سفری کوتاه به شهر والنسیا

spain-flag-circle

شهر والنسیا یکی از معروف ترین و بزرگ‌ترین، شهرهای کشور اروپایی اسپانیا است. به دلیل جاذبه های فراوان این شهر اسپانیایی تصمیم گرفتیم، سفر کوتاهی به آن داشته باشیم تا شما هنگام مسافرت به مشکل بر نخورید و به آسانی بتوانید از جاذبه های گردشگری آن بازدید کنید.

موقعیت جغرافیایی شهر والنسیا:

در قسمت غرب دریای مدیترانه شهر والنسیا قرار گرفته است. از طرفی در شرق این شهر اسپانیایی، جزیره زیبای ایبری واقع شده است و در جنوب آن نیز رودخانه‌ای بزرگ وجود دارد.

تاریخچه شهر والنسیا:

شهر والنسیا در دوران باستان در قلمرو امپراتوری قدرتمند روم قرار داشته است. در واقع نام آن نیز توسط همین امپراتوری انتخاب شده است و به معنی جسارت می باشد. از قدیم الایام به علت موقعیت استراتژیک و آب و هوای فوق العاده ای که این شهر داشت، بسیاری از اقوام و امپراتوری ها آرزوی حاکمیت بر آن را در سر می پروراندند و همواره این شهر ساحلی را مورد تاخت و تاز قرار می دادند. جالب است بدانید که مردم شهر مذکور بسیاری از صنایع را از افراد خارجی که از طریق راه دریایی به والنسیا سفر می کردند، یاد گرفتند. برای مثال از دوران باستان تا به امروز همه این شهر را تولیدکننده انواع چرم و کاغذ می دانند.

آب و هوای شهر والنسیا:

جالب است بدانید که مردم شهر والنسیا از شصت سال پیش تا امروز شاهد بارش برف در شهر خود نبوده‌اند. به دلیل اینکه این شهر اسپانیایی زمستان هایی معتدل دارد. بدین معنی که حتی دمای هوا به منفی یک درجه هم نمی رسد. اگر از آب و هوای تابستان بپرسید، باید بگوییم که تابستان های آن گرم و خشک است. طول فصل زمستان بسیار کوتاه است و برخلاف آن طول فصل تابستان بلند است.

کلیسای جامع جاذبه‌ای هفتصد ساله در شهر والنسیا:

یکی از قدیمی ترین کلیساهای شهر والنسیا، کلیسای مذکور می باشد. در اطراف آن محوطه سرسبز و زیبایی قرار دارد که می تواند برای بسیاری از گردشگران جذاب باشد. اگر از معماری این کلیسا بپرسید، باید بگوییم که تحت تاثیر معماری رومی است. اما آنچه سبب تمایز این کلیسای هفتصد ساله شده، مجسمه هایی است که در درون آن قرار گرفته است. این مجسمه ها  شامل چند مجسمه از حضرت مریم و دوازده یار حضرت  عیسی (ع) است.

موسسه هنر مدرن جاذبه ای آوانگارد در قلب شهر والنسیا:

اگر از عشاق هنر هستید، بازدید از این موسسه را از دست ندهید. یکی از نکات مثبت بازدید از این مکان این است که  می توانید با تمام سبک های هنری آشنایی پیدا کنید. علاوه بر این، در زیرزمین این موسسه آثاری واقعی از این شهر اسپانیایی در قرون وسطی وجود دارد که بسیاری از بازدیدکنندگان را مبهوت و شگفت زده کرده است.

برج های سرانوس چشم اندازی دلنشین در قلب شهر والنسیا :

گفتیم که شهر والنسیا جزو امپراتوری روم باستان بوده است. بر روی بناهای باقی مانده از رومیان این برج ها ساخته شده است. در ابتدا هدف اصلی از ساخت این جاذبه منحصر به فرد دفاع از دشمنان در هنگام جنگ بوده است. چرا که این شهر اسپانیایی به دلیل موقعیت استراتژیک خود همواره مورد حمله قرار می گرفته است. اما امروز برج های مذکور کارکرد سابق را از دست داده اند و به جاذبه ای دیدنی تبدیل شده اند و توریست ها می توانند از فراز آن چشم انداز کاملی از شهر را مشاهده کنند.

کلیسای سنت توماس یادگاری از امپراتوری روم باستان در شهر والنسیا:

جالب است بدانید که با این که از حکومت آخرین پادشاه امپراتوری روم قرن ها می گذارد. ولی در بسیاری از شهرهایی که روزگاری جزئی از قلمرو آن بوده‌اند، یادگاری از این امپراتوری به چشم می خورد. این کلیسا در شهر والنسیا نیز یکی از همان یادگاری ها است که معماری آن تحت تاثیر معماری رومیان بوده است. اما این تنها دلیل جذابیت کلیسای مذکور نیست. گنبدهای این کلیسا به رنگ آبی ساخته شده اند و برای هر بیننده ای در اولین نگاه یادآور دریای مدیترانه هستند. به همین دلیل معماران معتقدند، در ساخت سنت توماس علاوه بر معماری روم از اصول معماری مدیترانه ای نیز استفاده شده است.

بازار مرکزی شهر والنسیا:

این بازار نزدیک به صد سال قدمت دارد. یکی از نکات مثبت در مورد آن این است که می توانید سوغات این شهر را با قیمتی مقرون به صرفه خریداری کنید. اگر بخواهیم از بنای آن بگوییم، باید گفت که سقفی مزین به شیشه های رنگی دارد که در هنگام روز جلوه خاصی به بازار می بخشد. اصولا در تمامی روزهای هفته به جز یک شنبه ها امکان خرید از این بازار قدیمی وجود دارد. بازدید از این مکان به تمامی گردشگرانی که می خواهند آشنایی بیشتری با فرهنگ و آثار سنتی شهر داشته باشند، پیشنهاد می شود.

باغ وحش شهر والنسیا:

اگر به شهر والنسیا سفر می کنید، بازدید از باغ وحش مذکور را از دست ندهید. آنچه در باغ وحش های کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر باب شده، استفاده از نرده و فنس برای جداسازی حیوانات و حفاظت از بازدیدکنندگان است. ولی جالب است بدانید که در باغ وحش این شهر اسپانیایی از موانع طبیعی برای این امر استفاده شده است. بدین معنی که در ساخت آن تنها به سود مالی فکر نشده و حقوق حیوانات هم در نظر گرفته شده است. اما این تنها نکته مهم در مورد این باغ وحش نیست، شما با بازدید از آن می توانید، گونه های بسیار خاص و متفاوتی از حیوانات آفریقایی را هم مشاهده کنید.

باغ های توریا هدیه ای از حوادث طبیعت:

توریا در واقع نام رودخانه ای است که از این شهر زیبا می گذرد. نزدیک به هفتاد سال پیش در نزدیکی این رودخانه سیلی عظیم آمد و سبب انحراف مسیر آب آن شد. ولی این حادثه طبیعی اثر بسیار خوبی بر روی زمین های کشاورزی اطراف گذاشت. این اثر به قدری زیاد است که امروزه یکی از خاص ترین جاذبه های دیدنی شهر در اطراف این رودخانه قرار گرفته است.

جشنواره فالاس میراثی از قرون وسطی در شهر والنسیا:

در زمان قرون وسطی نجاران بعد از اتمام کار خود خرده چوب ها را به آتش می کشیدند. این رسم تا به امروز نیز در میان مردم شهر والنسیا رواج دارد. مردم این شهر در حوالی ماه مارس به خیابان های می روند و اشکالی با کاغذ درست می کنند و در انتهای جشن آن را به آتش می کشند.