که همگی به رنگ سفید هستند، به سفری کوتاه بروید و لذت موج سواری در دریای خارق العاده مدیترانه را تجربه کنید. جالب است بدانید که جزیره مذکور از قدیم الایام تقریبا چند صد سال پیش از میلاد مسیح وجود داشته است و یکی از اماکن مهم تجاری بوده است.

قصر لون شان قهرمان شهر مارسی:

یکی از جاذبه های شهر مارسی این مکان است که قصه‌ای طولانی دارد. حدودا پانصد سال پیش مردم شهر با مشکل کم آبی روبرو شدند. همزمان با این بحران، بیماری وبا جان تعداد کثیری از اهالی را گرفت. در این زمان یکی از معماران بزرگ و هنرمند شهر طی اقدامی آب شیرین یکی از رودخانه های اطراف را با کانالی به شهر هدایت کرد و با این اقدام جان بسیاری از افراد را نجات داد. مردم شهر هم برای قدردانی از خدمات این فرد این قصر را ساختند و نام این معمار را بر روی آن نهادند.

کلیسای جامع شهر مارسی:

این کلیسا یکی از جاذبه های باشکوه شهر مارسی است. درون آن مقبره بسیاری از اسقف های معروف شهر وجود دارد. اگر از زمان ساخت آن بپرسید باید بگوییم که نزدیک به سیصد سال پیش ساخته شده و معماری آن تحت تاثیر سبک بیزانسی است

خیریه ی معروف چهارصد ساله شهر مارسی:

در ذهن خود یک مرغ ماهی خوار را تصور کنید که مشغول تیمار کردن جوجه های خودش است. این تصویر برای اکثر افراد نمادی از مهربانی و مهر مادری است. حال سازندگان این خیریه در معماری ساختمان آن سعی کردند این تصویر را به مخاطب خود نشان دهند. البته برای درک آن نیاز است با دقت بیشتری به این بنا نگاه کنید. هدف اصلی از ساخت خیریه نامبرده این بود که کودکان فقیر در شرایطی بهتر بتوانند زندگی کنند و تا حدودی این خیریه توانست به هدف خود برسد و امروزه بعد از چهارصد سال هنوز هم مانند سابق خیریه شهر مارسی خدمات ویژه ای به کودکان فقیر ارائه می دهد.

پارک ملی کلانک جاذبه ای بی نظیر در شهر مارسی:

در اطراف شهر مارسی این پارک قرار گرفته است. شما با بازدید از این پارک می توانید  رشته کوه هایی  را ببینید که به زیباترین شکل ممکن با سواحل دریای مدیترانه پیوند خورده‌اند و ماحصل این پیوند تصویری خارق العاده است که در تصویر پایینی تماشا می کنید.