معرفی دانشگاه های کشور سوئد

در این نوشته قصد داریم، اطلاعاتی در مورد دانشگاه های کشور سوئد به شما عزیزان ارائه دهیم تا در صورتی که قصد مهاجرت به این کشور را دارید، با آگاهی هر چه تمام‌تر اقدام به مهاجرت کنید.

آشنایی با کشور سوئد:

پیش از بررسی دانشگاه های کشور سوئد نیاز است تا با شرایط این کشور آشنا شوید. سوئد یک کشور اروپایی است که همسایگانی مانند دانمارک و نروژ دارد. اگر توان تحمل آب و هوای بسیار سرد و برف و بوران را دارید، سوئد انتخاب مناسبی برای شما به شمار می رود. چرا که در اکثر روزهای سال هوای این کشور سرد است. مردم این کشور به زبان بومی سوئدی صحبت می کنند و همین مورد یکی از چالش های سختی است که مهاجران با آن روبرو هستند. یکی از نکات مثبت کشور نامبرده این است که اقتصاد توسعه یافته‌ای دارد و به همین علت نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. این خبر خوبی برای مهاجرینی است که به قصد کار به این کشور می آیند.

دانشگاه استکهلم یکی از معروف‌ترین دانشگاه های کشور سوئد:

همانطور که می دانید شهر زیبای استکهلم بزرگ‌ترین شهر و همچنین پایتخت این کشور اروپایی به شمار می رود. یکی از بهترین دانشگاه های کشور سوئد نیز در همین شهر قرار گرفته است. تحصیل در دانشگاه مذکور به کسانی پیشنهاد می شود که قصد تحصیل در رشته های مرتبط با علوم انسانی را دارند. چرا که در زمینه رشته های نامبرده یکی از برترین دانشگاه های اروپایی به شمار می رود. یکی از مزیت های تحصیل در دانشگاه مذکور این است که شما در تمامی مقاطع تحصیلی می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید. ولی توجه داشته باشید که برای گذران زندگی در این کشور نیاز مبرمی به یادگیری زبان مردم بومی دارید. چرا که بسیاری از آن ها توانایی صحبت به زبان انگلیسی را ندارند.

: دانشگاه اوپسالا یکی از برترین دانشگاه های کشور سوئد

دانشگاه مذکور قدیمی ترین دانشگاه این کشور اروپایی است. جالب است بدانید که علاوه بر قدیمی بودن رتبه بسیار بالایی در میان دانشگاه های جهان هم دارد و در اکثر رتبه بندی ها نام آن به عنوان یکی از صد دانشگاه برتر جهان می درخشد. جالب است بدانید که نزدیک به هفتاد درصد دانشجویان این دانشگاه مهاجر و غیر سوئدی هستند و این آمار نشان می دهد که شما برای اخذ پذیرش از اوپسالا شانس بالایی می توانید داشته باشید. دانشگاه نامبرده در شهری که هم نام خود دانشگاه است، قرار گرفته است. این شهر یکی از کم جمعیت ترین شهرهای سوئد است و تمام جنب وجوش خود را مدیون دانشجویان دانشگاه نامبرده  است. از دیگر افتخارات این دانشگاه این است که بسیاری از پادشاهان این کشور و یا وزیران آنان در آن به تحصیل پرداخته اند.

دانشگاه لوند با قدمتی سیصد ساله:

یکی از مهم‌ترین دانشگاه های کشور سوئد، این مورد می باشد. اگر از قدمت آن بپرسید باید بگوییم که این دانشگاه قدمتی بیش از سیصد سال دارد. لوند یکی از شهرهای کوچک این کشور اروپایی است و دانشگاه نامبرده نیز در آن واقع شده است.  تقریبا تمامی رشته ها در لوند ارائه می شود. ولی این دانشگاه در زمینه ی رشته پزشکی بیش از سایر رشته ها عملکرد مثبتی داشته و متخصصان حاذقی در آن تحصیل کرد‌اند. یکی از افتخارات این دانشگاه سیصد ساله این است که محققانی که دستگاه سونوگرافی را اختراع کردند، از فارغ التحصیلان آن بوده‌اند. این دانشگاه یکی از مراکز علمی دولتی کشور مذکور به شمار می رود و لوگویی به رنگ آبی تیره و طلایی دارد.

دانشگاه گوتنبرگ یکی از دانشگاه های کشور سوئد:

یکی از دانشگاه های کشور سوئد که طرفداران زیادی در ایران دارد، این دانشگاه می باشد. حال شاید این پرسش مطرح شود که چرا این دانشگاه میان ایرانیان محبوب است؟ چون به طور کلی گوتنبرگ یکی از شهرهای بسیار خوب سوئد است و مجموع شرایط این شهر در کنار کیفیت بالای این مرکز علمی باعث می شود، بسیاری خواهان تحصیل در آن باشند. هزینه زندگی در شهر نامبرده نسبت به سایر شهرهای سوئد پایین‌تر است. اما این تنها مزیت این شهر نیست، از لحاظ اقتصادی نیز شرایط فوق العاده‌ای دارد و نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است. یعنی دانشجویان با تحصیل در شهر گوتنبرگ نگرانی در باب کار دانشجویی یا پیدا کردن کار پس از اتمام تحصیلات ندارند. از طرفی دیگر آب و هوای  گوتنبرگ نیز معتدل تر از سایر شهرها است و تمامی این موارد باعث شده انتخاب سنجیده‌تری برای مهاجران باشد.

دانشگاه-گوتنبرگ

دانشگاه اومئو یکی از دانشگاه های کشور سوئد:

این دانشگاه در ابتدا تنها یک دپارتمان داشت و آن دپارتمان هم در رشته پزشکی فعال بود و بعد از چندین سال دپارتمان های دیگری به آن افزوده شد. هم اکنون این دانشگاه در رتبه بندی ها وضعیت مطلوبی دارد و یکی از ده دانشگاه برتر این کشور است. اکثر رشته ها در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند و شما برای دریافت پذیرش حتما نیازمند مدرک تافل و یا آیلتس هستید. نمره هر کدام از این مدارک با توجه به رشته انتخابی شما می تواند، متفاوت باشد، پس پیش از هرگونه اقدامی سایت دانشگاه را بررسی کنید. اصولا این دانشگاه سوئدی در دو ترم، هر سال دانشجو می پذیرد. که نخستین ترم در بهار و دومی در پاییز آغاز می شود.

دانشگاه چالمرز یکی از دانشگاه های کشور سوئد:

این دانشگاه یکی از جدیدترین دانشگاه های کشور سوئد است. معماری جذاب و رنگارنگ دانشگاه مذکور در نگاه اول بسیاری از افراد را مجذوب خود می کند. این دانشگاه یکی دیگر از مراکز علمی شهر ساحلی گوتنبرگ است. یکی از مزایای تحصیل در این دانشگاه این است که برای دانشجویان خوابگاه در نظر گرفته شده است. اما پیش از هر اقدامی سایت دانشگاه را چک کنید. چرا که تمامی رشته ها در دانشگاه نامبرده به زبان انگلیسی ارائه نمی شود و برخی به زبان سوئدی تدریس می شود. اگر از شهریه این دانشگاه بپرسید باید بگوییم که نزدیک به دوازده هزار یورو است که باید به صورت سالانه پرداخت شود. البته این حداقل هزینه است و برای برخی رشته ها باید بیشتر از این مقدار شهریه بپردازید. اما در صورتی که انگیزه نامه‌ای قوی داشته باشید و رزومه ی شما در رشته تحصیلی انتخابیتان منحصر به فرد باشد دانشگاه تا هفتاد درصد هزینه تحصیل را از شما نمی گیرد و بورسیه به شما تعلق می گیرد.