آشنایی با آداب و رسوم اسپانیایی

spain-flag-circle

آشنایی با سنت ها و آداب و رسوم اسپانیا به شما کمک می کند تا بهترین استفاده را از سفر و تعطیلات خود ببرید. در حالی که بسیاری از سنت‌های این کشور مانند تاپاس و رقص فلامنکو در سرتاسر جهان تبدیل به افسانه‌ای شده‌اند، اما دانستن اینکه کجا می‌توان آن ها را تجربه کرد برای برخی از گردشگران دشوار است.

از جشنواره‌ها و رویدادهای سالانه گرفته تا غذاهای عالی و تجربیات فرهنگی، در سفر به اسپانیا چیزهای زیادی برای کشف وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

مردم و جامعه اسپانیایی

مانند هر جای دنیا، همه خانواده ها در اسپانیا متفاوت هستند. اما، آن ها معمولا گرم، با خوش ‌آمدگویی عالی و محکم هستند و ناهار و شام را در کنار هم صرف می کنند. غذاهای جمعی و سایر گردهمایی ها معمولا پر جنب و جوش و حتی کمی پر سر و صدا می شوند، زیرا مردم این کشور تمایل دارند در گروه های بزرگ تر با صدای بلند صحبت کنند.

نقش‌ های خانوادگی در این کشور نیز مانند سراسر جهان در حال مدرن شدن است و زنان بیشتر خارج از خانه شاغل هستند. اما به طور سنتی، مادر اداره خانه را بر عهده دارد، در حالی که پدر در خارج از خانه کار می کند.

متوسط ​​خانواده اسپانیایی دو فرزند دارد. اعضای خانواده گسترده اغلب با یکدیگر دیدار می کنند، به خصوص برای گردهمایی های بزرگ آخر هفته. در شهرها، خانواده ها معمولا در آپارتمان زندگی می کنند. در خارج از شهرها و به خصوص در روستاهای کوچک، خانواده ها تمایل دارند در خانه هایی با باغ کوچک زندگی کنند. این غیرمعمول نیست که افراد بیست و سی ساله تا زمان ازدواج در خانه زندگی کنند.

فلامنکو در اسپانیا

فلامنکو شاید معروف‌ترین سنت اسپانیایی باشد، اما معمولا اشتباه گرفته می‌شود. فلامنکو یک رقص نیست، اما گاهی اوقات رقص در آن وجود دارد، بلکه یک سبک موسیقی است که تاکید بسیار بیشتری بر گیتار، آواز و ریتم دارد تا رقص. در واقع، کل ایده رقص فلامنکو کمی متناقض است: فلامنکو واقعی خودجوش است، اما رقص فلامنکو نیاز به لباس مناسب دارد، یعنی باید برنامه ریزی شود. با این حال، موسیقی فلامنکو را می شنوید و رقص فلامنکو را در سراسر این کشور خواهید دید و حتی می توانید در بسیاری از شهرهای آن در این زمینه درس بخوانید.

سیستا

اگرچه فشارهای اقتصاد بازار مدرن، ایده استراحت های طولانی بعد از ظهر را برای مشاغل کمی غیرعملی کرده است، بسیاری از اسپانیایی ها هنوز هم در گرم ترین ساعات روز یک استراحت روزانه دارند. Siesta در زبان انگلیسی به معنای «چرت» است و اکثر مردم این کشور در دو دوره استراحت بعد از ظهر خود را انجام می دهند: از ساعت 2 بعد از ظهر تا 5 بعد از ظهر برای افرادی که برای ناهار یا نوشیدنی بیرون می روند و از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 بعد از ظهر یا 9 شب برای افرادی شاغل در بارها و رستوران ها.

آداب انعام دادن در اسپانیا

هر کتاب راهنما چیزهای متفاوتی در مورد انعام دادن می گوید، اما رستوران ها و بارها در اسپانیا از شما انتظار ندارند که انعام بدهید؛ مگر اینکه آمریکایی باشید. این بدان معنا نیست که بارمن ها و پیشخدمت های آن از گردشگران آمریکایی سوء استفاده می کنند. آن ها فقط می دانند که آمریکایی ها به انعام دادن عادت کرده اند. برخی از بارها و رستوران‌ها حتی سیاست‌هایی را علیه انعام دادن یا جایی که کارگران به مالک انعام می‌دهند، دارند.

سنت گاوبازی

گاوبازی، بحث برانگیزترین سنت اسپانیایی، معنی متفاوتی برای مردم این کشور دارد. بسیاری از گردشگران برای دیدن آن بسیار کنجکاو هستند و آن را به عنوان بینشی جذاب از فرهنگ این منطقه می دانند، اما همچنین لکه ای بر شهرت این کشور برای دیگران است.

فوتبال در اسپانیا

فوتبال در زندگی مردان اسپانیایی اهمیتی شبه مذهبی دارد. با داشتن دو تا از موفق ترین تیم های فوتبال اروپا، هر طرفدار ورزش باید میراث فوتبال این کشور را بررسی کند. اگر می‌خواهید این سنت ملی را شخصا ببینید، برای تماشای زنده بازی یا حتی بازدید از یکی از استادیوم‌ها به یک بار ورزشی بروید.

زندگی شبانه در این کشور

زندگی شبانه اسپانیایی، به ویژه در شهرهایی مانند مادرید و بارسلونا، افسانه ای است و شامل همه سنین و علایق است. هر شهر برای هر جمعیتی بخشی مشخص دارد، اما هیچ کس هر شب قبل از ساعت 10 شب بیرون نمی رود. اسپانیایی‌ها مردمی شبانه هستند، شاید به دلیل عدم تطابق منطقه زمانی آن ها است. در واقع آن ها از نظر جغرافیایی به انگلیس نزدیک ‌ترند؛ اما در همان منطقه زمانی لهستان هستند. با همه چیز، از کلوب های زیرزمینی گرفته تا اسپیکرهای زیبا، مطمئنا هر شبی که در این کشور می گذرانید، کاری برای انجام دادن پیدا خواهید کرد.

جشنواره ها

فرهنگ غذا خوردن، نوشیدن و رقصیدن اسپانیایی ‌ها وقتی جشنواره‌ ای برگزار می ‌شود، سرعت بیشتری می‌ گیرد و جشنواره‌ها در تمام طول سال در این کشور برگزار می‌شوند. هر شهر یا روستا یک جشن محلی دارد. تعدادی از  سنت ها و فستیوال های عجیب کریسمس و همچنین چندین جشن وجود دارد که میراث فرهنگی این منطقه را جشن می گیرند.

سانگریا و پائلا

بیشتر گردشگرانی که از این کشور دیدن می‌کنند می ‌خواهند پائلا بخورند و سانگریا بنوشند. اما باید مراقب بارها و رستوران ‌های متقلب باشید که از قیمت غذاها و نوشیدنی‌ های بی کیفیت استفاده می ‌کنند. دانستن نحوه صحیح سفارش سانگریا و پائلا برای جلوگیری از شباهت بیش از حد به یک توریست مفید است. اگر ترجیح می‌دهید سنگریا را همراه غذا ننوشید، اسپانیا فرهنگ غنی دیگر نوشیدنی‌ها و شراب‌های تولید شده در این کشور را نیز جشن می‌گیرد.