مهاجرت به یونان آری یا خیر؟

راه های مهاجرت به یونان بسیار زیاد است. در این نوشته قصد داریم، راه های مهاجرت به آن را برایتان شرح دهیم تا با توجه به شرایط خود، بهترین روش برای مهاجرت به یونان را انتخاب کنید.

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل:

مهاجرت به یونان از طریق تحصیل در این کشور بسیار رایج است. این روش از مهاجرت نیازمند دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور است. پس از دریافت پذیرش نیاز است، متقاضیان به سفارت این کشور رجوع کرده و سایر اقدامات قانونی را انجام دهند.

مزایای مهاجرت به یونان از طریق تحصیل در دانشگاه های این کشور اروپایی:

اگر قصد مهاجرت به یونان را دارید، خوب است بدانید که این کشور یکی از معدود کشورهای اروپایی است که در تمامی مراحل تحصیل امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز در کنار زبان یونانی برای متقاضیان ایجاد کرده است. تحصیل در دانشگاه های این کشور اروپایی بسیار مقرون به صرفه است. شما با تحصیل در یونان می توانید امکان تحصیل رایگان را نیز بدست آورید و نیاز به پرداخت مبالغ هنگفت ندارید.

سرمایه گذاری یکی از راه های مهاجرت به یونان:

شما با پرداخت حداقل هشتصد هزار یورو می توانید، ویزای این کشور را به دست آورید. این مبلغ در سایر کشورهای اروپایی بسیار بالاتر است. پس اگر قصد دریافت اقامت در اروپا با قیمتی مناسب را دارید، از این روش غافل نشوید. نکته مهم در این روش این است که باید حوزه فعالیت کاری خود در این کشور را متناسب با سیاست های اقتصادی مورد قبول یونان انتخاب کنید.

خود حمایتی یکی از راه های مهاجرت به یونان :

مهاجرت به یونان از این طریق بسیار ساده‌تر از سایر موارد است. چرا که فقط نیاز است که متقاضیان ثابت کنند که در خارج از یونان می توانند درآمد کسب کنند. علاوه بر این باید به اندازه هزینه یک سال زندگی در یونان در حساب خود پول داشته باشند. توجه داشته باشید که این روش بیشتر مناسب فریلنسرها و افرادی است که درآمد کافی از طریق دورکاری دارند. چرا که به هیچ وجه اجازه کار با این ویزا به مهاجران داده نمی شود. سوالی که در این حوزه پیش می آید، این است که اگر فردی بخواهد همراه با همسر خود با این روش به یونان مهاجرت کند باید چه کار کند؟ در پاسخ باید گفت که: این فرد باید مثلا اگر ده هزار یورو برای هزینه سالانه خود در حساب قرار داده، برای همسر خود نیز پنج هزار یوروی دیگر در حساب قرار دهد. حال اگر این خانواده دارای فرزند هم بود، نیاز است برای هر کدام بیست درصد هزینه بیشتر کنار بگذارد.

تولد در یونان آیا می تواند راهی برای مهاجرت به این کشور باشد:

همانطور که می دانید. این روزها بسیاری از افراد ترجیح می دهند، فرزندان خود را در کشورهای اروپایی به دنیا بیاورند. ولی شاید یونان انتخاب مناسبی نباشد. چرا که تنها افرادی که پدر و مادر یونانی دارند، می توانند پس از تولد، تبعه این کشور اروپایی شوند. اما استثنایی هم وجود دارد. مثلا فرض کنید پدر و مادر نوزادی که به تازگی متولد شده است، ایرانی هستند، ولی جد مادری این نوزاد تابعیت یونان را داشته است. در این صورت این کودک می تواند پاسپورت یونانی را به سادگی بدست آورد. پس اگر به این قصد می خواهید به یونان سفر کنید و شرایطی که گفته شد را ندارید، بهتر است سایر کشورهای اروپایی که بر اساس سیستم خاک عمل می کنند، را برگزینید.

مهاجرت به یونان از طریق کار:

همانطور که تا الان توضیح دادیم، روش های بسیاری برای مهاجرت به یونان وجود دارد. بسیاری از این روش ها می تواند فرصتی مناسب در اختیار شما قرار دهد. اما برخی از این روش ها به شما پیشنهاد نمی شود. بدین معنی که برای مهاجرت کاری به یک کشور نیاز است موارد مختلفی سنجیده شود. مثلا آن کشور باید شرایط اقتصادی خوبی داشته باشد و نرخ بیکاری در آن کم باشد. یونان هیچ کدام از این شرایط را ندارد. از طرفی پیدا کردن کار در آن برای مهاجران بسیار سخت است و در صورتی امکان دستیابی به فرصت شغلی مناسب در این کشور وجود دارد که کارفرمایی درخواست حضور شما در مجموعه خود را داشته باشد که این مورد هم بسیار کم اتفاق می افتد.

ازدواج یکی از طرق مهاجرت به یونان:

مهاجرت به یونان از این طریق نیازمند شرایط خاصی است. فردی که قصد ازدواج با یک یونانی را دارد، حتما باید اقامت موقت این کشور را داشته باشد و یا شش ماه پیش از ازدواج در این کشور حضور داشته باشد. پس از ازدواج با تبعه‌ی این کشور اروپایی نیز نیاز است، حداقل شش ماه در سال را در یونان زندگی کنید. در صورتی که شرط مذکور را رعایت کنید، اجازه دریافت اقامت ده ساله یونان را دارید. در غیر این صورت باید هر پنج سال یک بار اقامت خود را تمدید کنید. اگر در مدت زمانی که ویزای اقامتی برای شما صادر شده است، از همسر خود طلاق بگیرید، دیگر اجازه تمدید اقامت ندارید.

پناهندگی یکی از طرق مهاجرت به یونان:

مهاجرت به یونان از این طریق تنها برای کسانی که شرایط ویژه‌ای داشته باشند. امکان پذیر است. پس اگر خواهان دریافت اقامت کشور یونان از روش پناهندگی هستید. پیش از هر اقدامی با تعریف پناهندگی آشنا شوید و سپس اقدام کنید.

هزینه زندگی در یونان برای مهاجران:

لازم پیش از مهاجرت به یونان اطلاعات زیادی در این حوزه بدست آورید تا پس از مهاجرت به مشکل برنخورید. اما اگر بخواهیم به طور کلی در این باره صحبت بکنیم، باید بگوییم که هزینه ها در این کشور بسیار بالا نیست. برای مثال یک نفر در طول یک ماه به کمتر از 1000 یورو برای هزینه های خود نیاز دارد. البته در این تخمین هزینه اجاره خانه لحاظ نشده است، اما هزینه اجاره در این کشور حداکثر 3000 یورو می باشد.  توجه کنید که این هزینه در شهرهای بزرگ‌تر بیشتر است.

خرید مسکن در چندسال اخیر موفق‌ترین روش بوده است.

از نه هزار یورو تا یازده هزار یورو می تواند متفاوت باشد