سفری کوتاه به شهر پاریس

france-flag-circle

سفر به شهر پاریس یکی از هیجان‌انگیز‌ترین سفرهای تفریحی برای افراد است؛ ولی بسیاری از کسانی که  این شهر را به عنوان مقصد انتخاب می کنند، آشنایی با تاریخ آن ندارند. جالب است بدانید که بسیاری از اماکن تاریخی این شهر که آن را به عنوان جاذبه های فرانسه می شناسیم. در زمان روم باستان ساخته شده است و چون کمتر کسی از این موضوع آگاهی دارد. تصمیم گرفتیم. در این نوشته اطلاعات بیشتری در مورد شهر پاریس به شما عزیزان بدهیم.

قصه شهر پاریس از کجا آغاز شد؟

بیش از 4 هزار سال پیش قومی به نام پاریزی ها که به شغل تجارت مشغول بودند. در شهر پاریس زندگی می کردند. به جز شغل تجارت، بسیاری از مردم شهر پاریس به علت موقعیت جغرافیایی شگفت انگیز آن کار قایقرانی هم انجام می دادند. مورخان معتقدند: ریشه این مردمان به سلت ها بر می گردد. این قوم ابتدا در اروپای مرکزی به شغل کشاورزی مشغول بوده‌اند و جای مشخصی نداشتند و بیشتر سفر می کرده‌اند. در واقع سبک زندگی این افراد شبیه کوچ نشینان بوده است. در تاریخ آمده است که این قوم  نسبت به رومیان و یونانیان خوی خشن‌تری داشتند. به این معنی که از تمدن بهره‌ای نبرده بودند.

بعد از پاریزی ها چه کسانی در پایتخت فرانسه ساکن شدند؟

گفتیم که شهر پاریس موقعیت جغرافیایی فوق العاده‌ای داشت. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین قدرت‌های آن زمان یعنی امپراطوری روم به این شهر حمله کرد.  نام این شهر را تغییر داد و اسم لوتشیا را برای آن برگزید؛ اما پس از مدتی امپراطوری روم به این شهر زیبا سفر کرد و تصمیم گرفت دوباره نام سابق این شهر را به آن برگرداند. تاریخ شناسان می گویند پس از این سفر امپراطور لقب شهر نور را برازنده این شهر زیبای فرانسوی دانست.

پاریس-زیبا

معماری این شهر فرانسوی قبل از قرن نوزده چگونه بوده‌است؟

شهر پاریس همانطور که در بند پیش گفتیم. به شهر نور و روشنایی معروف بود. برای این موضوع دو علت وجود داشت. نخستین دلیل بخاطر وجود دانشگاه‌های بسیار زیاد در این شهر بود. دومین دلیل به علت چراغ‌های بسیار زیاد شهر پاریس بود. قبل از قرن نوزده میلادی این شهر مملو از کوچه های باریک بود. این کوچه ها عرض کمی داشتند. به این معنی که نفر رو بودند. از چراغ های بسیاری برای روشنایی این کوچه های باریک استفاده می شد و به همین دلیل شب های روشن پاریس معروف عام و خاص بود. بعد از قرن نوزدهم و با وارد شدن اتومبیل ها به شهرها به علت جمعیت بسیار بالای این شهر و همچنین توریست هایی که هر ساله به آن جا می آمدند. پروژه ای تحت عنوان نوسازی و عریض کردن خیابان ها و کوچه های پاریس آغاز شد.

معماری شهر پاریس در قرن بیست و یکم چگونه است؟

شهر پاریس قرار است تا سی سال آینده هوشمندترین شهر اروپایی شود. دانشمندان این روزها در تلاش هستند تا راه‌حلی برای کاهش استفاده از انرژی پیدا کنند. در واقع بیشتر در این تلاش هستند که استفاده از انرژی های تجدید شدنی را در تمامی شهر به امری رایج تبدیل کنند. در ادامه تصویری از فعالیت های انجام شده در این حوزه که تغییرات زیادی در معماری این شهر برجا گذاشته است. قرار می دهیم.

پاریس-مدرن

آشنایی با جاذبه های پایتخت فرانسه:

خیابان شانزه لیزه:

اگر نام شهر پاریس را شنیده باشید. امکان ندارد، اسم خیابان شانزه لیزه را نشنیده باشید. نام این شهر و این خیابان از قدیم الایام بهم پیوند خورده است. بخشی از این خیابان عریض فضای سبز بسیار زیبایی وجود دارد. در بخش دیگر آن مراکز خرید و تجاری قرار گرفته است. فروشگاه اصلی بسیاری از برندهای معروف جهان در این مراکز خرید واقع شده که از این میان می توان به: فروشگاه آدیداس و مرکز خرید دیزنی اشاره کرد.

طاق پیروزی:

در غربی ترین قسمت خیابان شانزه لیزه این طاق با شکوه قرار گرفته است. می توان این مکان دیدنی را یادگاری از حضور مردم روم در این شهر دانست. هم اکنون مقبره افراد مشهور کشور فرانسه در این طاق قرار نگرفته است؛ ولی در زمان گذشته مقبره این افراد در این طاق قرار داشته است. یکی از خارق العاده ترین جاذبه های فرانسه این مکان است. چرا که علاوه بر آنچه گفتیم. مجسمه افرادی تاثیرگذار فرانسوی نیز در این طاق قرار دارد.

باغ لوکزامبورگ:

اگر قرار است. به شهر پاریس سفر کنید، لذت گذراندن زمان در کنار فواره برنزی این باغ را از دست ندهید. این باغ از جاذبه های ساخته شده در قرن شانزدهم است و مجسمه های زیادی از آن زمان در آن وجود دارد. امروزه بسیاری از گالری های هنرمندان در این باغ برگزار می شود.

آب هوای شهر پاریس در فصول مختلف سال چگونه است؟

بهار پاریس  :

با اقامت در شهر پاریس می توانید لذت زیستن در هر چهار فصل سال را تجربه کنید. در فصل بهار بارندگی در این شهر زیبا کمتر از سایر فصول است. اگر قصد سفر به این شهر را دارید. این فصل به علت سرسبزی، دمای مناسب و قیمت مناسب اقامتگاه‌ها بهترین فصل برای گشت و گذار است.

تابستان پاریس:

فصل برگزاری فستیوال های مختلف در این شهر را می توان تابستان دانست. اگر هدف اصلی شما از وقت گذرانی در  پایتخت فرانسه آشنایی با فرهنگ و هنر  است. فصل تابستان بهترین زمان برای سفر به این شهر محسوب می شود.

پاییز پاریس:

سردترین روزهای پاییزی در این شهر نهایتا به 4 درجه سانتی گراد می‌رسد. در گرم‌ترین روزهای پاییزی هم در این شهر فرانسوی حداکثر دمای 15 درجه سانتی گراد را تجربه می کنید.

زمستان پاریس:

زمستان های سرد پاریس برای سفر  مناسب نیست. چرا که آب و هوای سرد آن می تواند برخی از بازدید کنندگان از کشورهای گرم‌سیری را دلزده کند. ولی یکی از مزیت های سفر در پاریس در این مقطع زمانی تجربه کردن حال و هوای کریسمس در این شهر زیبا است.

باغ-لوکزامبورگ

سخن پایانی:

آنچه در مورد شهر پاریس در این نوشتار گفتیم، تنها قطره‌ای از دریای بیکران جاذبه های این شهر دیدنی است. پس اگر توان مالی و فرصت کافی برای سفر کردن دارید. حتما بازدید از این شهر را جزو اولویت های خود قرار دهید.