آشنایی با زبان یونانی

زبان یونانی یکی از زبان های باستانی و در عین حال زنده ی دنیا محسوب می شود. شاید در ابتدا این طور به نظر برسد که یادگیری این زبان باستانی ضرورتی ندارد. این مطلب درست است. اما کسانی که قصد مهاجرت به یونان و اخذ اقامت دائم یونان را دارند، ملزم به یادگیری این زبان هستند. زبان مادری این کشور اروپایی، یونانی است. اکثر مردم آن، به زبان انگلیسی مسلط نیستند. در نتیجه شما برای برقراری ارتباط بهتر در این کشور، باید زبان یونانی را یاد بگیرید. در ادامه ضمن بررسی تاریخچه ی زبان مذکور به بررسی کتب و آزمون های مربوط به یادگیری این زبان باستانی نیز خواهیم پرداخت.

زبان یونانی و تاریخچه ی آن:

زبان یونانی را می توان قدیمی ترین و باستانی ترین زبان زنده ی دنیا معرفی کرد. این زبان قدیمی از خانواده‌ی زبان های هندواروپایی است. سابقه ی نوشتاری این زبان، 3500 سال پیش تخمین زده شده است. از این جهت یکی از قدیمی ترین زبان های هندواروپایی محسوب می شود. پیشینه ی الفبای آن، به زبان فنیقی‌ها برمی‌گردد. از نظر نوشتاری زبان یونانی، مادر زبان های لاتین و ارمنی شناخته می شود. این زبان تاثیر به‌سزایی در علوم و مذهب داشته است.

مردم-یونان

مراحل تکامل زبان یونانی:

اولین دوره تکامل زبان مذکور را دوره ی نیا یونانی نامگذاری کرده اند. این دوره همزمان با تصرف شبه جزیره ی یونان توسط قوم هلنی است. دوره ی بعدی تحت عنوان دوره ی یونانی مسینی نامگذاری شده است. این دوره مربوط به 1500 سال پیش از میلاد است. پس از میلاد نیز شاهد طلوع یونانی باستان هستیم. یونانی باستان در سراسر امپراتوری روم رواج داشت. دوران چهارم که در واقع دوران تلفیق این زبان با لهجه ها و رسیدن به یک زبان واحد است، دوران یونانی کوینه نامگذاری شده است. دوره ی بعدی، دوره ی یونانی میانه است که تا زمان اضمحلال امپراتوری بیزانس ادامه داشت و پس از آن نیز زبان یونانی نوین شکل گرفت و تا به امروز در حال تکامل است.

زبان یونانی و کتب مربوط به آن:

زبان یونانی همانند زبان های دیگر کتبی دارد که می توان با مطالعه ی آنها، به یادگیری این زبان پرداخت. در ادامه به بررسی کتاب های مربوط به یادگیری این زبان خواهیم پرداخت.

کتاب Visual Phrase Book Greek:

یکی از کتاب هایی که برای یادگیری زبان یونانی مناسب است، کتاب Visual Phrase Book Greek می‌باشد. شاید بتوان این کتاب را برای افرادی که قصد اخذ اقامت دائم یونان را دارند پیشنهاد کرد. اما مبنای آموزشی این کتاب، برای کسانی است که قصد سفر به این کشور را دارند. این کتاب با تصویرسازی‌های فراوان و استفاده از 1800 اصطلاح به موضوعاتی نظیر پرسیدن آدرس، سفارش دادن غذا، احوال پرسی و … می پردازد.

کتاب Read and Speak Greek for Beginners:

زبان یونانی سطوحی دارد. همانطور که از اسم این کتاب پیدا است، این کتاب برای کسانی مناسب است که به تازگی می خواهند زبان یونانی را یاد بگیرند. مبنای آموزشی این کتاب، یادگیری بر اساس فلش کارت می باشد. این فلش کارت ها به شما کمک خواهد کرد که لغات و اصطلاحات را به سادگی در ذهن خود تثبیت کنید.

کتاب The Routledge Modern Greek Reader:

این کتاب را می توان بهترین کتاب برای یادگیری زبان یونانی محسوب کرد. در این کتاب ضمن تقویت هر چهار مهارت زبانی، با فرهنگ و اجتماع یونان نیز بیشتر آشنا خواهید شد. نحوه ی آموزش در کتاب مذکور به این صورت است که چندین داستان از سطوح مبتدی تا حرفه ای در آن موجود است و شما با خواندن این داستان ها دایره لغات خود را افزایش می دهید. همچنین هر داستان بخش هایی از درک مطلب و ریدینگ دارد که باعث افزایش چهار مهارت زبانی شما خواهد شد.

کتاب Greek: An Essential Grammar:

زبان یونانی دارای گرامر منحصر به فرد خود است. همانطور که از اسم این کتاب پیداست، شما می توانید با مطالعه ی آن به تقویت دانش گرامری خود بپردازید. مبنای آموزشی کتاب نامبرده ، آموزش گرامر بر پایه ی آوردن مثال است. همچنین گرامرهای این زبان با گرامر های زبان انگلیسی مقایسه می شود. این کار باعث تثبیت گرامرها در ذهن مخاطب می شود.

زبان یونانی و آزمون ها مربوط به آن:

زبان یونانی و یادگیری آن کافی نیست. در واقع شما باید به دولت یونان ثابت کنید که تمامی دوره های مربوط به یادگیری این زبان را پشت سر گذاشته اید. در واقع باید در آزمون های مربوط به این زبان، نمره ی قبولی را دریافت کنید. در ادامه به معرفی این آزمون خواهیم پرداخت.

آزمون الینومته‌آ:

برای این که به دولت یونان ثابت کنید که تمامی دوره ها را پشت سر گذاشته اید، باید آزمون الینومته‌آ را بدهید. این آزمون برای اولین بار توسط وزارت آموزش و پرورش یونان در سال 1998 طراحی شده است. تمامی افراد از جمله افراد غیریونانی حاضر در یونان و افراد حاضر در دیگر کشور ها می توانند این آزمون را بدهند. در این آزمون تمامی چهار مهارت زبانی یعنی نوشتن، خواندن، گفتن و شنیدن ارزیابی می شود.

مدرکی که بعد از موفقیت در این آزمون به متقاضیان داده می شود، دارای 6 سطح از مبتدی تا پیشرفته است. برای ثبت نام در آزمون مذکور باید از اواسط بهمن ماه هر سال تا اواخر اسفند به سایت مرکز زبان یونانی مراجعه کنید و خود را ثبت نام کنید. هزینه ی ثبت نام در این آزمون نزدیک به 3 میلیون تومان است.

البته لازم به ذکر است که آزمون مذکور، تنها آزمون رسمی برای تایید صلاحیت مهارت های زبانی زبان آموزان است. به عبارتی متقاضیان حتما باید در این آزمون نمره ی قبولی را بگیرند.

زبان یونانی و سخن پایانی:

زبان یونانی یکی از نزدیک‌ترین زبان ها به زبان های لاتین و انگلیسی است. با این حال یادگیری آن می تواند برای برخی دشوار باشد. اما ذکر این نکته ضروری است که در اغلب کشورهای اروپایی به ویژه کشور یونان، اکثر مردم به زبان مادری خود صحبت می کنند. همچنین تعداد کمی به زبان انگلیسی مسلط هستند. در نتیجه شما برای این که بتوانید با این افراد ارتباط بهتری برقرار کنید، باید به زبان مادر آنها صحبت کنید. در نتیجه شما به عنوان یک مسافر یا یک مهاجر، حتما باید این زبان را یاد بگیرید.

زبان-یونانی