10 غذای کانادایی که باید امتحان کنید

canada

آیا می خواهید بهترین غذاهای کانادایی را در سفر به این کشور میل کنید؟ از سوپ‌ های چند صد ساله گرفته تا دسرهای مطبوع، در اینجا 10 غذای نمادین این کشور آورده شده است.

پوتین در کانادا

پوتین شاید یکی از عجیب ترین و قطعی ترین غذاهای کانادا باشد. چندین شهر کوچک در کبک ادعا می کنند که این غذای معروف (یا غذای جانبی) را اختراع کرده اند. گفته می شود که قدمت آن به دهه 1950 باز می گردد. در یک پوتین واقعی از سس فلفلی بر پایه گوشت و کشک «جیر جیر» روی سیب زمینی سرخ کرده استفاده می شود.

بیکن کانادایی

چیزی که در این کشور به عنوان «بیکن پیمیل» می شناسند تقریبا در هر جای دیگری به عنوان بیکن کانادایی شناخته می شود. بر خلاف بیکن سنتی که از شکم خوک به دست می‌آید، بیکن کانادایی گوشت خوک بدون چربی است که در آرد ذرت آب ‌پز می ‌شود. در اوایل قرن، این کشور گوشت خوک خود را به انگلستان صادر کرد که با کمبود مواجه بود. در آن زمان برای نگهداری آن را در نخود زرد می ‌غلطاندند، اگر چه در طول سال‌ ها به آرد ذرت تبدیل شد.

سزار

این کوکتل که در سال 1969 توسط مدیر رستوران کلگری والتر چل اختراع شد، بسیار محبوب گشت. (به ادعای Mott سازنده Clamato بیش از 350 میلیون سزار هر سال در این کشور فروخته می شود.) مواد اصلی آن عبارتند از آب کلماتو، ودکا، ورچستر و یک لبه نمکی.

BeaverTils

این غذا که به صورت یک دونات پهن بدون سوراخ است، به عنوان یک غذای اصلی کانادایی معرفی می شود. این دستور غذا برای نسل‌ ها به خانواده گراهام هوکر منتقل شد، اما تا سال 1978 بود که او شروع به معرفی آن به مخاطبان وسیع ‌تری کرد. یک سال بعد، او اولین فروشگاه BeaverTails خود را برای تهیه این غذا در اتاوا افتتاح کرد که با شکر، نوتلا و انواع شیرینی های دیگر همراه است.

پیتزای کانادایی

گاهی اوقات نیاز به یک سری چشم‌‌های تازه است (بدون چشیدن غذا) تا به ما کمک کند بفهمیم چه چیزی یک غذا را واقعا کانادایی می‌کند. در برلین چگونه یک پیتزافروشی آلمانی با پای های الهام گرفته شده از این کشور توانست نام خود را به دست آورد؟ به نظر می‌رسد یکی از صاحبان آن در پیتربورو، انتاریو تحت‌ تاثیر پیتزای محلی قرار گرفته است. این پیتزا کاملا به سبک آمریکایی سرخ شده و خمیری نبود، با این حال رویه‌ ها نسبت به پای ‌های سنتی ایتالیایی خلاقانه ‌تر بودند.

پیتزای به ‌دست ‌آمده در منوی برلین او یک پیتزا با پوسته نازک با مجموعه ‌‌ای از تاپینگ ‌‌های خلاقانه است. طعم ‌ها عبارتند از Cronenberg Crash (پستو گشنیز، توفو تنوری، انبه، بادام زمینی و فلفل قرمز) و Wayne Gretzky (پنیر فتا، موزارلا و چدار، سالامی ایتالیایی، اسپک و چوریزو، فلفل تند، فلکس چیلی و پیاز کاراملی شده).

تارت کره

منشا این غذای غنی، لذیذ و اساسا کانادایی را می توان در اواخر قرن نوزدهم جستجو کرد. این غذا از یک پوسته ظریف و شکننده و یک مرکز خامه ‌ای از مخلوط کره، شکر و تخم ‌مرغ تشکیل شده است. همچنین برای طعم بخشیدن به آن بحث دائمی در مورد اینکه آیا کشمش باید به مخلوط اضافه شود یا نه وجود دارد.

حقایق جالب تر در مورد تارت کره ساده:

  • مری اف ویلیامسون، کتابدار بازنشسته هنرهای زیبا در دانشگاه یورک در تورنتو، اولین اشاره به دستور پخت تارت کره را در سال 1900 در کتاب رویال ویکتوریا کوک دنبال کرد.
  • دستور العمل مارگارت مک ‌لئود برای «پر کردن تارت» اولین دستور پخت مستند است و برای یک فنجان شکر، یک نیم فنجان کره، دو تخم‌ مرغ و یک فنجان توت می‌ خواهد.
  • در اواسط قرن، فروشگاه بزرگ Eaton در تورنتو یک تارت کره را در ناهار پیک نیک جعبه‌ ای خود قرار داد.

بارهای نانایمو

این نوار دسر سه لایه غنی از مخلوط خرده نان، کره با طعم وانیلی و شکلات ذوب شده ساخته شده است. منشا دقیق آن هرگز تایید نشده است، اگر چه دستور العملی برای «مربع شکلاتی» در سال 1952 را می توان در کتابی به نام «خانم ها کمکی در بیمارستان عمومی نانایمو» یافت. یک سال بعد، کتاب آشپزی با آنچه که گمان می‌رود اولین دستور غذا بود تحت نام «نانایمو بار» منتشر شد.

سوپ نخود خرد شده

به مناسبت چهارصدمین سالگرد سفر ساموئل دو شامپلن، کاشف فرانسوی، مارک میرون، سرآشپز اتاوا الهام گرفت تا درباره آنچه که او و سایر ساکنان را در سرزمین جدید خود مستقر کردند، تحقیق کند. به نظر می رسد، آن ها می توانند به خاطر اختراع سوپ نخود فرنگی، یک غذای کلاسیک فرانسوی کانادایی، اعتبار داشته باشند. کاوشگران از گوشت های پخته شده و نخود خشکی که قرار بود در سفر طولانی آن ها دوام بیاورند، همراه با سبزیجاتی که از سرزمین جدیدشان کشت می شد استفاده کردند. نتیجه یک غذای کانادایی است که قرن ها دوام آورده است و هنوز هم مردمان این کشور به طور کامل از آن لذت می برند.

کیک گوشت

کیک گوشت یک غذای فرانسوی کانادایی ریشه دار است که قدمت آن به سال 1600 برمی گردد. گفته می شود که پای فلکه ای نام خود را از ظرفی که در آن پخته می شود گرفته است. برای پخت آن از گیاهان و ادویه جات ترشی جات استفاده می شود، البته در برخی از شهرهای ساحلی از ماهی آسیاب شده در آن استفاده می کنند. این وعده غذایی مقوی بیشتر در کریسمس و سال نو مصرف می‌ شود، اگر چه فروشگاه ‌های مواد غذایی کبک آن را در تمام طول سال ذخیره می ‌کنند.

سس کچاپ… روی همه چیز!

با اینکه سس کچاپ یک غذا نیست بلکه به عنوان چاشنی به کار می رود، اما هنوز چیزی ذاتا کانادایی در مورد سس کچاپ وجود دارد. البته، چیپس های سس کچاپ به عنوان یک میان وعده زیاد در این کشور رایج است. همین امر در مورد سس کچاپ در شام کرافت (یکی دیگر از غذاهای مورد علاقه این کشور) و پنیر کبابی آغشته به سس کچاپ نیز صدق می کند. این دومی آنقدر محبوب است که به عنوان طعم برنده توسط Lay’s انتخاب شد، پس از آن که مشتریان از آن ها خواستند یک ترکیب طعم جدید چیپس سیب زمینی ارائه دهند.