آشنایی با زبان انگلیسی

پرچم انگلیس

همواره یکی از معضلاتی که متقاضیان مهاجرت به کشورهای اروپایی با آن مواجه هستند یادگیری زبان کشور مقصد برای برقراری ارتباط بهتر با شهروندان آن کشور بوده است. به علاوه کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی را داشته باشند، معمولا رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که با زبان انگلیسی ارائه بشوند. به عنوان مثال کسی که مهاجرت به ایتالیا را انتخاب می کند علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی باید زبان ایتالیایی را نیز یاد بگیرد تا بتواند، بهتر با شهروندان ایتالیا ارتباط برقرار کند. مهاجرت به کشورهایی که زبان اصلی آن ها انگلیسی است چنین دشواری را ندارد و افراد با یادگیری یک زبان به راحتی می‌توانند با شهروندان این کشورها ارتباط برقرار کنند. به علاوه زبان انگلیسی زنده‌ترین زبان دنیا و پل ارتباطی مردم دنیا با یکدیگر است.

تاریخچه زبان انگلیسی:

نام این زبان را از این جهت انگلیسی نهاده اند که برای اولین بار توسط آنگلوساکسون‌ها استفاده شد و به این ترتیب زبان انگلیسی کهن به وجود آمد. پس از قدرت گیری امپراتوری روم و گسترش قلمرو این امپراتوری، کشور انگلیس نیز تحت سلطه سزارها قرار گرفت و پس از مدتی این زبان دچار تغییر شد و زبان انگلیسی میانه شکل گرفت. در قرن 15 با شکل گیری مکاتب ادبی، این زبان دچار تغییر و تحول شد که همین موضوع زبان انگلیسی نو را به جود آورد. این زبان تا امروز تغییر و تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است.

زبان-انگلیسی

ویژگی‌های زبان انگلیسی:

این زبان از خانواده ی زبان های هندواروپایی و از شاخه ی زبان های ژرمنی محسوب می‌شود. پس از این که امپراتوری بریتانیا برای گسترش مستعمرات خود اقدام کرد، زبان این کشور نیز به بسیاری از کشورها راه یافت به همین خاطر امروزه زبان مادری بسیاری از کشورها از جمله کشور انگلیس، آمریکا، کانادا، آفریقای جنوبی و بسیاری از کشور های دیگر، این زبان است. در نتیجه زبان انگلیسی به عنوان سومین زبان پرگویشور جهان بعد از زبان های چینی و اسپانیایی محسوب می شود.  ویژگی های منحصر به فرد این زبان از جمله تعدد کلمات و سهولت گرامر باعث شده است به عنوان یک زبان جهانی و رسمی در سراسر دنیا شناخته شود. امروزه این زبان به همه ی سنین از 2 سال تا 90 سال نیز تدریس می شود و یادگیری این زبان یکی از نیازهای مهم هر انسانی است چرا که با این زبان می تواند با افراد سراسر جهان ارتباط برقرار کند.

کتب مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی:

برای یادگیری این زبان به عنوان زبانی که فراگیران آن در سراسر جهان تعداد قابل توجهی هستند، باید گفت که کتب زیادی تالیف شده است که در ادامه به بررسی بهترین کتب در این زمینه می‌پردازیم.

کتاب Four Corners:

دانشگاه کمبریج نیز برای اینکه فرایند یادگیری زبان را سهولت بخشد، به تدوین و تهیه ی این کتاب ها پرداخته است. اگر از جمله افرادی هستید که می خواهید از صفر شروع کنید، باید بگوییم که این کتاب یک پیشنهاد مناسب برای شماست. متد آموزشی این کتاب بر مبنای تقویت چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و گفت‌وگو‌کردن بنا شده است. کتاب فور کرنرز برای همه ی سنین از خردسال تا بزرگسال مناسب است.

کتاب-زبان

کتاب Top Notch:

انتشارات لانگمن نیز همانند بسیاری از انتشارات دیگر، اقدام به تالیف کتاب مناسب یادگیری زبان انگلیسی کرده است که اسم این کتاب، تاپ ناچ می‌باشد. این مجموعه کتاب دارای دو نوع کتاب به اسم‌های تاپ ناچ و سامیت است که کتاب اول، 3 جلد و کتاب دوم، 2 جلد دارد. متد آموزشی این کتاب بر مبنای ساده سازی هر چهار مهارت است که از بابت به افراد کمک می‌کند تا بهتر از این چهار مهارت استفاده کنند اما بهتر است که افراد در کنار استفاده از این کتاب، از کتاب های آموزشی دیگری نیز استفاده کنند.

کتاب American English File:

اگر قصد دارید به کشور آمریکا سفر کنید، این کتاب پیشنهاد ما به شماست. برخلاف دو کتاب تاپ ناچ و فور کرنرز که مبنای آموزشی آن ها بر پایه ی تقویت هر 4 مهارت بود، این کتاب تایید بیشتری بر نحوه ی تلفظ صحیح به لهجه ی امریکن دارد و ضمن این تاکید به 4 مهارت مذکور نیز می‌پردازد.

در زمینه ی یادگیری زبان انگلیسی کتاب های بسیاری از جمله Interchange، English Result، Speak Now  و … وجود دارد که ما 3 مورد از مهم‌ترین کتاب‌ها را بررسی کردیم.

آزمون های مرتبط با زبان انگلیسی:

آزمون IELTS:

معتبرترین و معروف ترین آزمون در زبان انگلیسی، آزمون آیلتس می‌باشد. بسیاری از کشور ها برای این که به افراد اجازه ی تحصیل یا به عبارت دقیق تر مهاجرت به این کشور ها را بدهند، از افراد مدرک آیلتس درخواست می کنند. این آزمون دارای دو نوع متفاوت است؛ آزمون General  و آزمون Academic training. هر کدام از این آزمون ها دارای اهدافی است و برای مقاصد خاصی به کار می‌رود. این آزمون از 4 بخش تشکیل شده است و در هر یک از این بخش ها مهارت های چهارگانه ی شنیدن، صحبت کردن، نوشتن و خواندن مورد آزمون قرار می‌گیرد. پس از دادن این آزمون، به مهارت های شما از 0 تا 9، نمره داده می‌شود. اگر بخواهیم در مورد هزینه‌ی این آزمون صحبت کنیم باید بگوییم چیزی نزدیک به 6 میلیون و نیم در ایران هزینه دارد. نمرات این آزمون تا دو سال اعتبار دارند.

ielts

آزمون TOEFL:

یکی دیگر از آزمون های مهم این زبان، آزمون تافل است که هر ساله برگزار می‌شود. این آزمون نیز همانند آزمون آیلتس به ارزیابی هر 4 مهارت می‌پردازد. نمرات این آزمون از 0 تا 120 می باشد. آزمون تافل هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی برگزار می شود. اگر بخواهیم از نظر اقتصادی به این آزمون نگاه کنیم باید بگوییم که شرکت در این آزمون بیش از 7 میلیون تومان هزینه دارد. نمرات شما در این آزمون نیز تا دو سال معتبر است.

سخن پایانی در رابطه با زبان انگلیسی:

دانستن و یادگیری زبان انگلیسی، مانند غذا خوردن یکی از مهم ترین نیاز های هر فردی است چرا که امروزه زبان انگلیسی اولین زبان بین المللی جهان است. علی رغم مسئله ی مهاجرت و اقامت انگلیس باید گفت که فرد می تواند از فرصت های شغلی مناسب در این زمینه همانند مترجمی یا معلمی استفاده کند.