درباره ورزش های محبوب فرانسه بیشتر بدانید

france-flag-circle

فرانسه یک کشور بین قاره ای است که در سراسر جهان مستعمره دارد و از نظر منطقه زمانی با 12 کشور شماره یک در جهان است. متروپولیتن فرانسه در غرب اروپا واقع شده و پایتخت آن پاریس است. بخش جالبی از کشور که می خواهیم به آن بپردازیم محبوب ترین ورزش های آن است. با توجه به آن، همه ورزش های محبوب این کشور را فهرست کرده ایم. اگر علاقه مند به اطلاعات بیشتر در زمینه ورزش های محبوب فرانسوی ها هستید به خواندن ادامه دهید.

فوتبال 

محبوب ترین ورزش در فرانسه، مانند اکثر کشورهای جهان، فوتبال است. یکی از مواردی که در مورد فوتبال در این کشور قابل ذکر است موفقیت هر دو تیم آن است: تیم فوتبال مردان قهرمان فعلی جام جهانی است و تیم زنان در بین 10 تیم برتر جهان قرار دارد.

در لیگ ملی تیم های نمادینی مانند پاری سن ژرمن، المپیک مارسی و المپیک لیون حضور دارند. هم باشگاه‌های ملی و هم تیم ملی احساسات زیادی را در سراسر کشور ایجاد می‌کنند.

تنیس

دومین ورزش محبوب در فرانسه تنیس است. حتما نام رولان گاروس را شنیده اید. این یکی از تورنمنت های بزرگ در سراسر جهان است و ستاره های بین المللی هر ساله برای شرکت در این مسابقات به پاریس می روند. آخرین برنده این کشور رولان گاروس، یانیک نوآ، در سال 1983 است و حالا چه باور کنید چه نه، خواننده مشهور فرانسوی شده است. پسر او، یواکیم نوح، نیز بسیار مشهور است؛ زیرا او یک بازیکن موفق NBA است.

این کشور در حال حاضر تنیسورهای بزرگ زیادی مانند گائل مونفیس، ریچارد گسکه و ژو ویلفرید سونگا دارد، اما هیچ یک از آن ها در رده بندی 5 برتر جهان قرار ندارند.

اسب سواری

سومین ورزش محبوب در فرانسه اسب سواری است. اسب سواری در این کشور با 670000 اسب سوار ثبت شده است. در حالی که این رقابت علاقه چندانی به خود جلب نمی کند، بیشتر سرگرمی است که بسیاری از آن استقبال می کنند. در واقع، این کشور به دلیل نژادهای اسب خود، به ویژه در نرماندی، شهرت دارد. همچنین مسابقات اسب دوانی بسیار معتبری در این کشور وجود دارد، مانند مسابقه “Arc de Triomphe” در پاریس و مسیر مسابقه “Longchamp”.

بسکتبال

چهارمین ورزش محبوب در این کشور بسکتبال است. احتمالا در مورد بسیاری از بازیکنان فرانسوی موفق در NBA  شنیده اید، مانند تونی پارکر، ایوان فورنیه، نیکلاس باتوم یا رودی گوبرت. دلیل این امر این است که این کشور بیشترین تعداد بازیکن خارجی در NBA را دارد.

تیم ملی آن فوق العاده خوب است و اخیرا در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 2019 آمریکا را شکست داد. اگر چه در اروپا، فرانسه به اندازه کافی رقابتی برای قهرمانی در یورو لیگ نیست.

جودو و جوجیتسو

پنجمین ورزش محبوب جودو جوجیتسو است. در حالی که تعداد زیادی جودوکار بزرگ فرانسوی وجود دارد، دو نفر از آن ها بسیار بالاتر از بقیه هستند. دیوید دویله با 2 مدال طلای المپیک، 4 عنوان قهرمان جهان و 1 عنوان قهرمان اروپا یکی از بهترین ها در رده خود بود پس از او تدی راینر اسطوره ای آمد، که به سادگی بهترین جودوکار تاریخ این ورزش است، با 2 مدال طلای المپیک، 10 عنوان قهرمان جهان و 5 عنوان قهرمان اروپا.

هندبال

ششمین ورزش محبوب در این کشور هندبال است. هندبال یکی دیگر از ورزش هایی است که فرانسه در آن در مقیاس جهانی بسیار موفق است. این کشور به احتمال زیاد مسلط ترین کشور در دو دهه گذشته بوده است و تنها با کشورهای شمالی اروپایی رقابت می کند. این تیم 6 بار قهرمان جهان، 2 بار قهرمان المپیک و 3 بار قهرمان اروپا شده است. با اینکه قبل از سال 1995، تیم هندبال مردان هیچ جامی کسب نکرده بود. ما واقعا شاهد دوران طلایی هندبال این کشور هستیم.

راگبی

هفتمین ورزش محبوب فرانسه راگبی است. ممکن است از اینکه راگبی در این لیست هفتمین ورزش محبوب است شگفت زده شوید، اما دلیل آن کاملا ساده است. این ورزش تنها در جنوب فرانسه و در پاریس بسیار معروف است.

از نظر رقابت، تیم های ملی شرکت کننده در «14 رتبه برتر» از بهترین باشگاه های اروپایی هستند. این ها عبارتند از  ASM Clermont، Stade Toulousain و RCT Rugby Club Toulonnais.

گلف

هشتمین ورزش محبوب گلف است. تاریخچه گلف در این کشور به سال 1856 برمی گردد، زمانی که اولین زمین گلف در پائو توسط بریتانیایی های ساکن در این منطقه ایجاد شد. «فدراسیون فرانسوی گلف» بعدا در سال 1912 تاسیس شد و تمرین گلف آماتور و حرفه ای در این کشور را نقض می کند. امروزه در این کشور بیش از 600000 گلف باز از جمله 410000 بازیکن دارای مجوز وجود دارد. 733 باشگاه در کشور وجود دارد و 27.5 درصد از زنان گلف باز هستند.

قایق رانی

نهمین ورزش پرطرفدار قایق رانی است. باور کنید یا نه، فرانسه یک کشور بسیار وحشی است و مناظر شگفت انگیز زیادی در آن وجود دارد. این ها اغلب شامل رودخانه های زیبایی هستند که در سراسر کشور می گذرند و همچنین کوه های باشکوهی مانند آلپ یا پیرنه دارد.

این منجر به علاقه گسترده ای به قایق رانی در این کشور می شود. موفق ترین ورزشکار در این رشته ورزشی تونی استانگته است که 3 بار مدال طلای المپیک را کسب کرده و در حال حاضر مشغول برگزاری المپیک 2024 پاریس است.

سوالات متداول

آیا راگبی در فرانسه محبوب تر از فوتبال است؟

شاید در مورد محبوبیت گسترده راگبی در فرانسه شنیده باشید. در حالی که درست است که این ورزش در کشور بسیار مورد استقبال قرار می گیرد، فوتبال هنوز هم ورزش شماره 1 است. همچنین راگبی بیشتر در جنوب کشور رواج دارد.

آیا این کشور در راگبی خوب است؟

تیم راگبی فرانسه یکی از بهترین های جهان است: در حال حاضر، پس از نیوزلند، آفریقای جنوبی، استرالیا، انگلیس و ایرلند در رده ششم قرار دارد. این ورزش از سال 1872 در این کشور بازی می‌شود و تیم آن از زمان آغاز آن در سال 1987 در هر جام جهانی راگبی شرکت کرده است، حتی هر بار به مرحله حذفی راه یافته است. آن ها هرگز قهرمان جام جهانی نشدند، اما در سال های 1987، 1999 و 2011 نایب قهرمان شدند.