10 واقعیت جالب در مورد کانادا که شما را متحیر می کند

canada

کانادا دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت کل است که ده استان و سه قلمرو دارد. شهرهای پر جنب و جوش این کشور دارای فرهنگ غنی هستند و طبیعی زیبا و باورنکردنی دارند. در این مقاله به حقایق جالب در مورد کانادا می پردازیم که این کشور زیبا را به روشی جدید ببینید.

کانادا بزرگ تر از اتحادیه اروپا است

درک مساحت وسیع کانادا برای کسانی که به طور مستقیم آن را تجربه نکرده اند، اغلب سخت است. در اینجا حقایق جالبی در مورد این کشور آورده شده است تا مقیاس خیره کننده آن را به تصویر بکشید: این کشور بزرگ تر از کل اتحادیه اروپا (33 برابر بزرگ تر از ایتالیا و 15 برابر بزرگتر از فرانسه) و پنج برابر بزرگتر از استرالیا است.

کمترین دمای ثبت شده در این کشور به اندازه مریخ سرد است

یکی از حقایق در مورد کانادا این است که ممکن است در زمستان بسیار سرد شود (هر کسی که مجبور شده است ماشین خود را در صبح از یک قطعه یخ بیرون بیاورد می داند که این درست است). میانگین پایین ترین سطح ماه ژانویه در اتاوا -14.4 درجه سانتیگراد (6.1 فارنهایت) است. با این حال، دمای ثبت شده در سال 1947 در اسناگ، یوکان باعث می شود بقیه آب و هوای زمستانی این کشور مانند یک تعطیلات ساحلی آرامش بخش به نظر برسد. دمای -63 درجه سانتی گراد (81.4- درجه فارنهایت) در دهکده کوچک اسناگ در 3 فوریه 1947 ثبت شد. این دما تقریبا برابر با سطح مریخ است.

کانادا بیش از هر جای دیگری در جهان دریاچه وجود دارد

کانادا چیزهای عالی فراوانی دارد، مانند بازیکنان هاکی، پارک ها و امتیازات تیم هورتونز. اما یکی از شگفت انگیزترین حقایق این است که بیش از هر کشور دیگری در جهان سطح دریاچه ها را پوشش می دهد. در واقع دارای 563 دریاچه بزرگتر از 100 کیلومتر مربع است. دریاچه های بزرگ به تنهایی حاوی حدود 18 درصد از آب شیرین دریاچه جهان است که مقدار زیادی آب در کنار مناظر بسیار زیبا را دارد.

این کشور دارای طولانی ترین خط ساحلی دنیا است

اگر در ساحل کانادا راه بروید و هرگز توقف نکنید – نه برای غذا خوردن، نه برای استراحت به پاهایتان، نه برای خوابیدن – چهار سال و نیم طول می کشد تا طول خط ساحلی را پیاده روی کنید. در حالی که این کشور ممکن است تصاویری از آب های آبی و سواحل شنی سفید را به تصویر نکشد، اما طولانی ترین خط ساحلی جهان را دارد که از سه طرف با سه اقیانوس مختلف هم مرز است: اقیانوس اطلس، قطب شمال و اقیانوس آرام. برای نشان دادن این واقعیت جالب در مورد این کشور، 202080 از مجموع 356000 کیلومتر دارایی ساحلی جهان را تشکیل می دهد. تنها کشور دیگری که در زمینه خط ساحلی به آن نزدیک می شود، اندونزی است که 54716 کیلومتر خط ساحلی دارد.

دارای ده درصد از جنگل های جهان

یکی از شناخته شده ترین حقایق در مورد کانادا این است که درختان فراوانی دارد. اما آیا می دانستید که این کشور دارای 30 درصد جنگل های شمالی و 10 درصد از کل پوشش جنگلی جهان است؟ 396.9 میلیون هکتار جنگل و دیگر زمین های جنگلی در سراسر این کشور یافت می شود که 68 درصد آن مخروطی است. بهترین بخش از همه؟ بیشتر زمین های جنگلی متعلق به عموم است و بسیاری از آن ها را می توان در پارک های جنگلی زیبا در سراسر کشور کاوش کرد .

تنها شهر محصور در آمریکای شمالی را دارد

شهر کبک دارای یک ویژگی خاص است که آن را در کانادا (و ایالات متحده آمریکا) منحصر به فرد می کند. یکی از جالب ترین حقایق این است که شهر کبک تنها شهر شمال مکزیک است که هنوز دیوارهای مستحکم دارد. ابتدا فرانسوی‌ ها و بعدا انگلیسی ‌ها استحکامات شهر کبک را بین قرن‌ های 17 و 19 ساختند. کل منطقه تاریخی کبک، از جمله باروها، از آن زمان توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی اعلام شده است.

شش برابر روسیه نفت دارد

این کشور حدود 176.8 میلیارد بشکه نفت قابل برداشت دارد. قیر خام – یک منبع نیمه جامد نفت – به وفور در ماسه های نفتی این کشور موجود است. تخمین زده می شود که 249.67 میلیارد بشکه در دسترس مواد سیاه در جهان وجود دارد و کانادا حدود 70.8 درصد آن را دارد – چهار برابر بیشتر از قزاقستان و شش برابر بیشتر از روسیه.

پارک های ملی کانادا بزرگ تر از بسیاری از کشورها هستند

کانادا بسیار وسیع است. فقط به پارک ملی ناهانی در سرزمین های شمال غربی نگاه کنید: نه تنها دیدنی با آبشارهای عظیم است، بلکه 30050 کیلومتر مربع وسعت باورنکردنی دارد که بزرگ تر از آلبانی و اسرائیل است. پارک ملی وود بوفالو در آلبرتا و مناطق شمال غربی با مساحت 44807 کیلومتر مربع حتی بزرگ تر از دانمارک و سوئیس است.

قوی ترین جریان آمریکای شمالی را دارد

در اینجا یک واقعیت جالب در مورد کانادا برای افراد معتاد به آدرنالین وجود دارد. اگر برای شنای زندگی خود آماده هستید (حتما جلیقه نجات بپوشید)، سیمور باریک در بریتیش کلمبیا را ببینید. امتداد گذرگاه دیسکاوری دارای برخی از قوی ‌ترین جریان ‌های جزر و مدی است که با سرعت سیل 17 کیلومتر در ساعت و سرعت جزر و مد 18 کیلومتر در ساعت اندازه‌ گیری شده است.

آلرت، نوناووت، شمالی ترین سکونتگاه جهان است

در منتهی الیه شمالی جزیره الزمر، فقط 817 کیلومتر از قطب شمال، شمالی ترین مکان مسکونی دائمی جهان را خواهید دید: آلرت، نوناووت. ممکن است مرکز خرید یا سالن سینما نداشته باشد، اما آلرت محل موقت پرسنل نظامی و علمی است که در این منطقه کار می کنند. وقتی متوجه شدید که این مکان چقدر سرد می ‌شود، بخش «خانه موقت» معنا پیدا می ‌کند. گرم‌ترین ماه، جولای، دمای متوسطی 3.4 درجه سانتی‌گراد (38.1 فارنهایت) دارد. تا ژانویه، سردترین ماه، میانگین دما به 32.19- درجه سانتیگراد (26- فارنهایت) کاهش یافته است. جای تعجب نیست که نام آن را آلرت گذاشتند.