معرفی دانشگاه های کشور فرانسه

france-flag-circle

دانشگاه های کشور فرانسه چه مزایایی دارند؟ تحصیل در یکی از دانشگاه های کشور فرانسه، می تواند آرزوی هر کسی باشد. امروزه بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان و به ویژه دانشجویان ایرانی، به مهاجرت تحصیلی به فرانسه فکر می کنند. همچنین در نظر دارند تا نسبت به این امر اقدام کنند. در ابتدا نیاز است به این عزیزان بگوییم که پروسه ی طولانی و سختی را پیش رو دارند. اولین مرحله از این فرآیند بسیار طولانی، شناسایی دانشگاه ها می باشد. به این معنا که این افراد باید ابتدا با دانشگاه های این کشور آشنا شوند. سپس با جمع آوری اطلاعاتی در مورد دانشگاه های کشور فرانسه و مقایسه ی آنها بتوانند نسبت به انتخاب دانشگاه مورد نظر خود تصمیم بگیرند.

دانشگاه های کشور فرانسه و رتبه علمی این کشور در سطح جهان:

اولین قدم برای بررسی دانشگاه های کشور فرانسه  بررسی جایگاه علمی این کشور است. کشور فرانسه یکی از پیشرفته ترین کشور های جهان محسوب می شود. همچنین به تبع آن دارای یکی از برترین سیستم های آموزشی جهان نیز می باشد. البته این سیستم آموزشی قدمتی 200 ساله دارد. در این کشور چندین دانشگاه با رتبه های زیر 500 وجود دارد که خود بیانگر رتبه ی علمی فرانسه در سطح جهان می باشد.

 معرفی معروف ترین دانشگاه های کشور فرانسه:

دانشگاه های کشور فرانسه دو دسته اند: دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی. در ادامه به معرفی این دانشگاه های برتر اروپایی می پردازیم و نکات کلیدی در مورد این دانشگاه ها را بیان می کنیم.

دانشگاه-های-فرانسه

معرفی معروف ترین دانشگاه های کشور فرانسه:

دانشگاه های کشور فرانسه دو دسته اند: دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی. در ادامه به معرفی این دانشگاه های برتر اروپایی می پردازیم و نکات کلیدی در مورد این دانشگاه ها را بیان می کنیم.

دانشگاه PCL:

در بین دانشگاه های کشور فرانسه یکی از دانشگاه های تازه تاسیس فرانسه می باشد که در سال 2010 یعنی 12 سال پیش در شهر پاریس تاسیس شده است. علی رغم تازه تاسیس بودن این دانشگاه، 4 سال است که جزء برترین دانشگاه‌ های کشور فرانسه قرار می گیرد. همچنین در سال 2021 به عنوان برترین دانشگاه فرانسه انتخاب شد. دانشگاه پی سی ال توانسته است با بسیاری از دانشگاه های برتر جهانی نظیر دانشگاه کمبریج انگلیس نیز ارتباط برقرار کند.

دانشگاه اکول پلی تکنیک:

تاسیس دانشگاه اکول پلی تکنیک به بیش از 200 سال پیش برمی گردد. تحصیل در این دانشگاه و پذیرش آن بسیار دشوار است. دانشجویان این دانشگاه قدیمی، ضمن فارغ التحصیل شدن با یک مدرک عالی، علوم و دانش زیادی را نیز فرا می گیرند. این دانشگاه نزدیک به 3000 هزار دانشجو دارد که 30 درصد این دانشجویان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

دانشگاه سوربن:

در ابتدا باید گفت که فعالیت این دانشگاه از دانشگاه های کشور فرانسه از قرن 13 به عنوان یکی از پردیس های دانشگاه پاریس شروع شده است. اما دانشگاه سوربن در سال 2018 با ادغام چند دانشگاه دیگر نظیر دانشگاه ماری کوری تاسیس شد. از این جهت می توان آن را یکی از جدید ترین دانشگاه های اروپا به شمار آورد.

دانشگاه زیبای سوربن دارای 3 دانشکده است؛ دانشکده پزشکی، دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده علوم و مهندسی. یکی از پردیس های این دانشگاه در کشور همسایه ی خودمان یعنی کشور امارات تاسیس شده است. این پردیس به صورت ماهواره ای است. در این پردیس، اکثر رشته ها به زبان فرانسوی تدریس می شوند.

پذیرش و تحصیل در این دانشگاه نیز آسان نیست. به این نکته باید اشاره کرد که با دریافت مدرک تحصیلی خود از این دانشگاه، خیالتان بابت آینده ی شغلی راحت است.

طبق آماری که هر ساله مجله ی QS ارائه می دهد، این دانشگاه در سال 2021 بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت. هم چنین در همین سال به عنوان سومین دانشگاه برتر داخلی فرانسه برگزیده شد.

تحصیل-در-فرانسه

دانشگاه پاریس

شاید بتوان از بین دانشگاه های کشور فرانسه دانشگاه پاریس را برترین دانست. البته تا سال 2019 خبری از این دانشگاه نبود. در انجام در این سال با ادغام انستیتوی فیزیک و دانشگاه های دیدرو و دکارت، این دانشگاه به وجود آمد. هم چنین ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که این دانشگاه نزدیک به 900 سال پیش به وجود آمده است. پس از انقلاب فرانسه به بخش های کوچک‌تری تقسیم شد.

رشته های بسیار زیادی در این دانشگاه تدریس می شود. این دانشگاه در تمامی رشته های علوم انسانی، علوم ریاضی و علوم تجربی دانشجو می پذیرد. دانشگاه پاریس نزدیک به 15 پردیس دارد.

طبق آمار ارائه شده از مجله ی تایمز، دانشگاه پاریس، رتبه ی 136 جهانی را در سال 2021 به دست آورد. هم‌چنین این مجله دانشگاه پاریس را چهارمین دانشگاه برتر فرانسه می داند.

دانشگاه پاریس سالکی

یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه های کشور فرانسه دانشگاه پاریس سالکی می باشد. این دانشگاه دارای چندین مرکز تحقیقاتی و موسسه آموزشی می باشد. این دانشگاه زیبا در تمامی مقاطع دکتری، ارشد و کارشناسی دانشجو می پذیرد. همچنین این دانشگاه بیش از 60 هزار دانشجو دارد. از این 60 هزار نفر نزدیک به 30 هزار نفر دانشجوی بین المللی هستند.

رشته هایی که در این دانشگاه ارائه می شوند را می تواند بدین صورت نام برد:

  • حقوق و علوم سیاسی
  • دندان پزشکی
  • پزشکی و دارو سازی
  • علوم اجتماعی
  • علوم مهندسی و فنی
  • تربیت بدنی
تحصیل-در-پاریس

دانشگاه پانتئون سوربن:

این دانشگاه از دانشگاه های کشور فرانسه نزدیک به 50 سال پیش از دانشگاه فرانسه مستقل شد. در واقع یکی از پردیس های دانشگاه پاریس محسوب می شود که به صورت مستقل اداره می شود. دانشگاه پانتئون سوربن، 6 انستیتو تخصصی و نزدیک به 14 واحد آموزشی دارد. این دانشگاه بیش از 7000 دانشجو دارد.

طبق آماری که موسسه QS در سال 2021 ارائه کرده است، این دانشگاه بین 10 دانشگاه برتر فرانسه قرار دارد. رتبه ی جهانی این دانشگاه نیز 287 اعلام شده است.

دانشگاه سنترال سوپلک :

قدمت این دانشگاه به 250 سال پیش برمی‌گردد. هم چنین دارای دو پردیس در شهر های رن و متز می باشد. برخلاف اکثر دانشگاه های کشور فرانسه که تمامی رشته ها را ارائه می دهند این دانشگاه، مخصوص رشته‌های مهندسی می باشد. در این دانشگاه بیش از 5000 نفر مشغول به تحصیل می باشند.

طبق آمار موسسه ی QS دانشگاه سوپلک مرکزی، سومین دانشگاه برتر فرانسه است. همچنین رتبه ی جهانی این دانشگاه 138 می باشد.

دانشگاه لیون یک:

این دانشگاه  از گروه دانشگاه های کشور فرانسه در سال 1971 میلادی تاسیس شده است. دانشگاه لیون یک در تمامی مقاطع دانشجو می پذیرد. در این دانشگاه نسبتا جدید، نزدیک به 50 هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند. دانشکده های بسیار زیادی در دانشگاه لیون وجود دارد؛ دانشکده پزشکی، دانشکده زیست شناسی، دانشکده تربیت بدنی و … .