آشنایی با فستیوال های یونان

فستیوال های یونان بخشی از فرهنگ یونان محسوب می شوند. به عبارتی برای آشنایی بهتر فرهنگ ها باید به فستیوال و جشن های آن فرهنگ نیز توجه شود. این فستیوال ها در واقع منعکس کننده ی عقاید و علایق مردمان یک کشور هستند. اکثر جشن هایی که در یونان وجود دارد، جنبه ی تاریخی دارند. هدف از برگزاری این فستیوال ها می تواند متنوع باشید. گاهی جشن ها برای ایجاد همدلی بین مردم جامعه است. گاهی اوقات هدف جشن ها زنده کردن یک اتفاق حماسی است. به طور کلی جشن ها رابطه ی تنگاتنگی با فرهنگ ها دارند. در ادامه به بررسی فستیوال های یونان خواهیم پرداخت.

فستیوال های یونان:

فستیوال های یونان بسیار متنوع هستند. به عنوان مثال می توان این مراسم ها را را به فستیوال های تاریخی، هنری، ورزشی و ادبی تقسیم کرد. این مسئله نشان می دهد که تا چه اندازه یک فرهنگ می تواند غنی باشد. هرچقدر تعداد فستیوال ها و جشن های یک فرهنگ بیشتر باشد، آن فرهنگ غنی تر و عمیق تر است. فرهنگ یونان به عنوان یک فرهنگ غنی، باستانی و پویا فستیوال های زیادی دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

فستیوال ارتدکس استر؛ یکی از بزرگترین فستیوال های یونان:

همانطور که گفته شد فستیوال های یونان به دسته بندی های بسیار زیادی تقسیم می شود. می توان فستیوال ارتدکس استر را یک فستیوال مذهبی دانست. مسیحیت در یونان بیش از 1800 سال قدمت دارد. در نتیجه می‌توان آن را یک فستیوال تاریخی نیز به شمار آورد. این فستیوال، پرطرفدارترین فستیوال یونان است که به عید پاک نیز معروف است. در واقع فستیوال ارتدکس استر، در هفته ی مقدس برگزار می شود. افراد در این یک هفته به جشن و پایکوبی می پردازند.

فستیوال رقص بین المللی کالاماتا:

فستیوال های یونان بسیار هیجان انگیز می باشند. فستیوال رقص کالاماتا یکی از فستیوال های هنری محسوب می شود. این فستیوال بزرگ‌ترین فستیوال دوستداران رقص در یونان می باشد که در شهر کالاماتا برگزار می شود. این رقص می تواند به صورت گروهی یا انفرادی انجام شود. البته این رقص یک رقص باستانی نیز محسوب می شود و مخصوص یونانیان است. که از این جهت می توان این فستیوال را یک فستیوال تاریخی نیز به شمار آورد.

فستیوال سنی گومرت؛ از خوشمزه ترین فستیوال های یونان:

بیایید در مورد یکی از خوشمزه ترین فستیوال های یونان صحبت کنیم. اگر شما هم مانند من به غذاهای جدید علاقه ی خاصی دارید حتما در این فستیوال شرکت کنید. فستیوال سنی گومرت، هر ساله در فصل تابستان در شهری به اسم هالکیدیکی برگزار می شود. در این فستیوال، سرآشپزان ماهر دنیا همانند نصرت و بوراک به ارائه ی دست پخت خود می پردازند. البته این بدان معنی نیست که سرآشپزان جوان اجازه ی حضور ندارند. آن ها نیز می توانند شانس خود را امتحان کنند. خوشمزه‌ترین فستیوال یونان را می توان جزء فستیوال‌های هنری محسوب کرد.

فستیوال کالیمنوس؛ از سالم ترین فستیوال های این کشور اروپایی:

فستیوال های یونان بسیار جالب هستند. یک از فستیوال های ورزشی که در یونان برگزار می شود، فستیوال کالیمنوس می باشد. این فستیوال یک فستیوال کوهنوردی است. به عبارتی کوهنوردان هر ساله برای رقابت و مسابقه به جزیره ای به اسم کالیمنوس می آیند. البته همه چیز به مسابقه دادن محدود نمی شود. اگر شما به یادگیری کوهنوردی علاقه‌مند هستید، می توانید با شرکت در این فستیوال، در کلاس های کوهنوردی هم شرکت کنید. کوهنوردی همه ی ماجرا نیست. شما می توانید تور یک روزه ی تفریحی نیز در این جزیره داشته باشید.

فستیوال آی فیستا؛ از نورانی ترین فستیوال های یونان:

همه ی فستیوال های یونان قدمت زیادی ندارند. بسیاری از فستیوال ها در قرن حاضر به وجود آمده اند. فستیوال آی فیستا نیز به همین صورت است. دقیقا 31 سال پیش و در سال 1991، یک گروه موسیقی در شهر سانتورینی کنسرتی را برگزار کرد. از ایده های برگزار کننده ی این کنسرت، اجرای همزمان آتش بازی بود. این آتش بازی مورد استقبال شهروندان سانتورینی قرار گرفت و به یک فستیوال جداگانه بدل شد. امروزه در این فستیوال، آتش بازی و کنسرت وجود دارد. به علاوه شما می توانید به تماشای رقص های محلی نیز بپردازید.

فستیوال دوی ماراتن اصیل:

فستیوال دوی ماراتن از تاریخی ترین و قدیمی ترین فستیوال های یونان است. تاریخچه ی این فستیوال تا حد بسیار زیادی با ایرانیان در ارتباط است. در مورد تاریخچه ی این فستیوال دو نوع داستان وجود دارد. ریشه‌ی هر دو داستان به جنگ بین داریوش اول و یونانیان بر می گردد و فقط روایت ها متفاوت است.

یک روایت می‌گوید که داریوش و سپاهیانش قبل از حمله به آتن پیروزی های بزرگی در شهرهای یونان به دست می آورند. در آخرین شهری که پیروز می شوند، یکی از نظامیان سپاه یونان فرار می کند. تمام مسیر دشت ماراتن را طی می کند و به آتن خبر می دهد که ایرانیان در حال آمدن هستند. سپس جان خود را از دست می دهد. این خبر باعث پیروزی آتنیان بر ایرانیان می شود. داستان دوم نیز می گوید که یونانیان پیروز شده اند و سربازی برای رساندن خبر پیروزی تمام دشت را می پیماید و سپس جان می دهد.

در واقع این فستیوال برای نشان دادن قدرت یونان به ایرانیان باستان است و قدمت بسیار زیادی دارد. فستیوال دوی ماراتن هر ساله در ماه نوامبر برگزار می شود.

فستیوال های یونان و فستیوال اژه:

فستیوال های یونان سالانه برگزار می شوند. یکی از فستیوال هایی که هر ساله در یونان برگزار می شود، فستیوال اژه است. اگر شما به موسیقی علاقه دارید، حتما به این فستیوال بروید. این فستیوال در شهر سیروس یونان و در سالن تئاتر معروف این شهر یعنی سالن آپولو برگزار می شود. هر ساله خواننده های بسیار زیادی از سراسر دنیا در ماه جولای در این سالن گرد هم جمع می شوند. و به خواندن موسیقی های کر و اپرا می‌پردازند.

فستیوال-یونان

فستیوال کاستوریا ریور پارتی؛ از تفریحی ترین فستیوال های یونان:

یکی دیگر از فستیوال های یونان فستیوال تفریحی کاستوریا ریور پارتی می باشد. همانطور که از اسم این فستیوال مشخص است، در نزدیکی شهر کاستوریا و کنار رودی به اسم نستوریو برگزار می شود. فستیوال کاستوریا همراه با کمپینگ و موسیقی زنده می باشد. همچنین شما می توانید در روزی که فستیوال برگزار می شود، در رودخانه نیز شنا کنید.