فرهنگ، آداب و رسوم و ارزش‌های اسپانیایی

spain-flag-circle

اسپانیا دارای تاریخ جذاب و فرهنگی مسحور کننده است. هنگامی که وارد این کشور می شوید، متوجه می گردید که زندگی شلوغ و طاقت فرسا نیست. در این کشور، مردم وقت خود را صرف می کنند، قدر دنیا را می دانند، به اطراف سفر می کنند، کار می کنند و از غذاهای خوشمزه لذت می برند.

در واقع، اسپانیا در موسسات آموزش عالی سرمایه گذاری کرده است و هر ساله هزاران دانشجوی بین المللی را جذب می کند. جدا از فرهنگ منحصربه‌فرد، بخشی از آنچه اسپانیا را تعریف می‌کند سواحل، دهکده‌های زیبا، معماری چشم‌نواز، شهرهای قدیمی و مردم خوش‌آوازه آن است.

1. مردم

مردم اسپانیا نه تنها نسبت به یکدیگر بلکه با مردم دیگر کشورها نیز بسیار دوستانه و خوش برخورد هستند. خانواده ها گرم و سرزنده هستند. گردهمایی ها نیز بسیار سرگرم کننده اند؛ در واقع در این مراسم ها مردم را خواهید دید که با یکدیگر صحبت می کنند. اعضای خانواده گسترده در تعطیلات آخر هفته به دیدار یکدیگر می روند و اغلب افراد مسن را در حال بازی چکرز در پیاده روها خواهید دید. مردم روستا معمولا در خانه‌ها زندگی می‌کنند، در حالی که زندگی شهری بیشتر در مورد آپارتمان است. نوجوانان معمولا در رویدادهای ورزشی شرکت می‌کنند، به سینما می‌روند، در میدان شهر وقت می‌گذرانند یا در اوقات فراغت خود با دوستان خود در کافه‌ها می‌نشینند. احساس در خانه بودن در این کشور بسیار دلنشین است، دقیقا به این دلیل که مردم دوستانه و صمیمی هستند.

2. آشپزی در اسپانیا

اگر اسپانیا به چیزی – غیر از فوتبال، سواحل و فستیوال‌ها – شناخته شده باشد، آن غذاهای اسپانیایی است. غذاهای سنتی این کشور شامل پائلا معروف (یک غذای برنج)، تورتیلا، گازپاچو و همچنین تاپاس مکمل (که با نوشیدنی در یک بار بسیار خوب است) می‌شود. از جمله مواد متداول می توان به روغن زیتون، سیر، گوجه فرنگی، فلفل یا غذاهای دریایی اشاره کرد. به طور کلی، این کشور دارای طیف گسترده ای از غذاهای خاص است. غذاهای این کشور یکی از نمایندگان قابل توجه رژیم مدیترانه ای است که گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده و قندهای تصفیه شده کمی دارد.

3. جشن ها در اسپانیا

جشنواره ها و جشن ها نیز از جمله مواردی هستند که فرهنگ اسپانیایی را تعریف می کنند. این کشور در طول سال میزبان جشنواره های خارق العاده متعددی است که هزاران نفر از مردم محلی و بین المللی را گرد هم می آورد. بنابراین، به طور طبیعی، مردم مشتاقانه منتظر این «جشن‌ها» هستند. برخی از بسیاری از جشنواره ها/جشن های سنتی و فرهنگی آن عبارتند از:

  • La Tomatina (مردم گوجه فرنگی – بله، گوجه فرنگی – را به یکدیگر پرتاب کرده و توده زیادی از پوره گوجه فرنگی ایجاد می کنند).
  • Semana Santa (جشن اسپانیایی برای هفته مقدس درست قبل از عید پاک).
  • Las Fallas De Valencia (یک جشن سنتی که هر ساله در والنسیا به مناسبت بزرگداشت سنت جوزف برگزار می شود).
  • Festa Major De Gracia (نمایشگاه فرهنگی خیابانی در روستای Gracia).

4. هنر

اسپانیا در سراسر جهان به دلیل هنرمندانش در زمینه های مختلف هنری مانند نقاشی، موسیقی، نویسندگی و غیره شناخته شده است. دیگو ولاسکوئز، فرانسیسکو گویا، پابلو پیکاسو و سالوادور دالی تنها برخی از نام هایی هستند که در جهان به عنوان نامی شناخته شده اند.

هنرمندان الهام بخش نویسنده اسپانیایی، میگل د سروانتس، کتاب کلاسیک معروف دن کیشوت را حدود 400 سال پیش نوشت. در این میان، موسیقی و رقص معروف فلامنکو، استعداد خاص خود را دارد. فلامنکو یک هنر زنده است که به دلیل منحصر به فرد بودن مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. با دست زدن، کوبیدن پا و فریادهای تشویقی مشخص می شود – که تنها چند مورد از مواردی است که آن را خاص می کند.

5. اسامی

اسپانیایی ها دو نام خانوادگی دارند: نام خانوادگی پدری و نام خانوادگی پدری مادر. علاوه بر این، افراد دو نام شخصی نیز دارند و نام دوم همیشه نشان دهنده جنسیت فرد نیست ( نام اول ضروری می باشد، نام دوم لازم نیست). سنت بر این است که نام خانوادگی اول نام خانوادگی پدر و نام خانوادگی دوم نام خانوادگی مادر است. اما در صورتی که فرد بخواهد می تواند تغییر کند. به طور کلی، نام پدر برای خطاب به مردم استفاده می شود، همانطور که نام کوچک آن شخص است (نه دوم). علاوه بر این، زنان اسپانیایی معمولا در هنگام ازدواج نام خانوادگی شوهر خود را انتخاب نمی کنند.

6. سیستای اسپانیایی

سیستای اسپانیایی ممکن است یکی از اصلی ترین چیزهایی باشد که مردمان این کشور را تعریف می کند. «سیستا» یک چرت کوتاه است که در اوایل بعدازظهر، بعد از غذای ظهر گرفته می‌شود. این یک سنت رایج در کشورهایی است که هوا گرم است. از نظر تاریخی، چرت در گرم ترین ساعات روز انجام می شد، بنابراین افرادی که در کشاورزی کار می کردند می توانستند از آفتاب ظهر دوری کنند. «سیستا» بخش جذابی از تاریخ این کشور است و اغلب می‌بینید که چند مغازه کوچک‌تر برای استراحت بعد از ظهرشان در ظهر بسته هستند.

ارزش ها و جامعه اسپانیایی 

1. آداب معاشرت

آداب معاشرت در اسپانیا مشابه کشور خودمان است. از شما انتظار می رود که هر زمان که وارد فروشگاه یا شرکتی می شوید به مردم سلام کنید. هنگام ملاقات با افراد، مانند آشنایان، دست دادن بسیار رایج است. بین دوستان، بوسه دوگانه روی گونه ها نسبتا رایج است. به طور کلی، صرف نظر از فرم تبریک، خوب بودن مهم است. اگرچه حضور به موقع برای رویدادهای اجتماعی بسیار مهم است، اما اغلب مشکلی نیست حتی اگر کمی دیر رسیده باشید. اگر عذرخواهی کنید، مردم احتمالا با (اشکالی ندارد) پاسخ خواهند داد.

وقتی کسی شما را برای شام به خانه خود دعوت می کند، از شما انتظار می رود که هدیه ای بیاورید. چه شراب، شکلات یا گل – شما انتخاب می کنید. مردم معمولا هدایای کوچکی نیز برای کودکان خانواده دریافت می کنند.

2. مذهب

اکثریت جمعیت این کشور کاتولیک هستند. اگرچه قبلا این تعداد تا 90٪ جمعیت بود، اما امروزه این رقم کمی بالاتر از 60٪ جمعیت است. روز به روز افراد بیشتری بی دین می شوند. با این حال، مذهب برای مردمان این کشور بسیار مهم است. زمانی که در اسپانیا هستید، هر کجا که بروید کلیساها، لباس های مقدس و راهپیمایی های مذهبی را خواهید دید. تعطیلات و سنت های کاتولیک نیز در میان مردم بسیار ارزشمند و محبوب هستند، اگرچه درصد مذهبی ها کاهش یافته است. ادیان دیگری نیز در این کشور وجود دارد. با این حال، تنها درصد کمی از جمعیت به دینی غیر از کاتولیک تعلق دارند.

3. زبان ها و گویش ها

زبان رسمی مردم این کشور اسپانیایی (کاستیلیایی) است که تقریبا در تمام جوامع خودمختار اسپانیا زبان غالب است. علاوه بر این، شش جامعه از شانزده جامعه خودمختار زبان‌های رسمی مشترک خود را نیز دارند. برای مثال، اصلی‌ترین آن‌ها مناطق خودمختار کشور باسک، کاتالونیا و گالیسیا هستند که زبان‌های رسمی مشترک باسکی (euskera)، کاتالانی (català) و گالیسیایی (galego) هستند. جامعه والنسیا همچنین دارای یک زبان رسمی مشترک به نام والنسیا است. با این حال، برخی از گروه های زبانی آن را یک گویش کاتالانی می دانند.

علاوه بر این، شما همچنین می توانید انتظار داشته باشید که اسپانیایی هایی را پیدا کنید که به عنوان زبان دوم انگلیسی صحبت می کنند. در واقع، در مقاصد گردشگری محبوب، مانند بارسلون یا مادرید، انگلیسی به طور گسترده صحبت می شود.