برترین سنت های کریسمس در اسپانیا

spain-flag-circle

مانند بسیاری از نقاط جهان، فصل تعطیلات یک زمان بسیار خاص و جادویی در اسپانیا است. کریسمس زمانی پر از جشن، شادی و سنت های ریشه دار در سراسر کشور است. در اینجا نگاهی می اندازیم به برخی از سنت های مورد علاقه مردم این کشور که در فصل کریسمس جشن می گیرند.

میلاد مسیح یا Belen de Navidad

صحنه های عیسی مسیح، به نام  belenes ، در شهرها و خانه های اسپانیا بسیار معمولی است. اگرچه آن ها در اشکال و اندازه‌های مختلف هستند، اما صحنه تولد همیشه شامل مجسمه‌های حداقل مریم، یوسف، نوزاد عیسی و سه پادشاه، بالتاسار، ملکیور و گاسپار است. برخی از خانواده ها صحنه های تولد نسبتا مفصلی را در خانه های خود ایجاد می کنند؛ در حالی که برخی دیگر به سادگی یک صحنه کوچک را در کنار درخت کریسمس به نمایش می گذارند.

درخت کریسمس در اسپانیا

به راحتی نمی توان گفت که اولین درخت تزئین شده برای کریسمس در اسپانیا چه زمانی ظاهر شد. اگرچه به نظر می رسد اولین درخت عمومی در نزدیکی موزه پرادو در مادرید در کریسمس سال 1870 نصب شد. امروزه بسیاری از خانواده ها هم بلن و هم درخت کریسمس را تهیه می کنند که به دلیل ارزش آن به عنوان یک وسیله تزئینی محبوبیت پیدا کرده است. بنابراین بله، در این کشور، امروزه مردم از درخت کریسمس نیز استفاده می کنند.

شیرینی کریسمس (نوقا، نان کوتاه و مارزیپان)

شب کریسمس در اسپانیا مهم ترین گردهمایی کل سال برای خانواده ها است که در این شب یک شام مفصل تدارک می بینند. در پایان غذا، شیرینی های معمولی کریسمس از جمله تورون، مارزیپان، پولورونس و بسیاری چیزهای دیگر سرو می شود.

Turrón ، نوعی نوقا که از بادام شیرین برشته شده و عسل درست می‌شود، ستاره واقعی میز دسر است. مارزیپان یک دسر سنتی از خمیر بادام و شکر است که به شکل های کوچک درست می شود. پولورون ها نوعی نان کوتاه ترد هستند که از آرد، شکر، شیر و آجیل درست می شود.

Turron  برای قرن ها بخشی از غذای اسپانیایی بوده است که می توان آن را بدون تردید به عنوان یک تخصص محلی در نظر گرفت.

شراب کاوا

این شیرینی‌های خوشمزه کریسمس بهتر است با یک لیوان کاوا که بیشتر در کاتالونیا تولید می‌شود، ترکیب شوند. کاوا در مناطق مختلف اسپانیا تولید می شود، اما شهر  Sant Sadurni de Aiona، در منطقه شراب Penedes، بیشتر آن را متمرکز می کند. دو برند بزرگ مانند Freixenet و Codorniu در Sant Sadurni مستقر هستند. میلیون‌ها بطری کاوا هر ساله در همان لحظه در خانه‌ها و مهمانی‌های اسپانیایی با فرا رسیدن سال جدید باز می‌شود. مصرف کاوا در دهه های آخر قرن بیستم به لطف کمپین های بازاریابی بزرگ تولیدکنندگان عمده کاوا رشد کرد.

قرعه کشی کریسمس

قرعه کشی کریسمس در 22 دسامبر آغاز جشن کریسمس برای اسپانیایی ها است. مردم سراسر کشور با این امید که برنده ال گوردو شده اند، به صفحه های تلویزیون یا رادیو خود چسبیده اند.

جایزه بزرگ در مقایسه با سایر بخت آزمایی ها زیاد نیست، اما از نظر برنده شدن، بیشترین توزیع را دارد. علاوه بر ال گوردو، هزاران جایزه کوچک تر توسط افراد خوش شانس در سراسر اسپانیا برنده می شوند. تقریبا همه افراد در این کشور به نحوی در این کار شرکت می کنند.

تقریبا همه در اسپانیا La Lotería de Navidad را بازی می‌کنند و Loterias del Estado که تحت کنترل دولت است، تبلیغات فوق‌العاده‌ای تولید می‌کند تا مردم را برای به اشتراک گذاشتن بلیط‌های لاتاری خود در خلق و خوی تشویق کند.

دومین قرعه کشی بزرگ سال، قرعه کشی ال نینو است که در روز 6 ژانویه یعنی در روز «سه پادشاه» انجام می شود.

12 انگور در شب سال نو

Nochevieja ، به معنای واقعی کلمه به معنای «شب قدیم»، اصطلاحی است که برای شب سال نو استفاده می شود. درست قبل از اینکه ساعت به نیمه شب برسد، اسپانیایی ها سنت عجیبی دارند. در سراسر کشور، پیر و جوان 12 انگور سبز ترش خود را برای زنگ زدن در سال جدید آماده می کنند، یک عدد برای هر ضربه ساعت. گفته می شود که اگر موفق به خوردن 12 انگور در 12 اعتصاب قبل از نیمه شب شوید، برای سال نو خوش شانسی برای شما تضمین می شود.

اکثر نقاط کشور شمارش معکوس را از تلویزیون تماشا می کنند، اما اگر در مادرید هستید، می توانید در بزرگ ترین جشن شمارش معکوس در  Puerta del Sol، میدان تایمز اسپانیا شرکت کنید. فقط انگور خود را فراموش نکنید!

روسکون دی ریس

روسکون دی ریس کیکی است که به طور سنتی در اسپانیا در روزی که ورود سه پادشاه یا عید عیسی را جشن می گیرند، خورده می شود. کیک به شکل گرد یا بیضی است و معمولا با میوه های شیرین تزئین می شود.

این سنت همچنین مستلزم قرار دادن یک مجسمه کوچک و یک لوبیا در داخل کیک است. کسی که مجسمه را پیدا می کند برای سال خوش شانس است و فرد بدشانسی که لوبیا را پیدا می کند باید هزینه کیک را بپردازد.

سه پادشاه

زمان کریسمس اسپانیا یا نویدادها تا 6 ژانویه با ورود سه پادشاه یا سه مرد خردمند ادامه دارد. اگرچه بابانوئل با نام مستعار پاپانوئل در سراسر اسپانیا محبوبیت بیشتری پیدا می کند، مورد انتظارترین روز سال برای کودکان اسپانیایی “El Día de los Reyes” است.

شهرها و شهرهای بزرگ اسپانیا در روز 5 ژانویه رژه ای به نام “Cabalgata de Reyes” برگزار می کنند که در آن ورود سه پادشاه دوباره نمایش داده می شود. سه پادشاه، گاسپار، ملکیور و بالتازار را می‌توان روی شناورهای بزرگی دید که از آن‌ها برای بچه‌های خیابان آب‌نبات پرتاب می‌کنند.

روز بعد، Los Reyes Magos ، به قول اسپانیایی، از شرق آمده اند و هدایایی از خود به جای گذاشته اند که بچه ها صبح به محض بیدار شدن با هیجان باز می شوند.

همه بچه ها نامه خود را به Reyes Magos می نویسند و در 6 ژانویه یک کیک مخصوص با شکلات خورده می شود.